• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zasilacz awaryjny "UPS" do filtrów

#1
Noszę się z zamiarem zakupu zasilacza "awaryjnego" UPS.
Zastosowanie do podtrzymania pracy filtrów w przypadku przerwy w dopływie energii elektrycznej. Zależy mi aby dany model wytrzymał minimum kilka godzin pracy przy obciążeniu ok 25W ( podłączone tylko dwa filtry ). Z tego co się zorientowałem typowe UPSy do komputera nie za bardzo się nadają, są przystosowane do obciążenia kilkaset wat przez około 15 - 20 minut.
Czy ktoś z użytkowników stosuje - orientuje się jakie by się nadawały?
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hmm... Wydaje mi się, że tu nie chodzi o obciążenie, ale o to, że filtr ma silnik elektromagnetyczny, który jest wrażliwy na zmiany napięcia niezgodne z sinusoidą. Komputerowe UPSy niestety aproksymują poziom napięcia na wyjściu, aby w miarę możliwości zbliżyć się z przebiegiem do sinusoidy.
Musisz poszukać UPS-a, który ma pełny sinus na wyjściu. Takie UPSy są używane do podtrzymywania napięcia zasilania pomp obiegowych w układach c.o.
One są nieznacznie droższe od normalnego UPSa. Poszukaj możliwie nie za dużego - obciążenie będzie niewielkie, więc podtrzymanie powinno być dość długie. Ew. możesz zrobić sobie samodzielnie stosując jakąś przetwornicę oraz np. akumulator żelowy. Tylko także musisz zwrócić uwagę, żeby przetwornica miała pełny sinus na wyjściu Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(15-03-2013, 20:44 PM)Martinezio napisał(a): Hmm... Wydaje mi się, że tu nie chodzi o obciążenie, ale o to, że filtr ma silnik elektromagnetyczny, który jest wrażliwy na zmiany napięcia niezgodne z sinusoidą. Komputerowe UPSy niestety aproksymują poziom napięcia na wyjściu, aby w miarę możliwości zbliżyć się z przebiegiem do sinusoidy.
Musisz poszukać UPS-a, który ma pełny sinus na wyjściu. Takie UPSy są używane do podtrzymywania napięcia zasilania pomp obiegowych w układach c.o.
One są nieznacznie droższe od normalnego UPSa. Poszukaj możliwie nie za dużego - obciążenie będzie niewielkie, więc podtrzymanie powinno być dość długie. Ew. możesz zrobić sobie samodzielnie stosując jakąś przetwornicę oraz np. akumulator żelowy. Tylko także musisz zwrócić uwagę, żeby przetwornica miała pełny sinus na wyjściu Wink

Dzięki za podsunięcie pomysłu. Zacząłem szukać Smile
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przetwornica np. taka: http://allegro.pl/przetwornica-nap-sinus...98474.html

UPS polecam sprzęt firmy Orwaldi - kiedyś się orientowałem w sprawie zasilania awaryjnego mojego kotła i pomp CO i polecano mi właśnie sprzęt Orwaldi, jako wzorzec sinusoidy wyjściowej: http://allegro.pl/okazja-nowy-ups-orvald...00135.html

Do przetwornicy akumulator będzie jeszcze potrzebny. Każdy 12V się nada Wink Nawet ten od samochodu Tongue Chyba nawet lepsze od żelowych są, byle stały nieruszane, żeby kwas się nie wylał.

Ew. taki UPS używany, bez akumulatorków (trzeba by dokupić): http://allegro.pl/zasilacz-ups-ever-duo-...99897.html
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mnie zainteresowało coś takiego>> Przeróbka UPSa
Napisałem do gościa w sprawie przystosowania do niższej mocy - dłuższej pracy, zobaczymy co odpisze. Używanego UPSa ( bez akumulatora ) do którego gość robi przeróbkę można kupić za 85zł.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No też dobra opcja Smile Tylko czy masz gwarancję, że koleś to dobrze zrobi? Ok, może to nadmierna troska, bo może faktycznie koleś zna temat i umie to zrobić.
Kwota końcowa przeróbki jednak, razem ze sprzętem, będzie Cię kosztowała prawie tyle, co oryginalnie przystosowany do sinusoidy. Więc kwestia teraz tego, czy wolisz gotowca, czy chcesz się bawić i ryzykować Wink

Tu masz gotowca: http://allegro.pl/ever-eco-500-cds-sinus...30171.html Wink Tylko wkładasz nowe aku i spokój.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(15-03-2013, 22:10 PM)Martinezio napisał(a): No też dobra opcja Smile Tylko czy masz gwarancję, że koleś to dobrze zrobi? Ok, może to nadmierna troska, bo może faktycznie koleś zna temat i umie to zrobić.
Kwota końcowa przeróbki jednak, razem ze sprzętem, będzie Cię kosztowała prawie tyle, co oryginalnie przystosowany do sinusoidy. Więc kwestia teraz tego, czy wolisz gotowca, czy chcesz się bawić i ryzykować Wink

Tu masz gotowca: http://allegro.pl/ever-eco-500-cds-sinus...30171.html Wink Tylko wkładasz nowe aku i spokój.

Marti >> Myślę, że gostek wie co robi. Gotowca ( o odpowiedniej charakterystyce sinusoida, oraz długi czas pracy przy niedużym obciążeniu ) za nie duże pieniądze raczej się nie kupi. Myślę na razie nad zakupem nie jest to nic pilnego i pewnego. Po prostu w okresie letnim często mnie i mojej rodziny nie ma w domu w weekendy. Napisałem temat z myślą, że wypowiedzą się ludzie którzy stosują podobne ( może inne ) sposoby zabezpieczenia się na wypadek niespodziewanej przerwy w dostawie energii elektrycznej podczas nieobecności domowników. Takie jakby "OC i NW" dla naszych podopiecznych.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Że tak się zapytam... czy ten sinus jest konieczny jeżeli to ma być tylko zabezpieczenie na wypadek W? Przeważnie i tak chodzi wszystko na prądzie. Nie wiem jak ma Janusz u siebie bo niektórym prąd wyłączają nadmiernie często, ale w normalnych warunkach gdy awaria prądu jest raz kiedyś może nie warto przepłacać?
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(16-03-2013, 13:19 PM)soltarus napisał(a): Że tak się zapytam... czy ten sinus jest konieczny jeżeli to ma być tylko zabezpieczenie na wypadek W? Przeważnie i tak chodzi wszystko na prądzie. Nie wiem jak ma Janusz u siebie bo niektórym prąd wyłączają nadmiernie często, ale w normalnych warunkach gdy awaria prądu jest raz kiedyś może nie warto przepłacać?

Właśnie o takie coś mi chodzi mieszkam w centrum dużego miasta awarie prądu są bardzo rzadkie ( rzadkie co nie znaczy, że się nie mogą zdarzyć ). W moim przypadku "dodatkowym" zabezpieczeniem jest to, że z mojego mieszkania jest zasilany router internetowy ( kilkudziesięciu użytkowników ) i w przypadku braku zasilania na więcej jak kilkanaście minut mam telefon od właściciela sieciBig Grin
Po prostu poszukuję UPSa lub czegoś podobnego "alternatywne zabezpieczenie" IdeaHuh
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Admini ci nie postawili routera? U teścia stoi - ma stacje bazową na dachu. Do nich się podłącz Big Grin

25w... koledze komp na zwyklym upsie, monitor 17 kineskop-50w, zasilacz 200w stal 45minut. W kafejce netowej którą kiedyś mieliśmy ze znajomymi serwer na upsie też coś długo działał. Myślę że takie małe obciążenie wytrzyma ze 2,5h.

Ja bym brał coś w tym stylu:

http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-...90524.html
i akumulator:
http://allegro.pl/akumulator-zelowy-bezo...57179.html
http://allegro.pl/akumulator-12v-7ah-now...97882.html

Działać na pewno będzie... najwyżej akumulator będzie za słaby ale to z auta może być albo jakiś lepszy. Na 3 takich akumulatorach 700w idzie 10 minut... powinno na oko utrzymać się przez 3-4h... jeżeli przeliczanie na sucho jest dobre Smile Także pojedyńczy tą godzine z kawałkiem się utrzyma... a kasiora maleńka
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości