• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Niski poziom Fe

#1
Witam mam b.niski poziom Fe <0,02 z roślin większość to kryptokoryny, są też lotosy i nurzaniec pod te rośliny daje kulki gliniano-torfowe, z pływających mam różdżyce. Rośliny zdrowe tylko rosną powoli czy powinienem pomyśleć o jakimś nawozie zbiornik 120x50x50 światło 2x39W 12h dziennie, NO3<1
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jak rosną ci rośliny to nie kombinuj, lepsze wrogiem dobrego. Masz 0,26 W/l więc nie dużo jak dla roślin, nawożenie w takiej sytuacji to proszenie się o kłopoty, tu niestety potrzeba dużo doświadczenia. Dajesz kulki pod korzenie i to + kranówka powinno twoim roślinom wystarczyć, chociaż nie wiem nic o twoim akwarium (parametry, obsada)
Z dokładnością testów też jest różnie, więc ten twój poziom Fe nie traktuj jako pewnik. Poza tym mierzysz jego poziom w kolumnie wody, a w dnie przy kulkach (czyli pod roślinami) będzie pewnie wyższy. Jest tu jeszcze parę osób, które mają lub przerabiały zieleniaki więc pewnie napiszą coś mądrzejszego.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja przerabiałem, zgadzam się w pełni z junak-rider'em Smile
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mam możliwość zamontowania oświetlenia 2x54W T5, zmieniać?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mam podobną do Twojej konfigurację. Nawożę co2, żelazo mam 0,05, a i tak szału nie ma. również mam niewymagające gatunki - bardziej krzewią się niż rosną. Może trzeba zaczekać do wiosnySmile. też zastanawiam się nad wzmocnieniem do 2x54W, Myślałeś juz nad konkretnymi świetlówkami? Roślinniarzy ci u nas na lekarstwo - wiele nie pomogę, ale może sam się czegoś dowiem. Dorzuciłbym co2 i więcej azotu, rozważył mocniejsze oświetlenie, ale to dopiero mój drugi baniak z mocniejszą roślinnością.Rolleyes
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Barwy światła dostępne u mnie 6500, 8500,10000
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(18-02-2013, 23:02 PM)zuczek222 napisał(a): Barwy światła dostępne u mnie 6500, 8500,10000

a co miałeś w akwa?

we wspomnianym zbiorniku mam 8500 i 10000, ale chyba zmienię na 8500 i 6500,. bo tamto było wystarczająco długo...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Teraz mam 2x39W T5 8500 i 10000 a zamiaruje się właśnie na 2x54W 6500 i 8500 porównamy za jakiś czas jak to wpłynęło na nasze bańki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
zuczek222, jeżeli jak piszesz, że rośliny masz zdrowe, tylko rosną powoli, to wszystko z wodą i jest OK. Nie musisz niczym dodatkowo nawozić.
A rosną powoli, bo masz mało, a raczej bardzo mało światła.
I teraz trzeba się zastanowić, czy idziesz w akwarium roślinne i wtedy trzeba dołożyć światła do poziomu od 0,5 W/l wzwyż.
Jeżeli zamienisz na 2x54W, to dalej będziesz miał ok 0,3 W/l, a to ciągle mało na roślinniak. Wystarczy jednyie na te rośliny, które masz.
Podobnie CO2. Przy obecnym oświetleniu nie ma sensu.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja bym jednak spojrzał na ryby i ich wymagania i potrzeby a dopiero na zielsko.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości