• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma Borelli 90x45x45 obsada i parametry

#1
Photo 
Cześć. Po kilkunastu latach wróciłem do akwarystyki, zaplanowałem zbiornik, założyłem, różne perypetie z nim miałem. Obecnie wygląda jak na zdjęciu (już bez co2, na zdjęciu jeszcze jest widoczny dyfuzor).
Był trawnik, został zlikwidowany, dorzuciłem liści dębu i jakoś tak fajniej się zrobiło a i część obsady jakaś żwawszą i ciekawszą się okazała Smile
Przechodząc do meritum.

Akwarium to 90x45x45
Obsada obecna to:
Apistogramma Borelli 3 samce i 3 samiczki (zostawić taką ilość czy można by zwiększyć do 5 samców 5 samicze?)
10 szt Henigrammus rhodostomus (ostatecznie ma ich nie być po restarcie)
10 szt Nannostomus marginatus(po restarcie chciałbym zwiększyć stadko do 16-20 szt)
15 szt kirysek pigmej
8 szt otosków
Kilka krewetek amano(ostatecznie ma ich nie być po restarcie)

Podłoże to piasek Jbl Sansibar Dark oraz żwirek barwiony czarny pod roślinami (1-3mm)
Korzenie red more wood
Skałki Dragon

Filtr to Oase Biomaster Thermo 850 wypełniony (gąbka, matrix, wata gąbka)

Parametry wody jakie obecnie mam to
Ph 6,5
Gh 6
Kh 3


Chodzi mi po głowie modyfikacja tego akwarium i zmiana wystroju oraz lekka modyfikacja obsady, nie mowię, że już teraz, ale może na lato lub na jesień…
To co chciałbym zmienić to:


Piasek na jasny kwarcowy chyba frakcja 0,5-1,2 mm- czy polecicie jakiś konkretny (firma, frakcja)
Wincej liści, szyszek olchy, jakieś patyczki,gałązki, może kokosy, chyba zmiana korzeni lub dołożenie innych
Zmiana Dragon stone na otoczaki
Mocne ograniczenie roślin, może sama vallisneria oraz roślinki pływające, lub całkowita eliminacja roślin (pytanie co na to obsada)

Nie wykluczam tego aby woda nabrała bardziej bursztynu w barwie lub herbaty (tylko co na to obsada)
Jakie parametry wody powinienem utrzymywać (obecnie leję ro oraz mineralizuję).
Czy pozbyć się matrixa z filtra i filtr wypełnić: gąbka, torf, gąbka, wata?    

   
[-] Post Piotr Komorowski otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, StaryRybak
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Planujesz przykryć akwarium?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bardzo mi się podoba planowany kierunek zmian. To co jest teraz jest bardzo ładne ale...nie podoba mi się wcale. Nie mniej przed zmianami wystroju - dla mojego poczucia estetyki- jak najbardziej porzadanymi pilniejsze zdaje się być ogarnięcie przykrycia, bo baniak bez przykrycia i jeszcze z wodą nalaną na menisk wypukły to jest jawne proszenie się o suszki. I może zmiana oświetlenia albo inne sposób zacienienia. Ile tam jest lumenów?
wujek Macioch- wujek wszystkich polskich czerwieniaków
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie mam w planach przykrywania zbiornika. Fakt, trochę się nalało tej wody Wink i zdarzały się skoki ryb. Obecnie poziom zmniejszyłem poziom wody o jakieś 7cm i od tego czasu żaden skok nie nastąpił.
Faktycznie światło tam jest ustawione mocno, tak samo jak tło. (Początek grudnia kiedy zdjęcie było robione). Obecnie zmniejszyłem je z 75% do 25%. To spowodowało, że ryby zaczęły ładniej wyglądać ale też zielony glon ustąpił, bo dowaliłem z tym światłem i tyle Smile Lampa to Chichiros WRGB II więc jakieś możliwości ustawień posiada.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zastanów się jednak poważnie nad przykryciem akwarium, i pielęgniczki i drobnoustki to skoczne ryby. Szkoda ryb, by potem znajdywać je jako suszki.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Skoro taka rada, rozważę. A co do pozostałych kwestii? Czy np piasek kwarcowy do piaskowania frakcja 0,5-1,2 będzie ok czy za gruby/za drobny?

Co powiecie w kwestii filtracji?

I parametrów wody? Lać po prostu czyste ro? (W sensie schodzić przez prwien czas z mineralizacją tego co mam, przed zmianami, jak będzie ten dzień, to zlać wodę do np plastikowego pojemnika, wstawić tam rury od filtra i wrzucić ryby? W międzyczasie wywalić wszystko z baniaka, zrobić nową aranżacje, przelać wodę z rybami do nowo zaaranżowanego akwarium, zawiesić z powrotem rurki filtracji?
Czy taki restart da się ogarnąć bez szkód w 1 dzień? Co myślicie, czy dobrze to sobie wyobrażam, czy będzie katastrofa?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przy borellkach nie ma potrzeby lania czystego RO, twoje obecne parametry powinny być dla nich okej. Ja u siebie daję RO + kilka psików minerałów co pewien czas, przewodność mam w baniaku na poziomie 150 uS/cm.

Piach 0.5-1.2 będzie okej.

Restart w jeden dzień jest do ogarnięcia, polecam plastikowe kasty ze sklepów ogrodniczych. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 1 polubień od:
  • Piotr Komorowski
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W budowlanym można kupić kastry murarskie po 90 litrów. Sam takiej używam na odstojnik wody do podmianek Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No to z wstępnych tematów już coś wiem więcej Smile dzięki. A co z filtracją?
Gabka, matrix, gąbka, wata? (Czyli jak jest)

Czy wywalić matrix i dać same gąbki i watę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-01-2024, 14:37 PM)Piotr Komorowski napisał(a): No to z wstępnych tematów już coś wiem więcej Smile dzięki. A co z filtracją?
Gabka, matrix, gąbka, wata? (Czyli jak jest)

Czy wywalić matrix i dać same gąbki i watę?
Wg. mnie wata out. Wata się nie nadaje, chwila moment i będzie zapchana. Już lepiej dać gęstszą gąbkę w to miejsce.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości