• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 100x50x60h obsada

#1
Witam!
Od jakiegos czasu przymierzam sie do zalozenia baniaczka typowo pod skalary, brak mi jednak dalszej obsady, chicalem typowy biotob dla nich ale raczej to niemozliwe w moim wykonaniu chcac CW a nie BW. Chcialbym w szklance rosliny gownie chcial bym umiescic Vallisneria gigantea, Nymphaea lotus, Cryptocoryne balansae z tym ze to nie jest przymus. Chce jak najlepiej dla moich ryb i rosli ale w granicach rozsadku jesli cos niebd roslo lub zylo pomoge ile w stanie bede. Co do ryb to baniak specjalnie 60 wysoki dla okolo 7 skalarow i tego niechcialbym zmieniac dodatkiem miala byc lawica okolo 20-30x neon innesa. Zaglebiajac sie w temat otoczenia skalarow wyczytalem tez ze pywaja one wraz z pielegnicami skosnopregimi tylko pytanie czy to wgl realne na taki baniak liczba nad jaka myslalem to okolo 4szt tej rybci. Znajomemu dosc czesto gwalca sie otoski wiec napewno bd chcial umiescic jakies stadko 10+ sztuk, zastanawiam sie rowniez na kirysami jakies 6+szt. A na dokladke tego jakis charem (2m/4f) pielegniczek a najlepiej ze 2 xD, a tak serio jakies spokojniejsze i najbardziej kolorowe bym chcial myslalem nad kakdu,agassizi, baenschi, borelli. Prosze o propzycje raczej hodowlane latwo dostpne w UK nieznam dostawcow pielegniczek z odlowu a i raczej narazie wole zaczac od czegos tanszego/hodowlanego.

Jak juz zdazylem sie zorientowac pierwsze posty padaja typu wow zaduzo , zalezy jak baniak urzadzony itp itd, wiec przedstawie co na chwile obecna posiadam i co bd chcial aby bylo zanim wpuszcze jakiekolwiek ryby.

Pokrywa wlasnej roboty ze spienionego PVC
4x 39W T5
Philips 865x2
sylvania grolux
narva biovital
W pokrywie ma zostac jeszcze zainstalowany termostat odw i podlaczone 2 wentylatorki ktore bd odprowadzac nadmiar ciepla
Baniak 100x50x60 a w nim
okolo 9l TROPICA PLANT SUBSTRATE
25kg zwir 6mm czarny mat Unipac (na srodkowa warstwe)
25kg zwir 1-2mm czarny mat Dennerle
okolo 20kg kamieni Dragon Ston
beda jeszcze korzenie redmoor lub mangrowca
grzalka 300W
Eheim 2075
Eheim 2217
CO2 z butli narazie niebedzie tylko Easy Carbo
filtra RO brak
woda w kranie - w granicach GH 6, KH 4, Ph 7
Szafka sie robi a raczej bd sie robila Smile

Jesli cos pominelem/zapomnialem to zapewne ktos zwroci uwage Smile

Chcialbym do skalarow jak najbardziej zroznicowane rybki pod wzgledem kolorow i wielkosci. Nie robiac przy tym zupy rybnej

Prosze o jak najwiecej za i przeciw, kazdej rady chetnie wyslucham jestem laikiem w stawianiu baniaka z jak najlepszymi warunkami dla ryb. ( w PL byly zbiorniczki raczej poczatkujacego szkolniaka)
Tylko prosze o darowanie sobie postow typu idz najpierw poczytaj dowiedz sie itp

Informacji zasiegalem w roznych zrodlach ale wiadomo jak to z netem,ksiazkami itp, rozne zrodla rozne informacje dlatego zawitalem do was Wink

pozdrawiam i czekam na opinie

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pierwsza ważna sprawa: ten baniak jest zdecydowanie za mały na tyle skalarów. Chyba że chcesz młodziutkie i od razu jak się dobierze parka, to resztę oddajesz. Rozumiem że chodzi Ci o konkretnie Pterophyllum scalare. Druga rzecz, ogólnie skalary bardzo lubią neonki. Szczególnie na obiad Wink Oczywiście to nie jest reguła, wszystko zależy kiedy wprowadzi się neonki do skalarów i w jaki sposób. Ja sama trzymam w baniaku 250L (100x50x50) 2 skalary i stado neonków. Jednak moje skalary były z neonkami już odkąd miały kilka cm, czyli po prostu odkąd były bardzo młodziutkie. Im później wprowadzi się małe ryby do skalarów, tym gorzej się to może skończyć.

Chcesz mieć chaszczarnię, nawet fajnie ale nie do tych ryb. Pamiętaj, że skalary to jednak ryby z innego biotopu. Też miałam swoje najpierw w holendrze, potem zmieniłam na BW i powiem Ci, że dopiero wtedy zaczęły pokazywać charakter i ciekawe zachowania. Do tego piszesz, że chcesz pielęgniczki bądź pielęgnice. Te rybska wymagają piachu. Przy substracie nie mogą przekopywać podłoża, nie pokazują swoich naturalnych zachowań itd.

PS. Popraw błędy ortograficzne bo trochę trudno się czasem czyta Tongue
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Tak kiedy dobiora sie 2 pary to one maja zostac mysle ze 4 skalary dadza rade. Co do obiadu dla nich skalary majaa raczej byc wpuszczone jako mlode i na samym koncu kiedy to neonki i reszta obsady juz podrosnie i niebedzie zagrozenia zjadania lawiczki. Skalary raczej takie ktore znjade chociaz altumy lub red shoulder chodza po glowie.

Co do roslin chcialbym ich jak najwiecej ale nie bedzie to typowy holender, a co do substratu i piachu, zwir ktory posiadam ma granulacje 1-2mm wiec mysle ze ryby dadza rade w nim kopac przynjamniej barwniaki w rosliniaku nie narzekaja, substrat pod 10cioma cm zwiru bedzie przeszkadal ryba?

Jesli chodzi ci o brak polskich znakow to niestety nieuzywam ich.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Do tego baniaka to tylko Pterophyllum scalare lub Pterophyllum leopoldi. Altumy rosną zbyt wielkie na takie akwa. No i ja ciągle jestem przy swoim zdaniu, że tylko jedna parka. Dwie parki nie będą miały miejsca ani na pływanie ani tym bardziej na dzielenie terytorium. Granulacja 1-2mm może być za gruba dla pielęgniczek, nie przesieją tego przez skrzela. No i ogólnie, mówię z doświadczenia, skalary raczej nie będą się dobrze czuły w baniaku roślinnym, również ze względu na mocne oświetlenie. To samo chodzi o neonki. I tego też nie piszę bo w necie tak trują, tylko z własnego doświadczenia. Sama mam w pokrywie 4x39W i jak był holender to tyle świeciło. Ryby chowały się w krzakach, były niezbyt wybarwione i ogólnie widać było, że im dobrze nie jest. Po zmianie na BW zostawiłam 2x39W i zasłoniłam taflę ceratopterisem. Od razu ryby odżyły, zrobiły się ładniejsze. W tej chwili świecę już tylko 1 świetlówką 18W i już w ogóle ryby są w 7 niebie Smile

Co do pozostałych pielęgnic i pielęgniczek.. To ryby terytorialne i w takim małym baniaku jak umieścisz ich tyle gatunków i sztuk co chcesz, to będzie jedna wielka sieczka i ryby się pozagryzają.


Nie chodzi mi o polskie znaki tylko o błędy i literówki. Np. Nie odmienia się "przeszkadzał rybą", tylko "przeszkadzał rybom" Wink Sorki ale mimo, że to nie forum polonistyczne, to jednak wypadałoby dbać choć trochę o jakość swoich wypowiedzi, bo łatwiej się potem to czyta i lepiej się kogoś rozumie Wink
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Postaram sie pozmieniac jak radzisz na poczatek dowiem sie czy moge zwrocic czarny zwir (80f troche szkoda zeby lezalo w szafie) i zakupie piasek zwykly ktory uzywa sie do pisakownicy. Widzialem twoj baniak i ma klimat ale to nie dla mnie ja wole cos w strone tego co osiagnal szpaq. Efekt jaki uzyskal jest dokladnie tym co i ja chcialbym osiagnac nie za ciemno i nie za pusto i do tego jeszcze sa rosliny. Oswietlenie tez wtakim razie zmniejsze na 1-2 zarowki T5 39W. Tylko co w piachu bez substratu i slabym oswietleniu urosnie? Czy uzycie kamieni DragoSton wgl wchodzi w gre? A co z ta obsada pielegnic/pielegniczek do parki skalarow i lawicy neonkow nic niedam rady wpasowac? W miare mozliwosci jakies kryjowki z kokosow, kamieni, korzeni i roslin beda dla tych mniejszych rybek terytorialnych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeśli chcesz mieć chaszcze i wystrój jak ma Szpaq, to jest to fajne rozwiązanie Smile Przede wszystkim dlatego, że te chaszcze nie wymagają mocnego oświetlenia (wystarczy im 2x39W) oraz w związku z tym nie trzeba podawać CO2. Jeśli nie zdecydujesz się na wybitnie kopiące ryby, to możesz użyć substratu pod piach ale myślę, że te chaszcze również i w samym piachu sobie poradzą. Z tymi kamieniami możesz spróbować ale ja chyba bardziej bym była za zwykłymi otoczakami. Szczególnie dlatego, że takie otoczaki są chętnie wybierane do składania ikry a ostre kamienie jak te Twoje, to już niekoniecznie Wink

Reszta obsady. Kiryski polecam jak najbardziej, fajne rybska, ciekawe zachowania i Twoje parametry im będą pasować. Otoski już niestety niekoniecznie, bo one lubią zimniejszą wodę niż skalary i neonki. Pielęgniczki... Tu wydaje mi się, że mógłbyś sobie pozwolić na 2 parki/haremy, może nawet i 2 gatunków skoro chcesz mieć taką różnorodność w akwa. Jeśli nie masz RO a w kranie masz ph 7, to musisz poszukać takich pielęgniczek, które będą się dobrze czuły przy ph 6,5-7,5. Mogą to być np. Mikrogeophagus altispinosus a z tych co podałeś to tylko Apistogramma cacatuoides lub Apistogramma borelli.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
glonomad czarny piach możesz sprzedać na e-bay-u, z tym piaskiem do piaskownic, trzeba by go przetestować czy nie zatwardza wody (to samo z kamieniami). Ja swój kupiłem w zolku i nie zatwardza (spokojnie za 30f na twój baniak staczy) Myślę, że jednak w filtr RO też należało by zainwestować. Bo i skalary i pielęgniczki raczej taką wode wolą. Co do rośłin u mnie w piachu na samych kulkach gliniano-torfowych rosną Echinodorusy i Vallisnerie, możesz jeszcze dać torf pod piach, ale nie wiem czy kolor wody bedzie Ci odpowiadał. Wracając jeszcze do obsady, Neon Innesa woli trochę zimniejszą wodę od Pterophyllum scalare, także odpada. Mógłbyś je zastąpić Neonami axelroda tak jak ma Mei. Co do pielęgniczek musisz wiedzieć co Tobie się podoba i w tedy pomyśleć czy pasują do obsady.
Co do innych skalarów napisz w jakim przedziale cenowym Cię interesują, a może pomoge.

No i sie zdublowało z Mei.
Tylko dopisze, borelki sa też bardziej zimno wodne znaczy się do 26 stopni.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zoska wydaje mi sie ze ten piach o ktorym pisze http://www.argos.co.uk/static/Product/pa...tm,kolorek niepowinnien zatwardzac wody Beata go uzyla do paletek, jeszcze poczekm na jej opinie. Co do kamieni to poszukam czegos bardziej gladkiego na ebayu a te Dragony poleza w przyszlosci napewno cos jeszcze postawie Wink

Co do obsady mysle nad parka skalarow, 20-30szt neon axelrod, 6-8x kirysek pstry, kakdu 1m/3f, 4x pielegniczka boliwijska, 10x otosek (co myslicie nad parka 2x pielegnica skosnoprega zaduzo?)
Temperatura 26stopni bedzie odpowiednia dla tych ryb, a moja woda kranowa niepowinna im przeszkadzac ale poczekam na wasza opinie. Co do pielegniczek malo ich znam w moim zoologu sa przerozne ale wszystko wymyslne nazwy i niemam pojecia co to tak naprawde jest jedyne co chyba bylo prawidlowe to A. Agassizii fire red tez ladna rybka ktora mogla by zagoscic w mojej bance.
Mam mozliwosc w tym sklepie zamowic rozne ryby glownie z Czech ale niezbyt znam sie na nazwach i wymaganiach (zaduzo tego) kolorowych pielegniczek jesli macie jakies propozycje, ktore bd pasowac to prosze ich jak najwiecej napewno cos wybiore.

Zoska co do skalarow to sam niewiem napewno bd chcial je wpuszczac jako ostatnie wiec nie jestem wstanie powiedzic na chiwle obecna jak bd stal z kasa. Napewno niedam narazie za rybcie 100f jesli masz jakies propzycje i cennik czy cos to pisz na pw
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Co do skośnopręgich jak chcesz rośliny to chyba bedzie ciężko, u mnie wykosiły nawet Vallisnerie, co pielęgniczek to nie wiem czy ten układ się sprawdzi, ja bym chyba zostawił tylko harem kakadu.
O skalary pytałem bo czasem widzę różne, ale cena przeważnie około 15f za sztuke, nie mniej dam Ci znać jak coś znajde.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
no to skosnopregie odpadaja, a odnosnie skalarow bd czekal na info

dzieki za zaintersownie tematem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości