• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stała podmiana wody by "novi"

#1
Stała podmiana wody chodzi u mnie od startu dużego akwarium - 720L. Nie wyobrażałem sobie latania z wiadrami przy dyżych podmianach dla zbrojników czy paletek. Wiem, że sporo czytałem na ten temat, a że lubię solidne acz sprawdzone ( i najlepiej tanie!) rozwiązania to system działa już z 10lat bezawaryjnie.
Jedyną awarią w tym czasie były filtry Eheim 2027 i 2028 zastosowane razem z lampą UV - puściła uszczelka pokrywy w filtrze (filtry firmy Eheim, z tego co rozmawiałem w Aquaelu, gdy zaczęły być robione w Chinach (ale oczywiście nalepka germany) to stały się mocno awaryjne- i dość szybko (ale nie za szybko w moim przypadku) powrócili do produkcji w Niemczech). Skutek uszczelki (dobrze że syn był w domu) ze 100L wody na podłodze.
Wracając do sprawy, podmiana działa w oparciu o zawory elektr.pralkowe i zwykłe programatory czasowe. Oczywiście przy założeniu akwa od razu było zrobione 2żyłowe dojście i 1zyłowy odpływ z akwa.
Woda z sieci przechodzi najpierw przez filtr 5um i drugi węglowy, trafia na membranę Ro i stamtąd rurką (z zaworkiem zwrotnym) trafia do sumpa (ostatnia komora filtra pod akwa).
   
na fotce widać na rurce od wylotu z membrany trójnik-woda do żelazka i podlewania kwiatków w zimie (latem mam deszczówkę).
   
Po filtrze węglowym widać zawór pralkowy podwójny (drugi kiedyś używany).
Woda RO trafia do ostatniej komory sumpa. Tam też trafia bezpośrednio woda wodociągowa (ogrzana) z pieca CO z zasobnikiem- niebieska rurka. / w przypadku rybek nie wymagających niskiej twardości ta metoda służy do minimalizacji kosztów ogrzewania akwarium-ogrzewanie połączone z podmianą/.
   
Sterowanie dozowaniem tej wody to tez zawór pralkowy (tani i nie do zdarcia jak pompy Grundfosa).
Odpływ nadmaru wody z sumpa:
   
Na ten wypływ jest nałożona gąbka zgrubna aby farfocle i slimaki nie zapychały rurki (kiedyś sporo octu mi poszło aby udrożnić rurkę odpływową).
Przy okazji widać w sumpie zastosowane jako pierwsze ( poziomy przepływ-wg mnie najlepszy) razem gąbki-pierwsza zgrubna druga gęściejsza./wystarczy przy normalnym uzytkowaniu tylko te gąbki czyścić/.
Całością steruje Lajon 120 -dozowanie CO2 (pH) i temp.w akwa.
   
Odpływ w kotłowni do kratki (tam też odciek z pieca CO)i odpływ z RO.
   
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
szok! jestem pełen uznania
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czy nazwa stała podmiana oznacza że ciągle ci ciurka z i do baniaka? Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(19-02-2013, 21:04 PM)soltarus napisał(a): Czy nazwa stała podmiana oznacza że ciągle ci ciurka z i do baniaka? Smile

Pisałem-moje wypociny trzeba powoli czytać. Sterowanie to programator czasowy, zwykłe lub elektr. Miałem/mam wiele.
A
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(19-02-2013, 21:30 PM)novi napisał(a): Pisałem-moje wypociny trzeba powoli czytać. Sterowanie to programator czasowy, zwykłe lub elektr. Miałem/mam wiele.
A

Następnym razem zwolnię Wink
Ciekawią mnie te zawory pralkowe i ich wykorzystanie w sumpie bez stałej podmiany. Ale to może szrajbnę kiedyś tak do Ciebie.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czytam powoli i jeżeli jest sterowanie programatorem czasowym to nie jest to stała podmiana, którą ja rozumiem jako nieustająco lejącą się wodę, to wykonanie to automatyczna podmiana wody ale nie stała - dobrze to zrozumiałem?

Planuję w nowym zbiorniku coś wykombinować bo w obecnym już za późno, zbyt duża ingerencja żeby doprowadzić potrzebne media. Bardzo ciekawe rozwiązanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(20-02-2013, 01:30 AM)filas napisał(a): Czytam powoli i jeżeli jest sterowanie programatorem czasowym to nie jest to stała podmiana, którą ja rozumiem jako nieustająco lejącą się wodę, to wykonanie to automatyczna podmiana wody ale nie stała - dobrze to zrozumiałem?
Znowu słowa. Stała, bo stale codzienna porcja jest podmieniana. RO kropli przez ponad 12h.
A i słowo automatyczna za długo się pisze i jakieś takie nie-ekologiczne.
Aha, nie dodałem. Podmiana, filtracja i reszta automatyki zabezpieczona przed wyłączeniami prądu (stałość parametrów to podstawa).
A w moim przypadku zmieszanie (przez rurę podającą wodę do akwa na całej 2mb długości) 3dcm3 wody wodociągowej z ponad 700L pozostałej nie zmieni parametrów za bardzo :-) Tak że mogę mówić o stałej podmianie.
.. "lepsze warunki ciut gorsze a stałe niż (za często) zmienne"
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie chodziło mi o słowo Smile
Chodzi mi o to, że szukam rozwiązania bez tej automatyki, jedynie precyzyjnego zaworu dozującego wodę w małej ilości w sposób ciągły (24h), dlatego myślałem początkowo, że tak to jest u Ciebie jak wspomniałeś o podmianie. Nie mniej jednak Twoje rozwiązanie również jest dobre, po prostu ja mam inne potrzeby, chcę żeby cały system zawierał mniej składowych. Jeżeli chodzi o membranę RO to już jest swego rodzaju kryzą, która ogranicza przepływ, niestety ja to chcę zastosować w CA i chcę żeby lała się jedynie kranówa Smile

Z grubsza wiem, że będę potrzebował korpusy do wstępnej filtracji wody potem muszę mieć wstawiony w obwód jeszcze zawór stabilizujący ciśnienie a za nim zawór dozujący - precyzyjny, żeby woda nie leciała zbyt szybko. Właśnie ten ostatni zawór mnie interesuje, czy ktoś używa coś takiego, bo poszukać coś w internecie i kupić to nie sztuka, interesuje mnie relacja z dłuższej pracy takiego zaworu. Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A może mi ktoś powiedzieć przy okazji czy w moim przypadku (550L) zrobienie sumpa w szafce o wymiarach 50x50x59 byłoby sensowne i zasadne? Boję się zalania przede wszystkim i awaryjności całości. Może byście pomogli mi naszkicować najprostrzego sumpa do mego baniaka i jakby to wyglądało cenowo?
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja na twoim miejscu zrobiłbym filtrację narurową, na sumpa chyba trochę mało miejsca, zwłaszcza że spora jego część przeznaczona jest na pompę i nie jest wykorzystywana jako filtr. O filtracji narurowej jest trochę info na forum, a o sumpie pewnie autor wątku się wypowie lepiej niż ja.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości