• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Aromaterapia

#1
Skoro mówimy o swoich bzikach to i ja opowiem, może ktoś skorzysta. Napisze Wam dziś o zbawiennym działaniu olejków eterycznych na ludzki organizm. Zaczęłam zajmować się aromaterapią, kiedy sama przekonałam się o jej działaniu. Zawsze chorowałam często na zapalenie gardła, które często trwały bardzo długo i prowadziły do gorączki i infekcji całego organizmu. Od kiedy stosuję aromaterapię ani razu nie skończyło się na antybiotykach, problemy z gardłem udaje mi się zdusić w zarodku i po 3 dniach gardło wraca do normy.

W aromaterapii nie chodzi o leczenie zapachem, chodzi o związki chemiczne zawarte w roślinach. W zasadzie można uznać aromaterapię, za ziołolecznictwo, tyle że substancje aktywne występują tu w znacznie wyższych stężeniach np. majeranek, rozmaryn i mięta stosowane są powszechnie w dolegliwościach gastrycznych, podobne działanie mają ich olejki eteryczne. Olejki eteryczne mają silny zapach, ponieważ substancje te są bardzo lotne. Dzięki temu dostają się do organizmu człowieka drogą wziewną, a jest to droga znacznie bardziej efektywna niż droga pokarmowa. Dodatkowo w polecanej przeze mnie formie masażu i kąpieli efekt terapeutyczny wspomagany jest przez wchłanianie skórne.
Olejki są bardzo skoncentrowane, dlatego nie poleca się stosowania większości z nich w formie nie rozcieńczonej. Jednym z wyjątków jest mój ulubiony olejek lawendowy, o którym napiszę więcej niż o innych.
LAWENDA
Olejek lawendowy ma bardzo uniwersalne działanie: działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a równocześnie łagodząco na skórę oraz błony śluzowe. Można stosować go na rany i ukąszenia owadów w formie nierozcieńczonej. Podobnie z zapaleniami gardła i w obrębie jamy ustnej. Kropelka olejku „na język” świetnie leczy chore gardło, na bolący ząb najlepszy jest patyczek lub wykałaczka zamoczone w tym olejku. Na rozleglejsze problemy skórne, a także zapalenie ucha olejek należy rozcieńczyć bezwonnym olejem roślinnym (z awokado, jojoby, słodkich migdałów lub nasion winogron) w proporcjach 5-10 kropli na łyżeczkę olejku. W takiej formie można olejek stosować również na narządy płciowe w przypadku wszelkich zakażeń i podrażnień.
Lawenda ma również działanie przeciwbólowe zarówno przy migrenie, jak i bólach stawów czy mięśni. Nacieranie bolących miejsc (w przypadku migreny skroni oraz karku) rozcieńczonym olejkiem przynosi ulgę. Ma także działanie uspokajające, najlepiej w tym celu dodać go do soli, tak powstaje sól do kąpieli lub do płukania stóp. Olejek lawendowy stosuje się w przeziębieniach, grypach, do zwalczania kataru, przy astmie, dolegliwościach „kobiecych”. Ja osobiście traktuję go niemalże jak panaceum i zużywam go znacznie więcej niż wszystkich pozostałych olejków razem wziętych.
FORMY STOSOWANIA
Inne niż lawendowy olejki stosuję wyłącznie rozcieńczone oraz jako składniki soli do kąpieli lub stóp.
Olejek do nacierania punktowego:
1 łyżeczka oleju bezwonnego
10 kropli olejków eterycznych
Do buteleczki wlać olejki eteryczne, następnie zalać olejem bezwonnym. Zakręcić buteleczkę i dokładnie wymieszać.
Olejek do masażu
1 łyżka oleju bezwonnego
10 kropli olejków eterycznych
Olejek do masażu najlepiej zmieszać bezpośrednio przed użyciem. Aby olejek podgrzać wykorzystuję miseczkę i mały dzbanuszek (taki na śmietankę do kawy). Do miseczki wlewam gorącą wodę (wrzątek + zimna woda, ma być ciepłe ale nie parzące), umieszczam tam dzbanuszek. Do dzbanuszka wlewam olej bezwonny. W tym czasie osoba masowana musi się przygotować do zabiegu. Kiedy jest już rozebrana i w odpowiedniej pozycji do oleju dodaje się olejki eteryczne i miesza palcami. Następnie wylewa na swoje dłonie i można przystąpić do masażu.
Sól do stóp
2 łyżki soli
10 kropli olejków eterycznych
Do słoiczka wsypać sól, następnie dodać olejki. Zakręcić słoik i dokładnie wymieszać wstrząsając.
Sól do kąpieli
3 łyżki soli
10 kropli olejków eterycznych
Do słoiczka wsypać sól, następnie dodać olejki. Zakręcić słoik i dokładnie wymieszać wstrząsając.
PRZYKŁADOWE ZASTOSOWANIA
Olejki dobrze jest stosować w mieszankach, mieszając ze sobą 3-5 różnych olejków.
Pobudzające: bazylia, tymianek, sosna, mięta, bergamotka, eukaliptus, rozmaryn, cytryna, pomarańcza;
Uspokajające: lawenda, melisa, rumianek rzymski, jałowiec, majeranek, drzewo herbaciane, drzewo sandałowe;
Przeciwbólowe: lawenda, eukaliptus, bazylia, majeranek, rumianek rzymski, rozmaryn, jałowiec;
Infekcje, katar: drzewo herbaciane, kanuka, eukaliptus, lawenda, sosna, mięta, majeranek
Problemy skórne: szałwia, lawenda, rumianek rzymski, drzewo herbaciane, cytryna, bergamotka;
Grzybice: drzewo herbaciane, lawenda, eukaliptus, jałowiec, bergamotka.

Jak widać wiele olejków ma bardzo różnorodne zastosowania, dlatego wystarczy kupić sobie ich kilka i to wystarczy na domowe potrzeby. Olejki można dostosować do sytuacji i schorzeń, wspomagają również leczenie organów wewnętrznych jak serce czy nerki oraz wszelkie problemy z układem ruchu (mięśnie, stawy, ścięgna). Olejki najlepiej trzymać w lodówce – wtedy wolniej tracą swoje właściwości.
W Polsce popularne jest stosowanie kominków aromaterapeutycznych. Olejek wlewa się do małej ilości wody, woda ta podgrzewana jest przez ogień świeczki. Jednak osiągane są w ten sposób wysokie temperatury, które mogą zmieniać właściwości olejków. Olejki można wlewać do nawilżaczy oraz urządzeń emitujących „zimną parę”. W zimie można wykorzystywać pojemniki z wodą stawiane lub wieszane na kaloryferach.

Oczywiście olejki należy kupić naturalne czyli eteryczne, nie zwykłe olejki zapachowe dostępne w kwiaciarniach. Jak rozpoznać dobre olejki? Przede wszystkim naturalne olejki mają ceny zróżnicowane w zależności od rośliny z której pochodzą i tak na przykład wartość olejku z bergamotki to ok. 10zł, z drzewa herbacianego powyżej 20zł a drzewo sandałowe 250 zł (!!!). Jeśli firma oferuje olejek sandałowy za 10 zł to nie jest on olejkiem sandałowym.

A tak na marginesie "wykładu", zastanawiam się jak wpłynęłoby na ryby dodanie np olejku z drzewa herbacianego na jakąś infekcję lub miętowego na problemy gastryczne;p
[Obrazek: 1044484_384630484998260_312802314_n.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dzieki Rusty, swietna sprawa. Bede stosowal na sobie. Pisz wiecej, ciekawy temat.

Co do stosowania w akwarium... To jednak olej, ciezko rozpuscic to w wodzie, tak mysle...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja lubie i sobie cenie aromaterapie Smile

Lubie korzystać z tego rekreacyjnie, dla relaksu, do leczenia jakiś schorzen nie wykorzystywałem.

Pozwole sobie wrzucić link do stroni o aromaterapii: http://aromaterapia.pl/

Tematem troche pokrewnym, jednak tez innym Smile są terapie kwatowe dr Bacha http://www.gtn.com.pl/index.php?option=c...&Itemid=38
Esencje kwatowe Bacha są raczej do stosowania wewnętrznego, ale też, podobnie jak aromaterpia, korzystają z leczniczej potęgi natury.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Rusty, nadajemy na podobnych falach. Ja od zasze mowie "proszkom" NIE, odwoluje sie do natury, o ktorej, zadaje sie, ludziska juz dzisiaj nie pamietaja, wola lyknac tabletke na bol glowy, czy brzucha, podczas gdy daje to tymczasowa pomoc, a mnozy w organiznie dziesiatki innych problemow. Aromateriapie, ziololecznictwo, metody naszych przodkow, warto sobie o tym poczytac, zastosowac i zyc zdrowiej!
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja też cenię sobie życie bliskie natury. Umiarkowana ale częsta aktywność fizyczna, bliskość przyrody (ludzie, ryby, psy, koty), wręcz bliskość ziemi - generalnie bardzo holistyczne spojrzenie na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Z wielu względów bardzo szanuję osoby o wrażliwości takiej, jak moi przedmówcy. Wierzę w energię, czyli jeszcze coś niezdefiniowanego przez dzisiejszą naukę, a znanego z hinduskiej ajurwedy, chińskiego qigong, czy hawajskiej wiedzy Kahunów. Codziennie zadaję pytania, coś odkrywam i dalej poszukuję. Obecnie jestem w połowie opasłej książki pt. "Wielka księga medycyny chińskiej" (Henry Lin) i nie mogę zrozumieć dlaczego lekarze akademiccy (konwencjonalni/zachodni) tak bardzo zawężają swój warsztat (na niekorzyść pacjenta, ale także swoją). Dodatkowo polecam tegoroczną premierę pt. "Uzdrawianie intuicyjne" (Judith Orloff), gdzie amerykańska lekarka skutecznie przełamuje "mentalne" barykady swoich koleżanek i kolegów po fachu, wprowadzając ich w świat snu, intuicji, sugestii, relaksacji etc.
Temat - rzeka, bogaty i mało poznany jak kosmos i dno oceanówWink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dator napisal : "... i nie mogę zrozumieć dlaczego lekarze akademiccy (konwencjonalni/zachodni) tak bardzo zawężają swój warsztat (na niekorzyść pacjenta, ale także swoją)." Darku, osobiscie uwazam ze stoi za tym cos bardzo prozaicznego-pieniadze. Na calym tym farmaceutycznym biznesie robi sie w Polsce, i nie tylko, ogromna kase. Poza tym idzie to w zgodzie z obecna zachodnia "moda" do zycia szybkiego, latwego i wygodnego, a dla czlowieka takie podejscie wcale nie jest dobre. Podaja nam chemiczne jedzenie i lecza nas chemia, a my, ludzie, przez miliona lat bylismy wedrownymi zbieraczami, wszystkozercami ktorzy kazdego dnia poznawali czym jest natura i uczyli sie od niej jak przetrwac. Czulismy jej energie, niezaleznie od tego czy nazwiemy ja "CZI" czy inaczej. Obecnie wiekszosc totalnie zlekcewazyla sily, z ktorych konwencjonalna nauka sie smieje, uznajac za "szamanizmy". Ciekawe, te szamanizmy istnialy wsrod ludzi od co najmniej epoki neolitycznej, jakos pomagaly, pomagaly tysiace lat i nagle staly sie zle? Kto ma rozum do myslenia ten wyciagnie wnioski.
P.S. Temat super! Smile Polecam goraco film na YT pt: "Pamiec wody".
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości