• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Astronotus ocellatus

#1
Hej.

Czy jest ktoś na forum, zajmujący się / specjalizujący w Pawiookich.
Jeżeli tak, proszę o kontakt PW / tel. 504727828.
W dzisiejszym czasach możecie obawiać się dzwonić na nieznany numer. Poproszę o SMS, "krótkiego" - oddzwonię.

Dzięki z góry.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A czemu nie zadasz pytania na forum? Ktoś za kilka lat mógłby skorzystać z Twoich pytań i odpowiedzi na nie Smile Taka tylko sugestia.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
W sumie to masz rację, osoba która przeczyta wątek a nie będzie chciała pisać ogólnie (z dowolnych przyczyn) odpowie mam nadzieję PW.

Przyjmijcie proszę wszyscy, moje przeprosiny. Smile

Sprawa jest Ważna dla mnie, a że nie dotyczy bezpośrednio mnie to (głupio) zdecydowałem się podać info jak wyżej.

Chodzi o młode ryby, 2x kupowaliśmy Oskary z różnych źródeł - 1 raz Sklep w Wa-wie (nie wiem czy powinienem podać nazwę) w każdym razie ma być największym salonie w Polsce. Drugi raz od hodowcy w Łodzi na Równej (giełda hurtowa). Gdzieś w okolicach 12-15 cm pokazywały się deformacje ryb. Głównie w obrębie pyska, dolna warga "wysunięta" ulegała skróceniu natomiast górna warga wraz całą głową w tym obszarze zaczynała zaokrąglać się i summarum otrzymywaliśmy "papugi o krzywym dziobie". Sprawa była coraz bardziej smutna, bo ryby zaczynały mieć coraz większy problem z pobieraniem pokarmu. pływające granulaty odpadły całkowicie - ryby nie były w stanie ich podjąć. Jedynie karmienie to krewetki i ryby w małych kęsach - przyjmowane praktycznie z toni. Po upadku na dno, zaczynał się inny "problem". Oskar ma budowę pyska i umiejscowienie oczy do tego aby polować na górze / tafli wody. Podejmowanie z dna nie szło im prawie zupełnie.
Co ciekawe ryby w mózgu miały pewność gdzie powinien znajdować się czubek pyska i w rezultacie odpychały kawałki karmy nosami.

Dwie ryby straciły też proporcje, tułów rozrastał się na wysokość a nie także na długość. I otrzymana ryba robiła się całkowicie nie proporcjonalna. 

Trochę detali.
- ryby zakupione ~4cm - 6szt,
- po miesięcznej kwarantannie ~300l wpuszczone 6szt do zbiornika docelowego 1000L,
- zbiornik docelowy pracował wtedy około 2,5 miesiąca, na start beczka 120L wody z mojego zbiornika + bakterie Seachem - reszta RO po wzbogaceniu / ustabilizowaniu prochami Seachem.
- poza 6szt Red Oscrar - zbiornik pusty
- oprawa artystyczna to drobny piach, kilka kamieni i korzenie,
- ph 7-6,8, po w puszczeniu ryb trochę spadło patrz niżej,
- karmienie 2x dziennie tak aby od ręki znikło, suche granulaty Hikari, próba z Vitalis ale raczej nie udana,
- mięso ryb niestety w większej ilości morskich, krewetki koktajlowe, omułki (słabo podejmowane) - zakwaszało wodę.
- brak mięs ptaków i ssaków
- 2x Fluval FX6 + kubeł echeim classic nie pamiętam dokładnie modelu, jako mechanik,
- pomimo minimalnej obsady - 6 ryb po około ~4cm, Oskary o uosobieniu szczeniaka psa, płynę do ciebie - płynę, jestem, gdzie masz żarcie !?
- PO4, NO3 bliskie zeru (przypominam 6 malutkich ryb) + ruszająca hydroponika
- Amoniak, NO2 = 0

Pomimo w/w opisu, nadal jest parcie na Oskary ale ja już się boję polecić źródła zakupu. Szczególnie, że po całkowitej zmianie filtracji w moim zbiorniku 960L (postaram się opisać to w oddzielnym wątku) miały wylądować tam też Oskary (niestety mojej ulubionej pielęgnicy, czyli "true parrot cichlid" albo zielona papuga - nie jestem w stanie kupić nigdzie - odrębny wątek na forum). 

Zwrócę tylko uwagę, jeszcze na jeden fakt w "Trochę detali" powyżej, pozycji "twardych" typu filtracja jestem pewien, o tyle karmienia nie do końca  - przecież nie siedzę na głowię ludziom.

Cel który chcę osiągnąć, zapoznać się z hobbystą zafiksowanym pozytywnie na Oskary mającym przychówek / sprawdzonym sprzedawcą itp.
Tak aby z możliwie dużym prawdopodobieństwem kupić ryby, które wraz z wzrostem będą cieszyć oczy, i utwierdzać akwarystę w przekonaniu że wybrany gatunek ryby - to jest to!

Możliwe, że o czym zapomniałem - pytajcie.
No i wyszła książka z powyższego opisu Wink
[-] Post robert_gorajski otrzymał 2 Lubię to od:
  • piotrK, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dziwi mnie troszkę że opisywanych deformacji nie było widać w momencie zakupu. Mam nadzieję, że uda się im pomóc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z pawiami jest sytuacja podobna do cichli. Chcesz ładne docelowe 5-6szt musisz kupić 12-15 i selekcjonować.
Masa wad budowy, maluchy też nie oszczędzają się wzajemnie więc mając nawet łądne rybcie nie wiesz czy coś im nie strzeli do łba i się nie pokiereszują.
Polecam forum pawiookie.pl bo tam opisany jest chyba każdy przypadek jaki trafił się w polskiej akwarystyce z tymi rybami [Obrazek: rotfl.gif]
Piękna i baaardzo niedoceniana ryba w dzisiejszych czasach.
[-] Post tuptuś otrzymał 4 Lubię to od:
  • Papja, robert_gorajski, Ruki, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: robert_gorajski , robert_gorajski
#6
(08-02-2024, 20:27 PM)tuptuś napisał(a): Z pawiami jest sytuacja podobna do cichli. Chcesz ładne docelowe 5-6szt musisz kupić 12-15 i selekcjonować.
Masa wad budowy, maluchy też nie oszczędzają się wzajemnie więc mając nawet łądne rybcie nie wiesz czy coś im nie strzeli do łba i się nie pokiereszują.
Polecam forum pawiookie.pl bo tam opisany jest chyba każdy przypadek jaki trafił się w polskiej akwarystyce z tymi rybami [Obrazek: rotfl.gif]
Piękna i baaardzo niedoceniana ryba w dzisiejszych czasach.

To forum chyba umarlo... a szkoda.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Taka kolej rzeczy for bardzo specjalistycznych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(08-02-2024, 21:35 PM)Knowhow napisał(a):
(08-02-2024, 20:27 PM)tuptuś napisał(a): Z pawiami jest sytuacja podobna do cichli. Chcesz ładne docelowe 5-6szt musisz kupić 12-15 i selekcjonować.
Masa wad budowy, maluchy też nie oszczędzają się wzajemnie więc mając nawet łądne rybcie nie wiesz czy coś im nie strzeli do łba i się nie pokiereszują.
Polecam forum pawiookie.pl bo tam opisany jest chyba każdy przypadek jaki trafił się w polskiej akwarystyce z tymi rybami [Obrazek: rotfl.gif]
Piękna i baaardzo niedoceniana ryba w dzisiejszych czasach.

To forum chyba umarlo... a szkoda.

Dlaczego tak twierdzisz?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(28-03-2024, 21:03 PM)Sloma napisał(a):
(08-02-2024, 21:35 PM)Knowhow napisał(a): To forum chyba umarlo... a szkoda.

Dlaczego tak twierdzisz?

Blush  ponieważ nie działa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wydaje mi się że dużo już zostało tu napisane, więc porządna baza jest, no ale od kiedy pojawiła się możliwość "lajkowania" to ludziom mniej się chce pisać komentarze ;-]
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości