• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Betta mahachaiensis - nowy takson

#1
Nowy takson



Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wreszcie opisany Smile
Właśnie na novataxa czytam sobie o nim.
Dzięki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jest bardzo ciekawy i bardzo ładnySmile

Marta
Mnie się podoba ten cytat o występowaniu
Field Notes: Betta mahachaiensis lives in brackish waters, some quite heavily polluted; pH at catch sites
6.87–7.80, salinity 1.1–10.6 ppt. The species was found in nipa palm (Nypa fruticans) swamps, especially, in the
water-holding phytotelma of the palm bract, which the pair use for bubble-nest building, courtship, and hatching of
fry (see Fig. 6). Some syntopic fish species, although not found in the bract's watery pocket, are Trichopsis vittata,
Trichopodus trichopterus, Anabas testudineus , Aplocheilus panchax, Oryzias javanicus, Dermogenys siamensis ,
Channa striata and Boraras urophthalmoides " -

i duże wrażenie zrobiło nam mnie zdjęcie, w tej pracy, miejsca występowaniaSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Marto palma ta jest genialna i jako jedyna tam może rosnąć, podobnie jak jako jedyny z rodzaju Betta zamieszkuje tam B. sp. "Mahachai" czyli nasz Betta mahachaiensis. Już pisałem na FB, że opisanie tej ryby ma kolosalne znaczenie, bo otwiera drogę do jej ochrony. Mało jest WF czyli Luk Bang, sporo po świecie Luk Thodów, czyli F1 itd. , jeszcze więcej krzyżówek ze splendensami - luk Sub a największym zagrożeniem są krzyżówki występujące w naturze, bo jak widać na mapie, blisko siebie występują trzy gatunki. Te krzyżówki to Luk Sard.
Dodam tylko, że cena w dniu dzisiejszym, na te ryby, skoczyła o bagatela 250% Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ale jaja, od razu przypominają mi się niektóre drzewołazy, wykorzystujące w podobny sposób rośliny jako "kołyski" dla swoich kijanek. Bomba Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Piotrek, samca to i łatwo złapać bo siedzi w gnieździe w palmie, ale złap samice Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak jak pisałam w PW do Ciebie Julku chciałabym mieć takie ryby i spróbować im stworzyć warunki typu naturalnego. Jeszcze nie wiem jak to zrobić, ale uwielbiam niesamowite przystosowania środowiskowe takich gatunków. Niesamowite jak przyroda potrafi wykorzystać każdą wolna niszę, wolne miejsceSmile

Dla mnie rewelacja.

To jak łapie się samice?

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dam znać jak będą.
A samice... brodzisz w solance i machasz siatą Wink Lecimy? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
jak ciepła solanka to lecimy.....

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
To zobaczę jak jest w zimnej - udajemy się dziś do Ciechocinka Wink
Ciepła, ale i tak w woderach trzeba ze względu na pijawki oraz węże, ale głównie pijawki Wink

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości