• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: pomiary parametrów wody w BW

#1
Witam,

nie wiem, czy było już to tutaj poruszane, ale nie mogłem znaleść.
Mianowicie... jak mierzycie parametry takie jak twardość, pH, azotany, fosforany, itd. w miękkich wodach, czarnych wodach? Nawet lekko herbaciany kolor zafałszuje już testy kropelkowe.
Czy może używacie urządzeń mierzących przewodność i potem przeliczane to jest na twarodość np.? Jeżli jak, to jakich? Gdzie można coś takiego znaleźć?

Dzięki
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Na pH zawsze i tak jest najlepszy pH-metr. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(07-01-2013, 01:07 AM)Ruki napisał(a): Na pH zawsze i tak jest najlepszy pH-metr. Wink
Jest drogi i trzeba go kalibrować więc używanie go też jest drogie. Jeśli komuś bardzo zależy na pomiarze to kupi i pewnie będzie zadowolony. Miałem i byłem bardzo zadowolony.

Teraz mam kropelki oczywista oczywistość, że mniej dokładne.
Przy kolorze wody ciemny brąz nie da się zmierzyć. Jedyna szansa pomiaru bardzo niedokładnego to zobaczyć przy wpuszczaniu kropel jakie pojawia się zabarwienie przez chwile na lustrze próbki. To da tylko taką wiedzę, że woda jest mniej lub bardziej kwaśna ale dokładny pomiar wykluczony.
Jednak jeśli woda ma lekki, słaby brąz to w próbce 5ml woda jest prawie przejrzysta i śmiało można zrobić pomiar.

Miałem dokładnie ten sam problem jakiś miesiąc temu przepuszczając wodę przez torf, w pewnym momencie woda zrobiła się bardzo ciemno brązowa. Nawet w próbce 5ml woda była tak mało przejrzysta, że nie miałem szans na pomiar czegokolwiek.
Po wlaniu wody do akwarium rybom decydowanie woda podpasowała znaczy się, że jest dobra Rolleyes
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
OK, pH-metr do pH, a co do twardości? Jak nazywa się to urządzenie, co mierzy przewodność w micro simensach?
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Konduktometr
Pozdrawiam
Benek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Cytat:Jest drogi i trzeba go kalibrować więc używanie go też jest drogie.
Drogie? 100 zł, a koszty kalibracji to grosze. Wink


(07-01-2013, 11:06 AM)wojtekr napisał(a): OK, pH-metr do pH, a co do twardości? Jak nazywa się to urządzenie, co mierzy przewodność w micro simensach?
Miernik TDS.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(07-01-2013, 11:06 AM)wojtekr napisał(a): OK, pH-metr do pH, a co do twardości? Jak nazywa się to urządzenie, co mierzy przewodność w micro simensach?
Miernik TDS.
[/quote]

właśnie coś takiego znalazłem. Myślę, że bedzie wystarczające?

(07-01-2013, 11:30 AM)Ruki napisał(a):
(07-01-2013, 11:06 AM)wojtekr napisał(a): OK, pH-metr do pH, a co do twardości? Jak nazywa się to urządzenie, co mierzy przewodność w micro simensach?
Miernik TDS.

Właśnie znalezłem taki miernik. Myślę, że będzie OK?
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
http://aquawawa.pl/forum/viewtopic.php?f=40&t=546
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Właśnie niedawno dostałem w spadku parę sprzętów Cool.Mam pytanie do użytkowników ph-metrów.
1.Czy nieużywany ph-metr przez ok 5 lat da się skalibrować ?Czy elektroda nadaje się po takim czasie do użytku,jeżeli taki okres przeleżała sucha?
2.Jak go skalibrować? (mój ojciec jak to się mówi ma dobą pamięć,ale krótką Wink ) skoro mam płyn kalibracyjny,a niestety instrukcji obsługi już nie.


   
Pozdrawiam Robert
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(24-02-2013, 17:54 PM)r.apisto napisał(a): Właśnie niedawno dostałem w spadku parę sprzętów Cool.Mam pytanie do użytkowników ph-metrów.
1.Czy nieużywany ph-metr przez ok 5 lat da się skalibrować ?Czy elektroda nadaje się po takim czasie do użytku,jeżeli taki okres przeleżała sucha?
2.Jak go skalibrować? (mój ojciec jak to się mówi ma dobą pamięć,ale krótką Wink ) skoro mam płyn kalibracyjny,a niestety instrukcji obsługi już nie.

1. Po pięciu latach nieużywania raczej nic z tego nie będzie. Spróbuj namoczyć elektrodę w wodzie RO przez 24 godziny.
2. Należy przepłukać elektrodę w wodzie RO, osaczyć np. ręcznikiem papierowym. Następnie włożyć do płynu kalibrującego i naciskając przycisk cal ustawić za pomocą śrubokręta żądaną wartość pH, taką jaką ma płyn. Powyższe tyczy się kalibracji jednopunktowej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości