• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [300l] SA

#1
Witam
Baniak zalany wczoraj tj 28 stycznia 2013

300l wymiary 100x50x60h
Oświetlenie - T5 2x 39W (Grolux Sylvania - 8500K ,Philips - 6500 Kelvin)
Filtracja - Eheim 2075
Grzałka JBL -300W
Parametry - woda na razie mętna
Użyte dekoracje - korzenie, jak mętność zniknie dojdą liście oraz kokosy
Podłoże - zwykły Children's Play Sand
Obsada - brak

Tak wiec przedstawiam to do czego udało mi się w końcu dojść po prawie pol roku od zakupienia akwarium, ale jak wiadomo w akwarystyce pospiech niewskazany.

Cały czas zastanawiam się nad obsada myslalem ze ostatecznie zostanie cos w tym stylu - 30szt Nannostomus Mortenthaler, 15szt Otocinklus X, Corydoras X, Loricaria X, ( co do kirysów chętnie zamienił bym je na jakieś niewielkie sumiki chociaz nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie). Natomiast jesli chodzi o pielegnice do niedawna zastanawialem sie na 3 rodzajami apisto Apistogramma baenschi , Apistogramma eremnopyge , Apistogramma trifasciata.

Po za apisto jest wiele ryb które mi się podobają ale wiem ze mój zbiornik nie pozwoli rozmiarowo na ich hodowle chociażby Geophagus sp. 'tapajos red head'. Zastanawiam się jeszcze na Cleithracara maronii + polaczenie Pley'a Crenicichla regani.

Ogólnie nie chciałbym akwa jednogatunkowego, najbardziej zależało by mi na taki rozwiązaniu - ławica drobnicy + coś na dno i szybki Wink + pielegniczki/pielęgnice niewielkich rozmiarów które pływały by razem kilka sztuk ( wiem ze to jak na ten litraż mało realne)

Jesli chodzi o wode to kranówka ma następujące parametry :
PH 7
KH 2 dKH
NO2 0,0mg/l
GH - nie wiem czy mam przeterminowany test, czy mam problem z odróżnieniem koloru ale na moje oko nawet po 23 kroplach kolor zółty i wraca do brązowego

Testy które użyłem to Sera aqua-test set

Czekam na wasze propozycje oraz krytykę Wink


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(29-01-2013, 16:36 PM)glonomad napisał(a): GH - nie wiem czy mam przeterminowany test, czy mam problem z odróżnieniem koloru ale na moje oko nawet po 23 kroplach kolor zółty i wraca do brązowego

Test gh sery daje na początku kolor czerwonopodobny, aż później magicznie staje się zielony. wlewasz 5 ml wody, kropelka testu, machamy fiolką, kropelka, itd... aż się zrobi zielono Smile Powinieneś mieć instrukcję. Kh w kranovicie = 2 wydaję mi się podejrzanie za małe. Aczkolwiek nie wiem gdzie mieszkasz i jaka tam jest woda Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Akwarium dość krótkie w stosunku do wysokości. Żeby to wykorzystać może zasatanów się nad skalarami? A w dolnych strefach jakieś pielęgniczki, bo większe pielęgnice, a juz napewno ziemiojady o których wspomniałeś wymagają dłuższego akwarium
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
soltarus
Co do wody mieszkam w Uk - Edinburgh robiłem kilka razy test i wychodzi KH - 2 Jeśli chodzi o Gh właśnie robię tak jak jest napisane w instrukcji i czy ten test robię kranowitu, banki z roślinami czy banki "BW" z barwniakami za nic nie chce wyjść zielony

wojtekr

Wiem ze krótkie ale niestety obawiałem się o strop w mieszkaniu, chodzę w kuchni a 8metrow dalej gdzie stoi ten baniak woda w nim chlupie a niby nowe budownictwo -.- Na samym początku właśnie chciałem skalary i dlatego taka wysokość akwa ale przez te pol roku wiele czytałem i już wiem ze niema co męczyć ryb, Skalary to ryby stadne niema sensu tutaj pchać jednej pary a więcej nie wejdzie. Natomiast o ziemkach napisałem ze się podobają ale wiem ze to raczej ryby dla mnie na przyszłość
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
W tak wysokim zbiorniku zwykłe P. scalare wyglądałyby bosko ! Smile

P. scalare i pielęgniczki- to jest to!
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie demonizujmy skalara, spokojnie 5 może tam funkcjonować i napewno para obierze sobie miejsce do tarła a reszta na tym nie ucierpi poza czasem postępioną płetwą co zdarzy się i w stawie. Właśnie dojrzewa u mnie takie samo akwarium i przeznaczam je właśnie na odmianę dziką skalara, hodowałem te ryby od zarania i zaczynałem 20 lat temu od 100l, jeszcze nie widziałem jak jeden zabija drugiego.... (a mam porównanie z agresją tanganicką w wiele większych zbiornikach)
Jeśli chodzi o maroni to również polecam, ładna stadna pielęgnica i przede wszystkim w zachowaniu przypominająca skalary.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ah teraz mi namieszaliście Tongue czyli powiadacie zwykle skalarki + harem apisto dało by rade? a jak z reszta obsady ? A co do akar z maroni jeśli bym się na nie zdecydował dały by rade np w 5szt + harem apisto?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(29-01-2013, 18:29 PM)glonomad napisał(a): Ah teraz mi namieszaliście Tongue czyli powiadacie zwykle skalarki + harem apisto dało by rade? a jak z reszta obsady ? A co do akar z maroni jeśli bym się na nie zdecydował dały by rade np w 5szt + harem apisto?

Każdy ma inne podejście do skalarów. Chyba żadna ryba nie stwarza takich podniesionych dyskusji. Spróbuj z kilkoma skalarami, ale licz się z tym że będziesz musiał pozostać przy parze. Ja mam zestawienie skalarów z haremem kakadu i całkiem nieźle to wychodzi tylko że nie wiem jak długo tak będzie. Nie wadzą sobie skalary i kakadu... co innego druga para tych pierwszych. Mój ojciec kiedyś trzymał w tym samym akwarium co ja teraz kilka par i było ok. Mój wujek w identycznym zbiorniku nie mógł mieć więcej niż 1 para. Każdy baniak jest inny.
Mei ma 2 skalary z boliwijkami i nie narzeka. Ryby też Smile

Odnośnie testów wody... nie będę się wypowiadał bo zrobiła mi się z tego czarna magia Smile Jest na forum kilka osób mądrzejszych chemicznie więc może oni Ci pomogą. Mi się nie chce wierzyć trochę że gh może być >20 z kh=2. Ale wiesz Smile Ja miałem dwóję Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(29-01-2013, 18:29 PM)glonomad napisał(a): Ah teraz mi namieszaliście Tongue czyli powiadacie zwykle skalarki + harem apisto dało by rade? a jak z reszta obsady ? A co do akar z maroni jeśli bym się na nie zdecydował dały by rade np w 5szt + harem apisto?

Jakoś bardziej pasuje mi skalar+apisto ale myślę żę maroni jest na tyle rybą spokojną że nie byłoby konfliktów i takie połączenie nie praktykowałem. Nie można też przedobrzyć z rybami które obierają jakieś tam terytoria dlatego moim zdaniem wzorcowo to skalar lub maroni+ coś stadnego np pstrążeń lub hokejówki+ ryby denne np mniejsze L lub sturisomy lub kirysy (ważne "LUB"), ewentualnie na dno 2-3 sumy pimelodus pictus (ale uwaga na małe rybki)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Skalary pływają na środku baniaka, pielęgniczki na dole. Nie przeszkadzają sobie a dają ciekawe obserwacje Smile Tak jak wspomniał soltarus, mam takie połączenie i rybom jest chyba dobrze. A u Ciebie przy tej wysokości baniaka, to skalarom będzie jeszcze lepiej. Zresztą, właśnie taka wysokość aż się prosi aby z niej skorzystały właśnie skalary. Wpuścisz inne "standardowe" pielęgnice, to one będą pływać w dole akwa i co wtedy z górą? A tak, dasz skalary, dasz na dno jakieś pielęgniczki i będzie co oglądać a ryby wzajemnie nie będą sobie przeszkadzać Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości