• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt zbiornika wbudowanego w ścianę.

#1
Witam

Ruszam z projektem zbiornika wbudowanego w ścianę. Podstawowe założenia to:
1.Mieszkańcy – pielęgnice z J.Wiktorii
2.Ogrzewanie akwarium - tzw. „podłogowe” podgrzewane dno zbiornika z automatycznym sterowaniem temperaturą
3.Filtracja filtr kubełkowy bądź zastosowanie sumpa
4.Maksymalne wymiary zbiornika długość 170 cm x 50 – 60 cm wysokości x szerokość do 100 cm (takie mam możliwości Smile )
W przeciągu dwóch tygodni muszę przytwierdzić do posadzki podstawę konstrukcji nośnej stelaża (tzw. „marki”) pod akwarium. W związku z tym mam pytanko odnośnie wielkości akwarium – czy jest wskazane zastosowanie maksymalnej szerokości akwarium. To pytanie kieruje w pierwszej kolejności do Krzysztofa. W świetle tematu „Zasady hodowli ryb z rodzaju Haplochromis - utrzymanie czystej puli genetycznej” może okazać się że wszystkie ryby skupione będą w tylnej części akwarium ( tło z łupka skalnego) a pozostała część akwarium będzie świecić pustkami.

Chętnie wysłucham rad bardziej doświadczonych kolegów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(27-03-2011, 22:22 PM)dempsey napisał(a): szerokość do 100 cm (takie mam możliwości Smile )
No, niezłą masz ścianę Wink
Lubię śledzić takie projekty, więc życzę powodzenia.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
O kto nie lubi Smile Mam nadzieję, że wszystko zostanie udokumentowane na forum Wink
Pierwszy raz spotykam się z przypadkiem, że duża szerokość może być minusem - w życiu bym nie pomyślał! Taka szerokość zbiornika to przecież marzenie. Jestem ciekaw, co powie Krzysiek.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
dempsey, przy takiej powierzchni możesz zagospodarować dno, robiąc "wysepki" które będą terytoriami dla samców.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Qbsztyk1 - niestety ścianę ma standardową Smile , po drugiej stronie ściany będzie pomieszczenie gospodarcze tak więc mam wiele możliwości . Postaram się dokumentować postęp prac i zamieszczać je na forum. Przewiduje że start akwarium nastąpi w grudniu Sad
Topielec - nie o to mi chodziło że nie chciałbym zbiornika o takiej powierzchni dna, bardziej miałem na myśli, że może to być przerost formy nad treścią w świetle potencjalnej obsady akwarium. Z niecierpliwością czekam na sugestię Krzysztofa.
PiotrK – dzięki za sugestię, o tym nie pomyślałem. Tak na marginesie przypomniało mi się że widziałem podobną aranżację w zoologu tylko uwaga ..... wykonaną na wzór unoszących się skał w filmie „Avatar”. Pośrodku akwarium unosiły się bryły piaskowca, będę musiał wybrać się do sklepu i podejrzeć to rozwiązanie. Robiło to niezłe wrażenie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Taka avatarowa aranżacja była też chyba w tegorocznym Hannoverze (The Art of the planted aquarium - chyba). Ale moim skromnym zdaniem to się by średnio sprawdziło, wszak te ryby zajmują obszary skalne przy dnie, a nie jakieś "zawieszone" - pewnie tanganickie naskalniki prędzej by z tego skorzystały.

Też jestem ciekaw co Sendog napisze.

P.S. Nie myśl o "przeroście formy nad treścią" - zrób tak duże akwa jak tylko możesz.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Hej
Jeżeli tylko masz możliwość rób zbiornik zgodnie z Twoim planem. Zrób jak pisze Piotrek - im większe tym lepsze.
Kompletnie nie przejmuj się tym, że ryby będą okupowały skalne formacje i tylną część zbiornika blisko tła a reszta będzie pusta. Wbrew pozorom ryby z Wiktorii uwielbiają otwartą wodę i z kryjówek korzystają rzadko. Doskonale widać to na pokazywanym już w innym temacie filmie.



Jeśli chodzi o wystrój to zastosowałbym jedną lub dwie ogromne skały na środku zbiornika (mniej więcej). W zbiorniku takiej długości około 5 samców może zająć swoje terytoria jeśli jednocześnie wejdą w okres tarła.
Jak znajdę takie ciekawe zdjęcie co do aranżacji zbiornika to podeślę.
Przeglądnij jeszcze filmy tego użytkownika
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Witam
Tak więc postanowione za wasza radą akwarium będzie miło powierzchnie dna jak największą Smile. Nie wiem jeszcze jak rozwiąże kwestię cyrkulacji wody przy takiej szerokości akwarium, ale na to mam jeszcze czas – oczekuję propozycji kolegów.

Odnośnie obsady na tą chwilę widziałbym w kwestii gatunków taką konfigurację :
1.Neochromis rufocaudalis Saa Nane ( Krzysztof jak będziesz je sprzedawał daj znać - już masz pierwszego klienta)
2.P. multicolor victoriae
3.Haplochromis aeneocolor
4.Pundamilia nyererei Makobe Island
Nie wiem czy to dobra konfiguracja czekam na opinie.
PS.
Chyba że Krzysztof ze swoich zbiorów ujawni następne super rybcie Smile to obsada może ulec zmianie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam
Coraz bardziej zastanawiam się nad zbudowaniem akwarium ze ....... sklejki Big Grin. Czy ktoś miał może styczność z taka konstrukcją. W sieci znalazłem opis zrealizowanego projektu http://ghrom.com/lang-pl/akwarium-ze-sklejki Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Lubię oglądać relacje z budowania takiego akwarium i na tym się moje zainteresowanie kończy Wink
Osobiście nie podjąłbym się tego - nie mam umiejętności, a po drugie to szklane akwaria są wg mnie ładniejsze.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości