• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czarne Wody 100x50x50 - start za pomocą saletry

#1
Witam wszystkich użytkowników

Aktualnie od kilku lat posiadam "Tanganikę": Variabilichromis moorii, Neolamprologus Multifasciatus i parka Altolamprologus Compressiceps. Cała obsada czeka na dobrego człowieka do wymiany, oddania - chętnie przyjmę w zamian jakieś korzenie, szyszki, liście, Pistię lub Limnobium. (byle kto jak nie ma pojęcia i nie potrafi zapewnić odpowiednich warunków nie ma co pisać) Od jakiegoś czasu przymierzałem się do przesiadki na "Czarne Wody". Chciałbym jedno i drugie lecz niestety brak możliwości postawienia kolejnego zbiornika. Jakieś pół roku temu nastąpiło lekkie rozszczelnienie 18 letniego zbiornika 100x45x55h sytuacje tymczasowo opanowałem - obniżenie poziomu o kilka cm i wklejenie wewnątrz kątownika pomogło.

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak że będzie nowe szkło 100x50x50 do odbioru w najbliższym czasie. Kupione RO - powinno przyjść za kilka dni. Filtry jakie posiadam to: wewnętrzny Fluval 4+ oraz przelewowy własnej konstrukcji 30 litrowe akwarium ok 12l keramzytu w dwóch koszyczkach + gąbka. Grałka 150w oraz jedna swietlówka 18w - jakaś zwykła (będą taśmy LED RGB) Korzenie nazbierane wczesną wiosną zeszłego roku - razem ze starymi moczą się w wannie na strychu. Zastanawiam się nad liśćmi dębu i szyszkami olszy - czy jeszcze odpowiednia pora aby cos nazbierać?

Nowy zbiornik z Czarnymi Wodami planuję zalać i uruchomić gdzieś w marcu - kwietniu.

Planuję:
wystrój: korzenie, liście, piasek, tło wyklejone czarnym łupkiem (posiadam takie z tanganiki) wewnątrz lub zwykła czarna tapeta na zewnątrz.
rośliny: Pistia lub Limnobium
ryby:
do toni ok 50szt neona lub.......?
10 - 15szt Corydoras sterbai (najbardziej mi się podoba) lub inna odmiana kiryska
2 - 4 szt jakiejś mniejszej odmiany zbrojnika...?
ryby podstawowe:
Jedna odmiana jakiejś ciekawej nie za dużej pielęgniczki najlepiej cos z odłowu jak na razie to skłaniam się ku: Apistogramma baenschi
Co myślicie o takiej obsadzie? Inne fachowe propozycje mile widziane.
Proszę również o info. na temat osób, firm, hurtowni - generalnie miejsc gdzie mogę nabyć zdrowe ryby?

Janusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witam ponownie
Wczoraj w niedzielę udało mi się nazbierać szyszek olszy oraz liści dębu i bukowych. Liście dębu mimo że zrywane z gałęzi raczej liche pozwijane i kruche. Bukowe w lepszym stanie.
Dziś /poniedziałek/ przyszedł filtr RO
Nadal oczekuję na porady w sprawie obsady:
Cytat:Planuję:
wystrój: korzenie, liście, piasek, tło wyklejone czarnym łupkiem (posiadam takie z tanganiki) wewnątrz lub zwykła czarna tapeta na zewnątrz.
rośliny: Pistia lub Limnobium
ryby:
do toni ok 50szt neona lub.......?
10 - 15szt Corydoras sterbai (najbardziej mi się podoba) lub inna odmiana kiryska
2 - 4 szt jakiejś mniejszej odmiany zbrojnika...?
ryby podstawowe:
Jedna odmiana jakiejś ciekawej nie za dużej pielęgniczki najlepiej cos z odłowu jak na razie to skłaniam się ku: Apistogramma baenschi
Co myślicie o takiej obsadzie? Inne fachowe propozycje mile widziane.
Proszę również o info. na temat osób, firm, hurtowni - generalnie miejsc gdzie mogę nabyć zdrowe ryby?

Czekam na porady - pomoc - informacje...

Janusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam
Właśnie postawiłem takie samo akwarium z podobnym wystrojem SA - u mnie jednak tylko korzenie. Obsada mocno już osadzona póki co w głowie: dno-kirys sterby i sturisoma aureum, coś ławicowego - stawiam na pstrążenie marmurkowe ewentualnie oklepany czerwony nenon, rodostomus lub inne...... i główna pielęgnica skalar manacapuru F0 lub F1 lub palety curipera alanquer F1 lub ....może geophagus/satanoperca jak tak to jaki?. Chętnie też pomyślę nad propozycjami innych nietuzinkowych ryb sczególnie pielęgnic i ławicowych do takiego litrażu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam
Ponawiam pytanie z pierwszego postu co do obsady.

Opis planowanego zbiornika Black Water :
Wymiary 100 x 50 x 50 (czekam na nowe szkło będzie ok 15 lutego)
Podłoże piasek 0,4 - 0,8 mm
Wystrój korzenie, liście buka, liście dębu, jakieś kawałki kokosa
Woda z RO PH - 6 - 6,5
Filtry:
Wewnętrzny Fluval 4+
Zewnętrzny przelewowy DIY z akwa ok 30l (objętość wkładów to ok 12-15l - keramzyt, gąbka i torf)
Rośliny (wiem nie wszystkim to pasuje):
Pistia lub limnobium na powierzchnię i może jakaś żabienica - i tak nie wiadomo czy dadzą radę w wodzie z RO

Planowana obsada:
Toń - Neon Innesa (Paracheirodon innesi) ok 50 szt
Dno - Kirysek Sterby (Corydoras sterbai) ok 10 - 15 szt
Dno i korzenie - Zbrojniki (jakieś małe max 10-12cm) 2 - 3 szt
Podstawowe ryby - Apistogramma baenschi

Najważniejsze dla mnie to uzyskanie informacji czy w takiej wielkości zbiorniku jest możliwość hodowania więcej niż jednego samca Apistogramma baenschi?
Jeżeli tak to w jakim układzie 2+4 ; 3+3 ...?

Czekam również na propozycje dotyczące ryb do toni i odmiany zbrojnika?

pozdrawiam Janusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Spróbuj z układem 3+3, układy z dwoma samcami mało kiedy się udają. z tego co pamiętam to podobny układ swojego czasu testował Mpaw.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W takim baniaku jest możliwość trzymania 1 samce i więcej tutaj nie ma sensu dawać. Wink

2 Samce nie wchodzi w grę, a 3 to już naprawdę może być konkretna jazda
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ziemian, rozpędziłeś się. Wink Z dwoma się nie uda, ale przy dnie na 100x50 3 samce mogą się pomieścić(i agresja powinna się rozłożyć pomiędzy nimi). Wink Nie przesadzajmy, to jest 250 litrowe akwarium.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(04-02-2013, 21:07 PM)Ruki napisał(a): Spróbuj z układem 3+3, układy z dwoma samcami mało kiedy się udają. z tego co pamiętam to podobny układ swojego czasu testował Mpaw.
Przyznam że mi też układ 3+3 wydaje się najciekawszy. Akwarium postaram się urządzić dosyć zagracone.

ziemian napisał(a):W takim baniaku jest możliwość trzymania 1 samce i więcej tutaj nie ma sensu dawać.

2 Samce nie wchodzi w grę, a 3 to już naprawdę może być konkretna jazda
Mam nadzieję że nie będzie tak źle, w razie czego będę szukał nowych domów dla dwóch par.

Ruki napisał(a):Ziemian, rozpędziłeś się. Z dwoma się nie uda, ale przy dnie na 100x50 3 samce mogą się pomieścić(i agresja powinna się rozłożyć pomiędzy nimi). Nie przesadzajmy, to jest 250 litrowe akwarium.
Akwarium w rzeczywistości będzie miało poniżej 200l poziom wody ok 40cm (nie stosuje obudowy oświetlenie wpuszczam w "zbiornik" góra zbiornika oklejona tapetą samoprzylepną przykrycie z poliwęglanu komórkowego (polecam nic się nie dzieje pod wpływem temperatury i wilgoci) też oklejone)

Coś na temat gatunku zbrojnika...?
Janusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ruki moze i masz rację, w końcu masz dużo większe doświadczenie z apisto. Sam lubię ekstremalne rozwiązania takze życzę powodzenia z nimi i jak baniak bedzie gotowy to koniecznie zrzuć foty. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(04-02-2013, 22:39 PM)ziemian napisał(a): Ruki moze i masz rację, w końcu masz dużo większe doświadczenie z apisto. Sam lubię ekstremalne rozwiązania takze życzę powodzenia z nimi i jak baniak bedzie gotowy to koniecznie zrzuć foty. Wink

Zbiornik mam zamiar urządzić i zalać gdzieś pod koniec lutego. Jak będzie zalany na pewno wrzucę fotki. Trzy cztery tygodnie dojrzewania. Pierwsze prawdopodobnie wpuszczę Neony i Kiryski - te ryby stosunkowo łatwo kupię.
Rozglądam się za Apistogramma baenschi i jakimiś fajnymi zbrojnikami. Fajnie by było pod koniec marca - połowa kwietnia mieć skompletowaną obsadę.
Jak można to proszę o rady gdzie kupić Apistogramma baenschi i zbrojniki?

pozdrawiam Janusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości