• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 200l obsada i kilka innych pytan

#1
Czesc, po dlugich rozmowach rodzice pozwolil mi na zakup akwarium 200l. Poczatkowo mialem zamiar kupic regal i na nim postawic nowe akwarium oraz drugie akwarium i terrarium, ale zeby miec wygodny dostep do akwarium od gory, regal bylby zbyt wysoki i nie byloby widac co znajduje sie w terrarium na gorze. Zapadla wiec decyzja ze akwarium stanie w holu obo schodow. W zwiazku z tym kto nie przyjdzie bedzie widzial odrazu akwarium wiec musi ono byc ladne i podobac sie nawet osobom "nie znajacym sie".

Pomyslalm wiec o akwarium ala LT z niezbyt mocnym oswietleniem z ziemia w podlazu. Akwarium nie mialo by byc typowym LT poniewarz nie mialo by bardzo duzo roslin oraz posiadalo by filtr kubelkowy.

No wiec teraz po opowiedzeniu ja sie ma/bedzie miala sprawa z akwarium przedstawi to co planuje.

Akwarium: 200l 100x40x50
Filtr: HW-302 lub Midikani800(nie wiem jeszcze ktory wybrac)
Oswietlenie: standardowa pokrywa 2x30w
Podloze: ziemia oraz drobny zwirek jednak wolalbym piasek ale nie wiem czy mozna go zastosowac przy akwarium LT
Rosliny:
-nurzaniec
-zwartki
-zabienice
-bacopa
-limnophilia sessiliflora
oraz microsoria i anubiasy na korzeniu
Projekt jakby mialo wygladac akwarium:
[Obrazek: ef107f017ab40569med.jpg]
Obsada:
No i tu mam najwiekszy problem co umiescic w takim akwarium. Musi byc jakas troche wieksza ryba przykowajac uwage, myslalem nad para skalarow oraz do tego lawica hokejowek amazonskich oraz jakies kiryski, pielegniczki i moze zbrojnik
Problemem moze byc woda nie moga byc to jakies wymagajace ryby poniewarz ph wody to jakies 7-7,5 a filtra RO nie moge kupic.

Prosze o sugestie co do obsadu oraz chetnie wyslucham jakis innych propozycji aranzacji akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Sam z chęcią dowiedziałbym się czy piasek może być użyty w LT? Ale moim zdaniem nie.

Planowana przez Ciebie obsada wydaje mi się być dobra. Skalary i hokejówki (tylko skalary muszą być małe albo hokejówki duże żeby ich nie zjadły). Do tego kiryski spiżowe albo bardziej delikatne- pandy. Zbrojniki to nie są dobre ryby do LT, ale jeśli będzie 1 zbrojnik niebieski (albo co najwyżej para) to może być. Pielęgniczki? Można by dać parę, ale pod warunkiem że będzie piasek.
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zacznijmy od tego, że to nie będzie LT. Wink Na wstępie, przy planowanej obsadzie roślinnej odpuść ziemię, bo jest ona w ogóle nie potrzebna- zbyt mało roślin, które czerpią składniki z podłoża. Zwartkom i żabienicom daj kulki z gliny pod korzenie- to jest wystarczające. Dwa- pisaek można bez problemu używać w akwarium :T. Wink
Następnie obsada, moja propozycja to:
- para skalarów
- 1+2 A. cacatuoides
- 15 hokejówek
- a na dno stadko co najmniej 10 kirysków
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja bym jednak dał ziemię, ale tylko w miejscach gdzie mają rosnąć rośliny. Pod resztą jest zbędna i może nawet zaszkodzić Wink LT to nie będzie, fakt Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wiem ze nie bedzie to LT tylko tak jak pisalem cos na jego wzor, ale jesli wystarcza tylko kulki gliniane to ok. Najbardziej interesuje mnie czy rosliny ktore chcialbym wybrac beda rosly przy takim oswietleniu i bez nawozow poniewaz nie moge sobie pozwolic na to aby rosliny zaczely marniec bo akwarium bedzie "na widoku" i wylece razem z tym akwarium.
Edit
Danie ziemi tylko pod zabienice i zwartki to faktycznie jest dobry pomysl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bacopa czy limnofilia będzą mieć problemy bez nawożenia kolumny wody, dodatkowo oświetlenie jest ciut za słabe pod te rośliny. A pomysł z dodawaniem ziemi tylko w kilku punktach akwarium uważam za zbytnie kombinowanie. Wink I w ogóle kulki gliniane będą lepsze w przypadku żabienic czy krypto, bo zawierają więcej żelaza niż standardowa ziemia.Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(01-09-2012, 13:41 PM)Ruki napisał(a): A pomysł z dodawaniem ziemi tylko w kilku punktach akwarium uważam za zbytnie kombinowanie. Wink
Dlaczego? Tak właśnie się robi, daje się ziemie na obszarach gdzie mają rosnąć rośliny. Za jakiś czas jak będą widoczne niedobory można dodać kulki, ale jednak ziemia to ziemia.

Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Pawle, robiłem kilka akwariów z punktowo umieszczoną gliną/ziemią i na dłuższą metę to taki niewypał. "Złoże" szybko traci swoje właściwości(jest go mało, a w kulkach jest to zakumulowane dodatkiem nawozów), po drugie rośliny szybko wykraczają poza obszar gdzie jest dane "złoże"- uwielbiają to robić zwłaszcza kryptokoryny. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tez nie bylem pewien czy bacopa i limnophila dadza rade przy takim oswietleniu i bez nawozenia. W takim razie jakie rosliny dac zamiast nich?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mam jeszcze jedno pytanie:
Jak wypreparowac duzy korzen aby nie plesnial i nie bylo z nim problemow?
Korzen ma wymiary 70x30x30 wiec nie ma opcji zeby go wygotowac. Najbardziej
interesuje mnie co trzeba zrobic zeby z korzeniem nie bylo problemow w
akwarium. To ze korzen nie bedzie tonol to dla mnie nie problem bo mozna go
przycisnac kamieniem lub przymocowac przyssawkami do dna.
Zastanawialem sie czy jesli poleje korzen kilka razy goraca woda z sola to wystarczy?
Chciabym jeszcze wiedziec czy korzen musi byc dokladnie pozbawiony kory? Korzen
jest z brzozy. Kiedys czytalem ze ktos wlozyl korzen wlasnie z brzozy bez okorowania
i nie bylo zadnych skutkow ubocznych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości