• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowy zbiornik dojrzewanie i kolejność (sposób) zarybienia

#1
Za kilka tygodni uruchamiam nowy zbiornik "czarne wody". Zastanawiam się czy w celu przyśpieszenia okresu dojrzewania mogę wykorzystać filtr ze starej Tanganiki (do akwarium od ponad dwóch lat nie były dokładane żadne żywe stworzenia - nie było problemu z chorobami). Filtr otwarty - przelewowy wykonany z ok 30 litrowego akwarium, około 12l keramzytu + gąbka.
Zastanawiam się czy to dobry pomysł, nie wiem też jak bakterie zniosą znaczną zmianę parametrów wody. Aktualnie jest PH ok 7,6 -8,0 twardość ogólna na pewno ponad 25°.Będzie RO o PH ok 6?

Następną sprawą bardzo dla mnie ważną jest ogólnie pojęte zdrowie przyszłych mieszkańców. Ryby jakie będą zamieszkiwać w moim akwarium zamierzam nabyć z trzech różnych źródeł:
1. Apistogramma baenschi i ewentualne Carnegiella marthae - wysyłka
2. Paracheirodon innesi i Corydoras sterbai - sam przywiozę
3. L104 - Panaque maccus i ewentualne Carnegiella marthae - wysyłka
Wiem że powinno się poddać ryby kwarantannie niestety nie mam możliwości postawienia dodatkowego zbiornika (problem z miejscem oraz brak szkła). Z własnego doświadczenia wiem że najczęstsze problemy zdrowotne pojawiają się podczas dokładania do zbiornika żywych organizmów (ryb, roślin, ślimaków, żywego pokarmu)
W jaki sposób rozegrać sprawę zarybienia?
Bardzo zależy mi na poradach dotyczących sposobu zarybienia zbiornika. W sobotę 23 lutego jadę po akwarium i rozważam zakup dodatkowego 40 lub 54 litry na ewentualną kwarantannę. Z tym że naprawdę nie bardzo mam gdzie postawić...

Janusz
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cytat:Zastanawiam się czy w celu przyśpieszenia okresu dojrzewania mogę wykorzystać filtr ze starej Tanganiki (do akwarium od ponad dwóch lat nie były dokładane żadne żywe stworzenia - nie było problemu z chorobami). Filtr otwarty - przelewowy wykonany z ok 30 litrowego akwarium, około 12l keramzytu + gąbka.
Zastanawiam się czy to dobry pomysł, nie wiem też jak bakterie zniosą znaczną zmianę parametrów wody. Aktualnie jest PH ok 7,6 -8,0 twardość ogólna na pewno ponad 25°.Będzie RO o PH ok 6?
Nie wiem czy to jest dobry pomysł. Pomijając całą kwestię mieszania biologii z dwóch zupełnie różnych biotopów i kontynentów nie wiem jak na ta zmianę zareagują bakterie. Podejrzewam, że wystawiając bakterie nitryfikacyjne z biotopu zasadowego na biotop czarnych wód prawie wybijemy całą populację bakterii. Zostanie tylko pewna ilość, która się zaadaptuje do ciężkich dla siebie warunków. Książkowo w ogóle w czarnych wodach nitryfikacji być nie powinno, ale jak widać niektóre informacje w książkach to bujdy. Smile Ja tam mogę tylko podejrzewać, że w takich warunkach nitryfikacji podejmując się zupełnie inne szczepy, jak nie w ogóle gatunki bakterii nitryfikacyjnych.
Zatem, wracając do meritum, ja bym te wkłady filtracyjne porządnie wyczyścił(nie mylić z dezynfekcją).

Co do kwarantanny- jeśli nie masz możliwości przeprowadzić jej w osobnym akwarium to da się to i zrobić wszystko razem. Musisz tylko być przygotowany na to, że mogą się pojawić choroby i będziesz musiał leczyć ryby. Postaraj się w pełni nie zaaranżować akwarium, tak by umożliwić sobie obserwowanie ryb. A nie szukanie ich z latarką, podnoszenie kokosów itp. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Z filtrem sprawa wygląda tak, że myślałem o delikatnym przepłukaniu wkładów i gąbki. Następnie będzie całkowicie odłączony od zbiornika - działać będzie wewnętrzny przepływ wody. Myślałem o stopniowej podmianie wody na docelową. Następnie po zainstalowaniu nowego akwarium ruszy już razem. Mam zamiar pozwolić akwarium dojrzeć przez jakieś trzy cztery tygodnie bez obsady. Myślę, że jak bakterie padną to będą pokrzywką dla następnych. Co do "mieszania biologii" będzie minimum miesiąc bez ryb.
Jak sądzisz czy to zadziała?
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Hmmm, jak dla mnie brzmi to sensownie. Smile Spróbuj i melduj efekty na forum, przyda się potomnym. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ruki dzięki za wsparcie
Myślę jeszcze o tym dodatkowym szkle, w sumie to przydało by się awaryjnie po okresie kwarantanny. tylko nie wiem jeszcze gdzie postawić i jak na to zareaguje moja druga lepsza połowaHuh
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie masz miejsca gdzieś na szafce pod akwarium? Tam nie jeden akwarysta "wciskał" zbiornik "na czarną godzinę".
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
zawsze znajdzie się miejsce na dodatkowy zbiornik...Wink
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Januszu,
zbiornik uruchamiasz za kilka tygodni. Zatem w czym problem? O ile chcesz przyśpieszyć dojrzewanie zbiornika i po jakiego grzyba?!
Po za tym widzę, że gdzieś wszyscy zgubili ważny czynnik tego dokładanego filtra - keramzyt.

Janusz, podstawowe pytanie. Jak duży będzie zbiornik z BW i jaką filtrację planujesz? Nie widzę sensu dokładania filtra w celu przyśpieszenia.

Kup zbiornik na dodatkowy, zawsze będzie dla niego miejsce... a przydać się może, ba, się przyda.

Christo Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(19-02-2013, 00:45 AM)piotrK napisał(a): Nie masz miejsca gdzieś na szafce pod akwarium? Tam nie jeden akwarysta "wciskał" zbiornik "na czarną godzinę".
Szafka niestety zamknięta i z przegrodami po niecałe 30 cm...

Christo chciałbym tak Smile Może za parę lat jak się córki wyprowadzą - przejmę Ich pokój Big Grin

Killi napisał(a):Januszu,
zbiornik uruchamiasz za kilka tygodni. Zatem w czym problem? O ile chcesz przyśpieszyć dojrzewanie zbiornika i po jakiego grzyba?!
Po za tym widzę, że gdzieś wszyscy zgubili ważny czynnik tego dokładanego filtra - keramzyt.

Janusz, podstawowe pytanie. Jak duży będzie zbiornik z BW i jaką filtrację planujesz? Nie widzę sensu dokładania filtra w celu przyśpieszenia.

Kup zbiornik na dodatkowy, zawsze będzie dla niego miejsce... a przydać się może, ba, się przyda.
Zbiornik z BW będzie miał wymiary 100x50x50 Filtr z Tanganiki będzie już na stałe w BW - Tanga niestety ulega likwidacji. Co do filtra to jest to DIY przelewowy pojemność ok 30l. Objętość wkładów to ok 12 - 15l wydajność pompy to ok 500-600 l/h (max 1200 l/h) Tak to wygląda - znaczy teraz nie jest taki czysty fotka z przed kilku lat:
[Obrazek: Filtr-przelewowy.jpg]
Dodatkowy wewnętrzny Tetra 4+ (nie pamiętam dokładnie ale też ponad 1000 l/h)
Killi jaki problem z tym keramzytem?
To nie tak że mi się śpieszy wydaje mi się, że z używanym (posiadającym florę bakteryjną) filtrem zbiornik szybciej - lepiej wystartuje.
Ja na prawdę chcę zminimalizować ryzyko stresu, chorób i złych (nieodpowiednich warunków) Niestety zakupy z trzech różnych źródeł strasznie utrudniają prawidłowe przeprowadzenie kwarantanny. Naprawdę mam problem z miejscem a jedno Kwarantannowe akwarium tego nie rozwiąże.
Jakiej minimalnie-rozsądnie wielkości zbiornik kwarantannowy/leczniczy/dla młodych?
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Znając życie będzie zatwardzał wodę.
Janusz, ja bym stawiał od nowa, razem z filtrem. O keramzycie sporo pisaliśmy, Ruki, Ty znasz forum na pamięć? Wink
Można zrobić i zdobyć odpowiedni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości