• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czy to typowy barwniak czerwonobrzuchy?

#1
Music 
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c1d...d5731.html

Na fotce na drugim planie, młody ok.7cm zakupiony jako Pelvicachromis pulcher. Kiedyś hodowałem barwniaki czerwonobrzuche i na pewno aż takich czerwonych barw młode osobniki nie miały...
Na pierwszym planie szmaragdowy, to raczej Pelvicachromis taeniatus Moliwe.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Novi, co masz na myśli typowy? Jedną z kilkudziesięciu form dzikich? To co kupiłeś to zwykła forma hodowlana.
A ten szmaragdowy to zwykła forma Nigeria Red, żadna Moliwe. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
znaczy kundle zakupiłem ;-)
z tym Moliwe to faktycznie pokręciłem, zdaje się mam takowe ale ciężko uchwycić je w gąszczu korzeni i roślin..
tu samiczka od tej pary, lepiej pozuje..
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/89ad...a0f72.html
ps. nie oczekuje przychówku, dlatego razem
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ta samiczka też może być Nigeria Red. Wink
P. pulcher są 3 wyjściowe formy- green, yellow i red, a do tego formy barwne charakterystyczne dla danej populacji w danym cieku. Nie wspominam tu o hodowlanych super redach(z tej formy masz najprawdopodobniej samca), redach, nigeria red(nie jest to forma naturalna), albinosach itd.

P.S.
Od razu przypominam o wytycznej umieszczania fotek na forum- zdjęcia powinny być wgrywane na serwer naszego forum.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
widzę, że można by całą książkę napisać o barwniakach. Patrzcie , a kiedyś były tylko czerwonobrzuche (jednakowe) a o innych odmianach nie wiem czy nawet w miesięczniku akwarium się wspominało. Nie, widzę wzmianke o Pelmatochromis subocellatus (Barwniak kratkowany) w nr2/73 :-)
I też tam takie kwiatki jak (o pielegnicach ogólnie art.Pielegnicowate-Cichlidae) .."w zależności od wielkości ryb karmimy je rozwielitkami, dżdżownicami, ślimakami, kijankami i małymi rybkami. Jako zastępczy .. drobno siekane podroby (serce, wątroba), filety z dorsza i chudą szynkę."

ps. jak poprawię fotki to wstawię, te się nie kwalifikują
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A ja przypomnę o tym, że "Akcja Miodek" też obowiązuje i zdania warto zaczynać dużą literą Wink , gdyż ciężko się czyta taki zbitek słów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Cytat:widzę, że można by całą książkę napisać o barwniakach.
Stricte o barwnikach nie ma, ale o pielęgnicach z Afryki Zachodniej już jest- The Cichlid Fishes of Western Africa Antona Lamboja. Smile

Cytat:Nie, widzę wzmianke o Pelmatochromis subocellatus (Barwniak kratkowany)
A teraz mamy i Pelvicachromis subocellatus i P. sp. aff. subocellatus. Wink

Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak to czasami dziwnie się poukłada, barwniak czerwonobrzuchy wpisany jest w "skład" naszej rodzimej akwarystyki "od zawsze", nikt nie chciał/nie próbował tego rozwinąć do innych gatunków i form?

Ja dopiero na tym forum zwróciłem uwagę na całą resztę z tego rejonu afryki Smile i śledzę uważnie wszystkie wątki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia. Poinformowano mnie również, że wspólne lokum dla ziemiojadów i barwniaków na dłuższą metę może być uciążliwe dla mniejszych (mimo zbiornika dość obszernego i zagraconego).
/ps. zabezpieczyłem się w sklepie, ze przyjmą r.h. Tapajos gdy (mimo zapewnień że nie) zrobią się uciążliwe dla współmieszkańców/
A piszę, ponieważ chciałbym zapytać jakie "rasowe" barwniaki można dołożyć do moich "kundli" ale mając na uwadze parametry wody typowe dla akwarium dekoracyjnego, tj.pH=6.8-7.2 /mimo dobrze działającego, sterowanego dozowania CO2, przy zarośniętym zbiorniku i mocnym oświetleniu nie da się utrzymać stałego pH/ i TwO=6-8 i TwW=4-6.?
Nie chcę i nie uważam za możliwe (na dłuższą metę) trzymanie rybek w czystym RO (i pHok.6) i utrzymaniu tych warunków na stale. Taki roztwór (czyste RO) jest b.słabo zbuforowany a tym samym b.podatny na zmiany parametrów (np. przez pozostawienie skorupek artemii...) jeśli jednocześnie nie dysponujemy odpowiednią kontrolą parametrów i cierpliwością albo nie mamy b. dużej objętości tego roztworu (zastępującej bufor) np typu rzeka.
Roztwór słabo zbuforowany po chłopsku znaczy, ze nie ma "zderzaków" w postaci jonów słabych kwasów do wiązania "zmian" w tym środowisku i tym samym utrzymujących stałość parametrów.
ps. a akwarium lubię z roślinami, po prostu zimą stanowią lepszą alternatywę, żywą, rozświetloną zieleń lata...niż mroczną otchłań syfku Big Grin


"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Cytat:A piszę, ponieważ chciałbym zapytać jakie "rasowe" barwniaki można dołożyć do moich "kundli"
Co rozumiesz za rasowe? Czyste formy z odłowu?

P.S.
Cytat:i nie uważam za możliwe (na dłuższą metę) trzymanie rybek w czystym RO
5 lat doświadczeń wskazuje na to, że jest to możliwe. Smile Korzenie, torf, liście, szyszki pomagają w utrzymaniu stabilnego, niskiego pH. Wink Skorupki artemii nie mają wpływu na ani pH ani twardość wody(są wysycone chityną, która nie ma wpływu na te wartości fizykochemiczne), jedyne na co mają wpływ to związki azotowe oraz fosforowe.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości