• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium ze sklejki

#1
Ja również zdecydowałem się na akwarium ze sklejki ponieważ mam do tego materiału darmowy dostęp, zbiornik będzie miał wymiary 200 60 60. Ale mam zamiar wykorzystać szyby na dno, są to szyby ok 40cm szerokości o grubości 8 mm i w związku z tym mam pytanie do bardziej zaawansowanych budowniczych czy te szyby nie będą za cienkie? Zaznaczam że posłużyć one mają tylko jako alternatywa dla żywicy. Będą one przyklejone jak płytki podłogowe warstwą silikonu do sklejki.Zastanawiam się również nad pomysłem przyklejenia ich po skosie tak by tworzyły one 3 zagłębienia na dnie w których w najniższych miejscach znajdą się odpływy. Nad szybami zamierzam umieścić ruszt a na nim gruby żwir.Odpływy planuje podłączyć rurkami o przekroju 40mm tak aby po otwarciu zaworu siła grawitacji woda zassała wszystkie nieczystości ze żwiru z jak największą siłą.To moje własne pomysły za nim wszystko posklejam proszę o opinie i rady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeżeli chodzi o pomysł akwarium ze sklejki to rozumiem, przyklejenie do sklejki szyb też rozumiem i nawet cieńsze szyby prawidłowo przyklejone do sklejki mogą być alternatywą dla żywicy - i to by było na tyle. Kolejnych pomysłów nie ogarniam, po co Tobie dolne odpływy przepłukujące podłoże i po co Tobie w akwarium żwirek ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
1. Właśnie, wyjaśnij po co chcesz umieszczać w zbiorniku gruby żwir, i dodatkowo bawić się w jakieś skomplikowane systemy jego oczyszczania?
2. Moim zdaniem 4mm szyby na dno się nie nadają - zwłaszcza jako alternatywa dla żywicy. Rób tak jak robili poprzednicy (np. link na górze strony) - unikniesz późniejszych problemów.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A więc żwir gruby żeby utrudnić podkopywanie wyposażenia przez pielęgnice. Szyby mają mieć 8 mm a nie 4 jak napisałem wyżej.A kwestia podwojnego dna i dosyc skomplikowana jego instalacja ma posłużyć temu żeby odmulanie zbiornika załatwić otwarciem na kilkanaście sekund zaworu.Wiec jeśli miało by to przynieść zamierzony skutek to uważam że warto napracować się trochę więcej.Wyjątkowo zależy mi na dobrym sposobie odmulania dna ponieważ akwarium zamieszkiwać będzie wraz z pielegnicami wiele rodzajów zbrojników jak np panaque nigrolineatus który po porządnym posiłku z korzeni których w tym zbiorniku brakować nie będzie strasznie zanieczyszcza dno, skala nieporównywalnie większa niż w przypadku pielęgnic przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń.Więc jeśli uważacie że pomył nie przyniesie oczekiwanych rezultatów proszę o rady.
To co panowie według was powinno znależć się na dnie zbiornika jeśli nie żwir?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nie widzę sensu usuwania pozostałości korzeni ze zbiornika. Dla mnie jest to nienaturalne. Wielu czyści te wióry jak tylko się pojawią, zamiast zostawić i pozwolić narastać. Cóż, zapewne chodzi o gusta.

Na dnie piasek zmieszany z drobnym żwirem, albo naturalny sand - zawsze jakiś czysty strumień w okolicy się znajdzie.
Nie przemawia do mnie pomysł z szybami na dnie. Między szybą a sklejką musi być pełne pokrycie silikonem, inaczej występuje "parowanie" szyby, a to pierwszy krok do kłopotów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pisał już tutaj kiedyś o tym Rufus - przy dobrej cyrkulacji wody nic nie będzie zanieczyszczać wody, a piasek jest dużo łatwiej odmulać niż gruby żwir. Utrudnisz sobie tylko życie, i nawet jeśli uda Ci się zrealizować ten system oczyszczania - w co nie wątpię - to ostatecznie i tak będziesz pluł sobie w brodę, o ile - i to warto zaznaczyć - taka skomplikowana konstrukcja wytrzyma próbę czasu. Jeśli chcesz tam trzymać duże i brudzące ryby, to lepiej skonstruować wydajny sump o dużej objętości. Wtedy nic nie będzie stało na drodze do wykonania porządnej automatycznej podmiany wody, która - jak już wiesz - przy planowanych rybach jest niezbędna. Czasem innowacyjny pomysł w rezultacie jest oszałamiająco prosty i skuteczny - ale przy zbiorniku tych rozmiarów (czyli nie takim wielkim) lepiej iść drogą wydeptaną przez innych, niż potem żałować wydanych pieniędzy i straconego czasu.

Reasumując:
- akwarium ze szkła,
- podłoże - piasek rzeczny,
- filtracja - sump i automatyczna podmiana wody.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
[attachment=3241][attachment=3242]Dziękuję za rady na pewno wezmę je sobie do serca.Więc będzie wielki sump i piasek.Co do zbiornika to niestety będzie konstrukcją ramową z przednią szybą niestety bo wolał bym oczywiście szklane akwarium.Będzie ono takie z kilku względów mianowicie wszystkie materiały oprócz przedniej szyby już mam ponieważ mam do nich darmowy dostęp.Po drugie ścianki tylna i boczne będą obłożone w całości kamieniem łupkowym i fragmentami korzeni.Kolejną rzeczą o którą chciałbym zapytać to jaki gruby kątownik i jaki szeroki mogę zastosować do budowy ramy? Dysponuję również płytami składającymi się z warstwy plastiku ,coś w rodzaju pleksy,ok 1mm w środku znajduje się pianka poliuretanowa bardzo twarda gubości ok 15mm i znowu pleksa.Czy takiego rodzaju płytę można wykorzystać na dno i ścianki po odpowiednim wzmocnieniu ramy zbiornika?Jest ona bardzo wytrzymała dziś zrobiłem próbę -skakałem po takiej płycie w twardym obuwiu i wierzchnia warstwa bardzo nieznacznie się wyginała a ważę ok90kg.Pytam o ta płytę ponieważ sklejka okazała się materiałem bardzo drogim i do tego dochodzi jeszcze żywica której jak narazie nie udało mi się nawet znależć w sklepie. Rzelaztwa mam pod dostatkiem mógłbym naprzykład wzmocnić rame co ok30cm poprzecznym płaskownikiem lub czymś w tym rodzaju,tego i tak nie będzie widać.Co wy na to proszę o pomoc. W razie czego mogę wkleić zdjęcia płyt.

.jpg   SDC17470.JPG (Rozmiar: 36.65 KB / Pobrań: 195)
.jpg   SDC17463.JPG (Rozmiar: 37.52 KB / Pobrań: 192)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czy można użyć płyt prodema 8 lub 10mm do budowy akwarium w ramie bez używania żywicy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie mam praktyki z tymi płytami ale wiem, że prodema jest pokryta laminatem z drewna naturalnego, może być kłopot z takimi płytami przy stałym kontakcie z wodą. Piszę jedynie to co słyszałem od innych ale trzeba pamiętać, że to płyty produkowane w Hiszpani, tam jest jednak inny klimat i u nas montowane po kilku latach już tak pięknie nie wyglądają.
Wydaje mi się, że ta płyta, którą pokazałeś na zdjęciach była by lepszym rozwiązaniem, niestety wiąże się z wykonaniem odpowiedniego ramiaka żeby całość wzmocnić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Płyty prodemy które posiadam zalegały na magazynie na powietrzu ,były poddawane ok5lat czynnikom takim jak temperatura w słońcu powyżej 40stopni i ulewom, mimo to oprócz z tego że są okropnie brudne nie zauważyłem śladów działania wody. Mimo wszystko planuje użyć tych płyt tylko dla wzmoznienia konstrukcji ponieważ są one niesamowicie mocnym materiałem i bezpośrednio na nie przykleić płyty ze zdjęć wyżej tak by na wszelki wypadek woda nie miała bezpośredniej styczności z prodemom.Próbowałem znależć informacje o projektach zbiorników z prodemy ale bezskutecznie i myślę że raczej nikt tego nie robił bo materiał ten jest tu droższy niż szkło czyli nie miało by to sensu.W związku z powyższym jakiego kątownika mogę użyć do spawania ramy na zbiornik 200-60-60 ?. Chodzi mi o jak najmniejszy i najcieńszy ze względów estetycznych cała reszta będzie w zabudowie więc jest nad wyraz mocna.Stelaż to 2 ceowniki 120mm 60mm 12mm grube ,z tego samego materiału nogi 2 na końcach i jedna na środku z tyłu tak żebym pod akwarium miał dostęp do całej powierzchni.Tył zbiornika ,dno oraz boki mógłbym dodatkowo wzmocnić płaskownikami szerokimi na 100mm.Zależy mi jednak żeby przednia szyba ,bo tylko ją będzie widać miała jak najcieńszą ramkę.Proszę o pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości