• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ?

#31
Dodam tylko, że nie jedyna firmą, bo grzałki Sera także mają takie zabezpieczenia. A w kwestiach rys, nacisków energicznych itd. wypowiem się gdy znajdę chwilę Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Moja grzałka Aquael-a też ma nakładkę z tworzywa, która zabezpiecza przed kontaktem bezpośrednim elementu szklanego z czymkolwiek - oczywiście nie na całej długości - tylko końcówka. Natomaist w połączeniu z nakrętką/kapturkiem/czyjaktotamnazwać przy regulatorze nawet jak grzałka spadnie z przyssawek, to nigdy nie dotknie się szklaną częścią do szyb akwarium.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(24-01-2013, 12:51 PM)Killifish napisał(a): Dodam tylko, że nie jedyna firmą, bo grzałki Sera także mają takie zabezpieczenia. A w kwestiach rys, nacisków energicznych itd. wypowiem się gdy znajdę chwilę Smile

Dziękuję za oświecenie w temacie grzałek, rys, nacisków i czego tam jeszcze Big Grin
Grunt żeby kamienie stały równo i bezpiecznie Wink

ps. szkoda tylko że nikt wcześniej nie napisał że istnieje ryzyko pęknięcia szyby od pracującej grzałki i pytanie za 100 punktów: ile akwarystów o tym wie?
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Zapewne niewielu, bo kto się nad tym zastanawia? Szklarzem nie jest, to nie zna się na tym i już... Ale chyba dobrą praktyką po prostu jest, aby z baniakiem obchodzić się lepiej, niż z jajkiem Wink Im większy zbiornik, tym więcej czynników wpływa na jego stan i tym bardziej trzeba uważać. Raz, że po prostu szkoda kasy wydanej na baniaka, dwa, że zalanie np. 1 kubikiem wody sąsiadów z dołu grozi ekskomuniką z ambony i eksmisją w trybie natychmiastowym, a trzy, że szkoda życia naszych podopiecznych Wink
To chyba tak reasumując Smile bo w temacie zostało już powiedziane praktycznie wszystko, a zaczynamy już trochę odchodzić od tematu.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Zapewne teraz już wszyscy Smile chociaż jestem pewien, że wiedziało o tym 90 %, po za tym to nie czasy grzałek z lat 80-tych i większość z nich ma zabezpieczenia. Po za tym mają termostaty.
Uważam, że jednak mniej akwarystów wie, że po włożeniu/wyjęciu grzałki do/z akwarium należy odczekać, aby dostosowała swoją temperaturę do temperatury wody, to wpływa na jej żywotność.
Nikt nie napisał, że istnieje ryzyko pęknięcia wywołanego uderzeniem butelką po wódce, ale dokładnie po barwionej Wink

O rysach i naciskach jeszcze nic nie pisałem Wink

Ciekawa obserwacja z tymi złymi strefami beztlenowymi. Ciekawe, że zbrojnikarze zauważają, że w akwarium bez podłoża mają miejsce u ryb stany chorobowe, które typowo na dnie leżą. Może tu jednak o średnicę ziaren chodzi i wnikanie resztek pokarmu w dno, tym bardziej przy kopaniu. Pielęgniczki chorowałyby także. O krewetkach nie wspomnę.
Po za tym skąd pewność, że była tam ta "zła" strefa?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Po wódce powiadasz? W dodatku barwionej? Wink Ja myślę, że nawet i od butelki po tej niebarwionej wódce też mógłby pęknąć zbiornik....

Big Grin

MSPANC Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
(24-01-2013, 09:35 AM)rufus napisał(a): a ja proponuję położyć na szybie o grubości 6 mm ziarenko żwiru i delikatnie energicznie nacisnąć lub np. położyć jakiś wapień muszlowy i zrobić to samo. Oczywiście wskazane byłoby żeby w akwarium była woda. Gwarantuję że pęknie.

Masz rację, ale tak się nie bawimy Tongue była mowa o dużych kamieniach, zatem w dużych akwariach i o piasku a nie o żwirze Wink

(24-01-2013, 09:35 AM)rufus napisał(a): Takie teorie biorą sie z praktyki, a nie z "palca".
Co do rys. Nie wiem skąd masz teorie że najsłabszym punktem sa rysy na krawędziach szyb.

To nie teoria tylko właśnie praktyka - moja praca polega na tym, że niemal codziennie mam w rękach szkło, przeróżnej maści Big Grin chociaż szklarzem nie jestem. Nie jedna szyba na przełomie lat pękała na moich oczach, w moich rękach, więc to co piszę to jedynie moje obserwacje i namacalne doświadczenia.

(24-01-2013, 09:35 AM)rufus napisał(a): Każdą rysę, wyszczerbienia na krawędzi można spokojnie wyszlifować odpowiednim sprzętem lub np. tarką diamentową. Tak było robione u mnie w akwarium 900 litrowym. Zresztą potwierdził to Waldek - The Wald, który mi to akwarium sklejał i takie rysy, "oczka, pęknięcia po kilka milimetrów szlifował. Zresztą ten zabieg jest często stosowany przez szklarzy klejących akwaria.

Masz rację co do usuwania rys i odbić ale dowodzi to, że właśnie takie uszkodzenia na krawędziach są niebezpieczne, dlatego warto je usunąć.
Ciekawostka - szyby podczas hartowania również narażone są w piecu na naprężenia, trochę innego rodzaju ale jednak naprężenia, każda szyba, która zostanie niedbale przygotowana pęknie w trakcie tego procesu - najważniejsze jest właśnie usunięcie wszelkich nierówności na krawędziach, nawet mini rysy muszą być przeszlifowane.

(24-01-2013, 09:35 AM)rufus napisał(a): Wszelkie rysy w akwarium są niebezpieczne w miejscach o duzych naprężeniach i dlatego te rysy zewnętrzne są tak ważne. Największe naprężenia sa przy dnie, w środkowej części szyby.

No i wracamy do mojej propozycji doświadczenia numer 2 Tongue Nie na darmo proponowałem przełamanie szyby, to właśnie jest wygenerowanie naprężeń, a mogę się z Tobą założyć o twoje żyworódki (zarażaszWink) że pomimo naprężenia na środku szyby to i tak szybciej pęknie szyba z taką samą rysą na krawędzi niż taka z identyczną rysą na środku szyby.

(24-01-2013, 09:35 AM)rufus napisał(a): Tak dla ciekawości, szyba może tez pęknąć od źle zabezpieczonej grzałki która lezy na szybie lub jej dotyka. Im cieńsza szyba tym gorzej. Jedyną firmą która to już dawno zauważyła jest firma Jager, dlatego sprzedaje swoje grzałki z odpowiednim zabezpieczeniem.

Tutaj nie będę dyskutował, nie mam takich doświadczeń, nawet nigdy nie zwracałem uwagi na różnicę w budowie grzałek, może dlatego, że właśnie od kąd pamiętam mam grzałki Jagera, stare ale nadal działają Smile

(24-01-2013, 09:35 AM)rufus napisał(a): Ale w porządku, każdy z nas ma różną "wrażliwość" w tym temacie i niech sam decyduje co mu może zapewnić spokojniejszy sen, a co nie. Ja pod kamienie wkładam płytki od filtra podżwirowego i jak do tej pory wszystko jest w porządku, a kamieni w akwariach mam trochę.

I niech tak zostanie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
O Wink i o rysach i naciskach już nie muszę pisać Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
(25-01-2013, 00:06 AM)Killifish napisał(a): O Wink i o rysach i naciskach już nie muszę pisać Wink

szkoda, a tak liczyłem Wink. Skoro macie takie same zdanie w tym temacie niech tak będzie Wink.
Zalewanie przerabiałem. Poszło 240 litrów o 5 rano do sąsiada. Dobrze że był wyrozumiały i przed remontem. Zapłacić trzeba było, ale do dzisiaj żyjemy w zgodzie i nawet czasami pyta o ryby Smile
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Niestety teoretyczne podejście praktyczne przy materiałach nie może być inne. Smile

Też byłem światkiem jak poleciał zbiornik, większy, to było około 13 i nie było sąsiada, bo piwnica Wink

Idę na bal przebierańców do przedszkola, będę Muchomorkiem Big Grin Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości