• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: The Art of the Planted Aquarium 2013 - zdjęcia i filmy :)

#1
Pierwsze zdjęcia i film z The Art of the Planted Aquarium 2013. Szczerze powiedziawszy mam mieszane uczucia, zeszłoroczne akwaria bardziej mi się podobały... Nawet mimo tego, że sędziowie uparcie twierdzą, że w tym roku poziom był że hohoho... (a ja tam swoje wiem Wink )

Album 1 - akwaria kategorii XL (100x50x50 cm)

Album 2 - akwaria kategorii Nano (25x25x30 cm)

Pierwszy film, z wszystkimi akwariami Nano:

Piotr K.

telewizja akwarystyczna
Definite Aquascape TV
www.definiteaquascape.tv
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Coby pan O. Knott nie wymyślił (to w zeszłym roku był Avatar?) to i tak kostecka C.pl na Zoobotanice była lepsza. ;D
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bez dwóch zdań Big Grin
lepsza Big Grin

Na temat tych roślinnych sobie rozmawialiśmy z Piotrem i faktycznie mniej w tym roku ogrodnictwa w stylu "biotopu Amano" (chociaż znam pewnego speca, który uważa takie zbiorniki za biotopowe Tongue ) a więcej chaosu, co dla mnie jest pozytywnym zjawiskiem. Ale to i tak zielsko Smile

Czekam na te akwaria wystawowe z krewetkami, bo masz pokaźną bazę Big Grin a co najważniejsze napisanie głośno, że kryzysu nie widać w akwarystyce, zatem niech polskie firmy na siłę nie wmawiają, że on jest Smile

Gratulacje dla polskich laureatów oczywiście.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Heh, co do kryzysu, to napisałem, że nie mnie to oceniać, a nie że go nie widać Smile Nie mam skali porównawczej, targi porządnie obejrzałem dopiero w zeszłym roku, i tegoroczne są większe. Ale jak się obejrzy relację Kocana z 2010, to wtedy o wiele lepiej to wszystko wyglądało. Zobaczcie, to będziecie wiedzieć o czym mówię Smile Nie wiem czy obecne "dziadostwo" stoisk wynika z kryzysu czy z czego innego, ale jest faktem, że całość sprawiała wrażenie jakby była zrobiona na kolanie. Niby wszystko było jak trzeba, ale zabrakło tej niemieckiej zegarmistrzowskiej precyzji, trudnej to zdefiniowania ale jednak dającej się wyłapać gdzieś między wierszami. Co do chaosu w akwariach, to wg mnie jak się robi jakiekolwiek akwarium, to powinno ono być dopieszczone. Zarówno nature aquarium, jak i biotop. A w Hannowerze wszystkie akwaria były chaotyczne i też jakby robione na kolanie, chociaż to też nie jest dobre określenie. Cieszenie się z tego chaosu to trochę tak, jakbyś, będąc fanem rzeźbiarstwa, cieszył się z tego, że nagle malarze przestali używać wysokiej jakości ram, płótna i farb, a zaczęli stosować krzywo zbite, nieoheblowane deseczki i ceratę ze stołu. Ta zmiana ani przez moment nie robi z nich "bardziej rzeźbiarzy", więc nie sądzę żeby była znakiem że nature aquarium odchodzi do lamusa, a biotopy wchodzą na scenę. Jak jest chaotycznie zrobione akwarium to zwyczajnie przykro na nie patrzeć i tyle, a widać to też jak się obejrzy foty z 2010. Tamte akwaria były po prostu ładne, a tegoroczne były jakieś dziwne. Jak nie z tego konkursu...
Piotr K.

telewizja akwarystyczna
Definite Aquascape TV
www.definiteaquascape.tv
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Piotr, jak impra była większa, to idzie ku lepszemu. O to chodzi, by to zauważono w kraju, gdzie większość w branży narzeka zamiast inwestować.
Nie chce, by same biotopy były, chociaż uważam, że CW to nic innego jak poprawne Nature. Ogrodnictwo z zasadam sztuki to już trochę przesada, chociaż przyznam, że się może podobać. Zdanie moje jest znane, co się będę powtarzał.
O chaos w tych zbiornikach, chodzi wyłącznie w aranżacji, jak pisze, mniej sztuki, więcej natury, nie wszystko musi być w proporcjach.
Ślepy nie jestem i widzę po innych imprezach, że nie jest to samo co w 05, 09, ale widzę różnice między 2011 i tylko o to chodzi, by głośno mówić, że my akwaryści chcemy oglądać firmy,ich produkty na imprezach, to żadna oszczędność zamykać się za bramą firmy.

Same biotopowe nigdy nie będą, bo się to nie podoba ogółowi. Chyba, że sobie konkurs na biotopowe zrobimy, w kategoriach biotopu, co głupim pomysłem nie jest.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(30-01-2013, 10:52 AM)Killifish napisał(a): Same biotopowe nigdy nie będą, bo się to nie podoba ogółowi. Chyba, że sobie konkurs na biotopowe zrobimy, w kategoriach biotopu, co głupim pomysłem nie jest.

To dość dziwne że przy takim zainteresowaniu tego typu zbiornikami - tzn procentowo udział w ogóle akwarystów pewnie niewielki, ale w liczbach bezwzględnych zapewne ładnych parę tysięcy - nie ma żadnego centralnego krajowego konkursu (przynajmniej nic mi o takim nie wiadomo). Na jakimś forum ktoś nawet narzekał że wszyscy teraz robią biotopy, a on chciałby zobaczyć prawidłowo urządzone akwarium towarzyskieSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
> Piotr, jak impra była większa, to idzie ku lepszemu. O to chodzi, by to zauważono
> w kraju, gdzie większość w branży narzeka zamiast inwestować.

Ja myślę że hasło "kryzys" to taka wygodna wymówka, żeby np. nie wydać kasy na pomoc stowarzyszeniom w organizacji wystawy. Łatwiej powiedzieć "Chętnie byśmy pomogli, ale sami wiecie, kryzys", niż "Wiecie co, prawda jest taka, że nie wzrośnie nam sprzedaż jak wam damy akwaria, więc nie opłaca się nam inwestować w taką reklamę". Prawda jest taka, że jak się coś firmie opłaca, to inwestuje w to bez wahania - ot, chociażby Andrzej Nowicki, który ciągle się gdzieś wystawia w Polsce, i za granicą też, chociaż kosztuje to przecież niemałe pieniądze. Albo Tetra na ZooBotanice, która sfinansowała duże akwarium zrobione przez Pleco. Poza tym hasło "kryzys" pozwala także mniej płacić ludziom, i dawać wyższe ceny. "Oczywiście, wiemy że ta ryba jest warta w hurcie o 1/3 więcej, ale sam wiesz, kryzys, nie możemy sobie pozwolić żeby kupić od ciebie za taką cenę". Krótko mówiąc, dla mnie jest to pier...lenie w bambus, bo interesy idą pełną parą, giełda we Wrocławiu jakoś nie pustoszeje, ryb na Allegro pełno, powstają nowe firmy akwarystyczne, itp. Więc jak dla mnie "kryzys" to wygodny mit, którym można się posługiwać, żeby trochę więcej kasy wycisnąć Smile (a nowicjusze łykają takie hasełko, i ze znawstwem powtarzają je dalej, co ma świadczyć o tym, że wiedzą co się dzieje w branży Smile ).

A poza tym u nas ludzie ogólnie mają tendencję do narzekania, nawet jak jest dobrze Smile Ja ogólnie ten cały "kryzys" mam w d...pie Smile Robię swoje, wiem co mi się opłaca a co nie, jak trzeba to inwestuję, i tyle. Nie gadam bzdur jak to by było fajnie, gdyby nie było kryzysu, bo jak dla mnie to jest fajnie cały czas. A jak coś spieprzę, to znaczy, że winny jestem ja sam i moja niezaradność, a nie "kryzys".

Rzecz jasna to tylko moje zdanie - a ja jeszcze nie prowadzę firmy, więc nie widzę czy mi spadły obroty, czy nie, i czy jest jakaś różnica w porównaniu z tym co było parę lat temu. Za to wiem tyle, że z reklam przy filmach mam tyle kasy ile miałem, z nieznaczną tendencją wzrostową, i jeszcze to, że na moim osiedlu nowe mieszkania w nowo wybudowanych domach już są powykupowane. Cena 6000-8000 pln za m2 Smile Jak to jest kryzys, to niech się taki utrzymuje jak najdłużej Wink

> O chaos w tych zbiornikach, chodzi wyłącznie w aranżacji, jak pisze, mniej sztuki,
> więcej natury, nie wszystko musi być w proporcjach.

Tak, tylko widzisz - naturalne akwarium (nie mam na myśli "nature aquarium") też może albo być ładne, albo zrobione bez wyczucia. Nie chodzi o zachowanie złotej proporcji, tylko o takie ogólne wrażenie, że coś jest zrobione z polotem i dbałością o szczegóły... kurde, no nie wiem jak to określić... Przykład: akwarium Rukiego, to które ostatnio wrzucił na Fejsa. W sumie jest to aranżacja typu "błoto" - a jednak jest ładne, mimo że nie ma tam pewnie szczegółowo przemyślanej kompozycji (w stylu "ten patyczek musi mieć 2/3 długości tego patyczka obok"). Ma w sobie coś co powoduje, że widać że jest to sprawnie działający zbiornik, na swój sposób estetyczny, a nie sfastrygowany na szybko z przypadkowych materiałów (nawet jeśli był sfastrygowany na szybko z przypadkowych materiałów Wink ).

> Ślepy nie jestem i widzę po innych imprezach, że nie jest to samo co w 05, 09, ale
> widzę różnice między 2011 i tylko o to chodzi, by głośno mówić, że my akwaryści
> chcemy oglądać firmy,ich produkty na imprezach, to żadna oszczędność zamykać
> się za bramą firmy.

Heh, myślę że firmy dobrze wiedzą co im się opłaca, a co nie. Jeśli z kalkulacji im wychodzi, że coś się nie opłaca, to po prostu w to nie inwestują. Ja robię dokładnie to samo - bo po co mam wykupować np. dodatkową reklamę na Facebooku, jeśli nie przynosi mi ona zwrotu kosztów? Idąc tym tropem - po co duża firma ma wydawać kasę na stoisko np. na ZooBotanice, jeśli i tak ją wszyscy znają, a koszty się nie zwracają? A będąc małą firmą, lepiej wg mnie zainwestować w porządną stronę internetową, z dobrą galerią zdjęć, i dobre pozycjonowanie (zwłaszcza jeśli jest się lokalnym sklepem), albo w usprawnienie dystrybucji, żeby mieć tańsze koszty wysyłki albo móc wysyłać więcej towaru w tym samym czasie, niż pchać się na targi i stawiać w kółko takie same akwaria (mało który handlowiec / marketingowiec z firmy akwarystycznej ma dryg do urządzenia porządnego zbiornika). Może np. zamiast dużych standardowych stoisk firmowych rozwiązaniem byłoby postawienie jednego zbiornika przez każdą firmę, taki mały stendzik na kwadracie powiedzmy 2x2m, ładne akwarium i półeczka z najważniejszymi produktami. Koszt o wiele mniejszy niż całe stoisko, łatwo przetransportować, a jest się obecnym i widzianym na targach. Tyle, że firma musiałaby wynająć człowieka / ludzi znających się na porządnym urządzaniu zbiorników - ale koszt czegoś takiego to ułamek kosztów poniesionych na zrobienie standardowego, wielkiego stoiska, gdzie zwiedzający widzą w kółko te same pokarmy czy grzałki.

Pomysł niniejszym podrzucam przedstawicielom firm, jeśli ktokolwiek z nich to czyta. Ja mam już trochę dosyć oglądania w kółko tych samych produktów, w towarzystwie do bólu standardowych aranżacji typu "korzeń, żwir, trzy żabienice prosto z koszyczka". Na zachodzie już zaczęli kumać o co w tym chodzi, bo coraz więcej aquascaperów robi zbiorniki na stoiskach firm. U nas też to zaczyna pomału funkcjonować. Teraz tylko zmniejszyć rozmiary samych stoisk, i nagle się może okazać, że firmie opłaca się jechać na targi Wink

> Same biotopowe nigdy nie będą, bo się to nie podoba ogółowi. Chyba, że sobie
> konkurs na biotopowe zrobimy, w kategoriach biotopu, co głupim pomysłem nie
> jest.

Wg mnie (i do tego chciałbym zmierzać) akwaria biotopowe mogą i powinny być ładne, przyciągające uwagę ludożerki. Wystarczy obejrzeć foty Lukhaupa z Florydy, albo mój film ze źródła krasowego (oraz te które tam nakręciłem, ale ich jeszcze nie opublikowałem - zwykła mała rzeczka z czystą to wodą to... czystej wody nature aquarium, mało szczęki nie zgubiłem w tej wodzie jak to widziałem), żeby wiedzieć że "akwarystyka estetyczna" i "akwarystyka biotopowa" powinny się w którymś momencie połączyć, i iść dalej razem ręka w rękę.

Smile
Piotr K.

telewizja akwarystyczna
Definite Aquascape TV
www.definiteaquascape.tv
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A mi Nano w większości się podobają. Są utrzymane w stylu nature, ale jednak są bardzo naturalne i przyjemne.
Bynajmniej nie są to standardy typowe dla tego stylu, sterylne i czasem do przesady zadbane.

Co innego kategoria XL- tutaj zbiorniki typowo targowe- powrzucane elementy bez ładu i przemyślenia.
Ale oczywiście są wyjątki, i tu muszę pochwalić polskich akwarystów bo naprawdę się wyróżniają.
A małe ludziki, z których ostatnio się śmialiśmy powoli wchodzą na akwarystyczne trybuny Big Grin
Ten zbiornik zdecydowanie przemawia do mnie LINK
Oliver Knott jak zwykle nie zawiódł Tongue

Konkurs na akwaria biotopowe? Jestem za! Smile
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dokładnie, akwarium Garvina było super - chociaż to w sumie paludarium a nie akwarium Smile

A tu mały przykład na to że biotopy również mogą być zaje... ładne. Znacie pewnie tego typu fotki na pamięć, ale jak dla mnie zbiornik symulujący / odtwarzający ostatnie zdjęcie, to z Callitriche palustris, to byłby rekord świata Smile
Piotr K.

telewizja akwarystyczna
Definite Aquascape TV
www.definiteaquascape.tv
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Z 2 lata temu w Polsce szumnie zapowiadał się już jeden konkurs na akwaria biotopowe. Jednakże nie odbył się z braku wystarczającej liczby zgłoszeń(poza moim chyba było jeszcze jedno czy dwa Big Grin ). Wink

P.S.
Cytat:mimo że nie ma tam pewnie szczegółowo przemyślanej kompozycji
Kompozycja po prawej stronie jest tak ułożona żeby zaklinować dryfujący kawałek drewna. Wink

P.P.S.
Na ZB'13 będzie trzeba się postarać żeby cię zadowolić cichlidowym błotkiem. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości