• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wpływ różnych rodzajów pokarmów na zdrowie ryb

#1
Temat został wydzielony z wątku : http://www.cichlidae.pl/showthread.php?tid=812&page=10 - qbsztyk


Dla mnie wyznacznikiem są badania przeprowadzone po dłuższym okresie stosowania danego pokarmu. Jakiś czas temu dwóch naszych kolegów z Klubu Miłośników Tanganiki przeprowadziło test. Jeden z nich udostępnił do eskperymentu ryby (Xenotilapia Sima), a drugi (ichtiopatolog) badał ryby. Eksperyment trwał ok. 5 m-cy.
Oto link do tego tematu (mam nadzieję, że nie łamię regulaminu Wink
http://klub-tanganika.pl/forum/viewtopic...sc&start=0

Pozwolę sobie wkleić ogólnodostępne na forum KMT wyniki autorstwa badającego ryby (Macieja Dragana).

1. Ryby karmione mrożonkami bez witamin:
a. mniejsza o długości 34 mm i masie 364 mg
b. większa o długości 36 mm i masie 388 mg
Nie stwierdzono otłuszczenia narządów wewnętrznych. W jelicie u wszystkich trzech ryb stwierdzono nicienie Capillaria sp. w ilości do 2 szt.

2.Ryby karmione mrożonkami z dodatkiem witamin:
a. mniejsza o długości 38 mm i masie 450 mg
b. większa o długości 40 mm i masie 494 mg
Nie stwierdzono otłuszczenia narządów wewnętrznych. Nie stwierdzono pasożytów zewnętrznych oraz wewnętrznych.

3.Ryby karmione pokarmem sztucznym OSI:
a. mniejsza o długości 43 mm i masie 641 mg
b. większa o długości 45 mm i masie 726 mg
Stwierdzono otłuszczenie narządów wewnętrznych w średnim stopniu. Nie stwierdzono pasożytów zewnętrznych oraz wewnętrznych.

4.Ryby karmione pokarmem sztucznym HIKARI:
a. mniejsza o długości 55 mm i masie 747 mg
b. większa o długości 60 mm i masie 1930 mg
Stwierdzono u mniejszej ryby średnie otłuszczenie a u dużej bardzo duże otłuszczenie narządów wewnętrznych i stłuszczenie wątroby. Nie stwierdzono pasożytów zewnętrznych oraz wewnętrznych.

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bardzo dobre porownanie mimo ze Hikari nie wypadl rewelacyjnie.

Pytanie tylko jak byly karmione ryby ? Czy identycznie ? Czy pokarmy mrozone byly mixami czy konkretna mrozonka ? Ile zawieraly tluszczow i innych a ile zawiera go Hikari ?

Nie moge wejsc w link ktory podales bo nie mam konta na tamtym forum a odsyla mnie do strony logowania.

Hikari jest pokarmem zbilansowanym tak, ze praktycznie nic juz wiecej nie potrzeba.

Teraz na przykladzie karmy dla psa:

Sa karmy zwykle, tanie i tam dawkowanie jest przykladowo dla 2 miesiecznego psa ok 90 g dziennie.

Inna karma (nie podam firmy ale jedna z lepszych) ten sam pies w tym samym wieku i z tabelki dawkowania wychodzi 55 g dziennie. Gdy wiec bedziemy psu podawac te lepsza karme w ilosci z tabelki opakowania od gorszej karmy - pies bedzie gruby i otluszczony czyz nie ?

Na opakowaniach granulatow dla ryb jeszcze chyba nikt nie wymyslil dawkowania.

Teraz do czego daze.

W opisie ktory podales najlepiej wypadl pokarm mrozony z dodatkiem witamin. Napewno jakies tam tluszcze zawiera. Teraz czy ktos z tych badajacych mial mozliwosc oceny ze na te ilosc mrozonego powinien podac taka ilosc HIKARI ? Aby mniej wiecej podac rybie tyle samo wartosci zawartych w pokarmach ?

Nie chce tu wstawac w obronie za HIKARI i nie neguje tego porownania, w koncu wykonywal je ktos kto sie zna.

Szkoda ze nie moge wejsc w ten link i poczytac cos wiecej, jakbys mogl przeslij mi PW.

Mrozonki sa oczywiscie super, tylko pamietajmy, ze ich kilkakrotne (czasami kilkunastokrotne rozmrozenie i ponowne zamrozenie) robi z tego pokarmu trucizne, zarowno w przypadku pokarmow dla ryb jak i ludzi.

Pozdrawiam
Rafal

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
niestety trzeba być zalogowanym Sad żeby przeczytać wątek

interesuje mnie ilość podawanego pokarmu, bo może być spora różnica w kaloryczności przykładowych pokarmów z mrożonkami włącznie, być może ilość podawanych pokarmów powinna być inna i różna dla każdego pokarmu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(05-01-2012, 01:28 AM)filas napisał(a): niestety trzeba być zalogowanym Sad żeby przeczytać wątek

interesuje mnie ilość podawanego pokarmu, bo może być spora różnica w kaloryczności przykładowych pokarmów z mrożonkami włącznie, być może ilość podawanych pokarmów powinna być inna i różna dla każdego pokarmu

Dokladnie o tym pisalem - moze troche szerzej Smile

Bo jezeli kostka ochotki zawierala 1 % tluszczu a Hikari zawieral w podanej porcji 3 % tluszczu (oczywiscie proste przyklady) - to wyniku spodziewac sie mozna z gory.

Rafal

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A pomysleliscie o tym, ze nikt o zdrowych zmyslach nie karmi tylko Hikari, srari czy innym suchym? Dla akwarysty o doswiadczeniu wiekszym niz minimum podawanie tylko suchego to zbrodnia i takie badania potwierdzaja prawde znana od lat. Dla mnie zadna nowosc i zadne wykluczenie karmy suchej. Fakt ilosc podawanej karmy bylaby wskazana w tym badaniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(05-01-2012, 02:30 AM)Killifish napisał(a): A pomysleliscie o tym, ze nikt o zdrowych zmyslach nie karmi tylko Hikari, srari czy innym suchym? (...)

Jezeli tam chodzilo o badanie i wyniki podawane byly po przebadaniu ryb karmionych przez okres ok 5 m-cy po kolei:

- mrozonym bez witamin
- mrozonym z witaminami
- OSI
- HIKARI

To Twoje spostrzezenie jest tutaj nieistotne i wyniki calego tego przedsiewziecia (badania) byly by falszywe, gdyby ktos te pokarmy mieszal.

Zeby takie wyniki byly wiarygodne przez okres 5 m-cy o jakim pisal autor wypowiedzi musialy by byc karmione tylko i wylacznie tymi pokarmami.

Tak na marginesie, nie nazwal bym osoby karmiacej swoje ryby tylko suchym osoba o niezdrowych zmyslach, technika idzie do przodu i czasami te suche sa lepsze niz jakiekolwiek inne (choc nie zawsze).

Tak czesto polecane karmienie zywcem np. moze wyrzadzic wiecej zlego niz dobrego.

Z calym szacunkiem
Rafal

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A ja nazwe tak i podam tylko jeden powod-natura. To badanie jest niewiarygodne dla mnie jesli byly kolejno podawane karmy. Sadze, ze autor badal ryby przez 5 miesiecy na danym pokarmie.
Jesli zywy jest bezpieczny-a moj jest, tak jak karma wlasnej prodkukcji, to suchy jest uzupelnieniem. Powiem tak technika idzie do przodu, polecam rok zyc na suplementach diety, maja wszystko, prawda?
Poszukam starych badan na temat diety rybki bardzo popularnej i je podam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(05-01-2012, 03:28 AM)Killifish napisał(a): (...) To badanie jest niewiarygodne dla mnie jesli byly kolejno podawane karmy. Sadze, ze autor badal ryby przez 5 miesiecy na danym pokarmie.(...)

Piszac po kolei wymienialem rodzaje pokarmu, nie chodzilo mi o kolejnosc karmienia - sorki jezeli zle to sformuowalem.

No to czekam na prezentacje Smile

Rafal

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Szanowni Państwo,
Posty i wypowiedzi nie dotyczą już li tylko Hikari.
Ponieważ są ciekawe, zaryzykowałem założeniem tematu o jakości i stosowaniu karm suchych.
Serdecznie zapraszam, licząc na jedynie merytoryczne wypowiedzi.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Zakladajac, ze badanie polegalo na podawaniu tylko 1 rodzaju karmy 2 szt.ryb (w mrozonkach bez witamin pojawiaja sie 3?) i rybki w chwili rozpoczecia badania mialy zblizona mase i dlugosc to wyniki po 5 miesiacach sa ok, zakladajac ta sama wage karmy. Bo o tej samej kalorycznosci mowy byc nie moze! Pojawily sie w temacie tluszcze, ich ilosc itp. Karma ryb, jak i nasza dostarcza nam bialek, weglowodanow, kwasow tluszczowych, witamin itd. Dostarczane weglowodany i tluszcze przy braku bialek i witamin C,E i B powoduja uposledzenie spalania kwasow tluszczowych i powstanie struktur ketonowych oraz spadku ilosci bialka watrobowego, do tego dolozmy weglowodany spalane w ciele ryby i odkladajace sie w postaci tluszczu i otluszczenie rybki jak nic. Jak u ludzi-chcesz schudnac odstaw weglowodany i ruch Smile W suchych karmach weglowodanow masa ok 40% jak chwycilem pierwszy z brzegu. Przerabialem otluszczenie bo niestety labirynty maja sklonnosc. Zaraz szukam tych starych badan.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości