• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Automatyczna podmiana prosto z baniaka

#1
Czy moglibyście mi pomóc skonstruować automatyczną podmianę, półautomatyczną, sterowaną przeze mnie raz w tygodniu czy jakby to zwać.

Do baniaka będę doprowadzał wężyk od ro. Tak żeby go fajnie napełnić do żądanej pojemności i git... Wczoraj rozmawiałem z Mei i tak sobie dumaliśmy że w sumie ze względu na czas jaki jest potrzebny na zeskładowanie Ro do podmiany i późniejsze latanie z wiaderkami może to się stać z czasem dla mnie kłopotliwe.

Jak zrobić najtańszy system wymiany/podmiany wody z zastosowaniem wlotu i wylotu wody z akwa przy pomocy wężyków od RO (nic innego nie upcham w listwach).

A może nic się nie stanie jak zleję 80 litrów z 550L baniaka i po prostu odpalę filtr Ro na 8-10h żeby napełnił do odpowiedniej pojemności? Później tylko kranówka i gotowe???

Pamiętajmy że to ma być jak najbardziej bezpieczne, stabilne i w miarę tanie.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(18-03-2013, 11:25 AM)soltarus napisał(a): A może nic się nie stanie jak zleję 80 litrów z 550L baniaka i po prostu odpalę filtr Ro na 8-10h żeby napełnił do odpowiedniej pojemności? Później tylko kranówka i gotowe???

Witaj.
Ja tak właśnie mam.
1. Zlewam wodę - przy okazji odmulam
2. Włączam RO, wężyk w akwarium jest na stałe.
3. Wieczorem dolewam odstany kranex (ok. 30% ponieważ mam b. twardą wodę)

Problem: realna przepustowość RO, u mnie wychodzi 6L/1h Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
U mnie się waha przepustowość od 6 do 10 Smile Jedni mówią że to kwestia temp. wody, drudzy że ciśnienia w rurach.. prawda gdzieś jest po środku Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
od temp.zalezy minimalnie ale od ciś.maxymalnie
Wylot z akwa wężykiem od RO odpada normalnie-ale jako odbicie z wypływu z filtra może byc-załaczane czasowym(programator czas.) elektrozaworem np od pralki. Dopływ z RO zgrany czasowo(programator czas.)po.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(18-03-2013, 20:23 PM)novi napisał(a): od temp.zalezy minimalnie ale od ciś.maxymalnie
Wylot z akwa wężykiem od RO odpada normalnie-ale jako odbicie z wypływu z filtra może byc-załaczane czasowym(programator czas.) elektrozaworem np od pralki. Dopływ z RO zgrany czasowo(programator czas.)po.

Novi możesz mi pomóc coś takiego złożyć?
Akwarium to 550l. Stoi w pokoju. RO mam w kuchni. Filtracja to narurowy + fbf (Swoją drogą to dlaczego nie da się zrobić sumpa na pompie obiegowej do CO? Rura-sump-rura-pompa-rura do akwa... czemu to się zapowietrza?)

Wiem że potrzebny będzie zawór czworodrożny żeby zamknęło obieg wody w ro kiedy wyłączy go elektrozawór. W którym miejscu w naruruówce zamontować dopływ ro i odpływ do kanalizacji? Chciałbym żeby to działało nawet nie tyle czasowo - to już full opcja, a tylko np raz w tygodniu. Wciskam on, ustawiam zegary i sie zlewa, potem nalewa woda do baniaka, a ja w tym czasie jestem na działce Tongue

Ja to widzę tak. Montuję zawór czworodrożny-potem wężyk do narurówki-przy końcu elektrozawór podłączony pod zawór czasowy. Gdzieś tam podłączony tożsamo odpływ, który załączał by się wpierw.
Jak możesz to mi nakładź łopatą co i jak. Nie chcę udziwnień żadnych. Mogę dać odpływ do bliższej łazienki prawda?

Daj linki do zaworów i innych ew. gadżetów. Chętnie bym zobaczył włącznik czasowy z możliością nastawy na poszczególny dzień tygodnia i pamięcią własną ustawień.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Coś takiego przyszło mi na myśl:
Brak zdolności do rysowania Blush sorki
   
Oczywiście odprowadzenie brudnej wody grawitacyjnie ( w dół )

Dodatkowo powyżej poziomu max powinno się zainstalować czujnik poziomu sterujący elektrozaworem doprowadzającym wodę do RO.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Najprostsze to nie robić podmian wody. Znałem akwa 450L z rozmnażajacymi się (nie najłatwiejszymi) rybkami w ogóle bez podmian, tylko dest.dolewanie, czasami usuwanie roślin i mułu.
Grunt to odpowiednio dobrana obsada-azotany usuwane z przez rośliny a potem z roslinami z akwa.
Ale jak chcesz co prześlij fotki jak to wygląda teraz i coś może podumam.

Janusz1996-
Oczywiście odprowadzenie brudnej wody grawitacyjnie ( w dół )
Jak sobie wyobrażasz odprowadzanie wody rureczką od RO? -4mm średnicy...
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(21-03-2013, 19:44 PM)novi napisał(a): Janusz1996-
Oczywiście odprowadzenie brudnej wody grawitacyjnie ( w dół )
Jak sobie wyobrażasz odprowadzanie wody rureczką od RO? -4mm średnicy...

No tego nie doczytałemShy
Odpływ grawitacyjny oczywiście musi byś średnicy wewnętrznej myślę minimum 7 - 8 mm. Nawet na rysunku odruchowo większy zrobiłem. Zresztą to było na szybko wymyślone-narysowane, trzeba by dopracować. Oczywiście U-rurka dobrze zabezpieczona jakąś siatką aby większe farfocle i ryby nie wleciały.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości