• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca

#1
Witam mam pytanie czy ktoś może mi pomóc w rozpoznaniu odmiany satanoperca
                           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
@galimedes @Sloma wywołuję do tablicy Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Klon73 , Klon73
#3
Witam, S. leucosticta..piękne. Słoma musi jeszcze wrzucić swoje zdjęcia ale myślę że ma te same... Powodzenia w hodowli. I pamiętaj o dodaniu liści do zbiornika.. to będzie ich substrat do złożenia ikry, będą je przenosić z miejsca na miejsce - piękny widok..
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
[-] Post galimedes otrzymał 1 polubień od:
  • wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Klon73
#4
(23-12-2023, 21:01 PM)galimedes napisał(a): Witam, S. leucosticta..piękne. Słoma musi jeszcze wrzucić swoje zdjęcia ale myślę że ma te same... Powodzenia w hodowli. I pamiętaj o dodaniu liści do zbiornika.. to będzie ich substrat do złożenia ikry, będą je przenosić z miejsca na miejsce - piękny widok..

Dzięki za pomoc
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Leucosticta na 100%. I też takie ładne jak te moje ?.
Skąd je masz? Ja 5 lat szukalem i dopiero dwa tygodnie temu udało mi się je dostać, a tu nagle wysyp Szok
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jak odróżnić je od S.mapistensis? Wiem, że często właśnie ten dylemat był poruszany i dlatego myślę, że dobrze byłoby go wyjaśnić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki za pomoc
Ryby mam od kolegi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(26-12-2023, 10:16 AM)schmeichel napisał(a): Jak odróżnić je od S.mapistensis? Wiem, że często właśnie ten dylemat był poruszany i dlatego myślę, że dobrze byłoby go wyjaśnić.

Mapiritensis mają więcej ale za to drobniejszych cętek na pysku i nie są tak intensywne, poza tym nie mają rzędu cętek na grzbiecie biegnących wzdłuż płetwy grzbietowej.
Ktoś coś więcej może dodać?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
[-] Post Sloma otrzymał 1 polubień od:
  • schmeichel
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ale jest tez kilka odmian podobnych do leucosticta, które mają co prawda plamy ale często inne lub tylko na pysku i czasami na pokrywach skrzelowych. Wówczas opisuje się je dodatkowym członem cf. co oznacza w łacińckim "Confero"

Objaśnienie z internetu:  "Często robiąc zdjęcie rybie następują przekłamania /kolorystyczne, proporcji ciała itp./. W takim przypadku gdy dana fotografia, opis, rysunek nie daje pewności do przynależności gatunkowej, a różnice są bardzo małe i nie występują w opisach innych gatunków spotykamy skrót cf., z łaciny ,,confero,,. Przy skrócie cf. musimy znaleźć wskazanie gatunkowe."

Dla przykładu Lee Newman opisał taką odmianę na stronie innego forum?: https://cichlidae.com/article.php?id=152

Co do Twojej informacji że ryby są od kolegi to nic nam nie daje, interesuje mnie czy są to dzikie ryby z odłowy a jak tak to gdzie zostały odłowione i kto je sprowadził, a jak to kolejne pokolenie to fajnie by było wiedzieć, gdzie i przez kogo są jeszcze hodowane.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(26-12-2023, 10:16 AM)schmeichel napisał(a): Jak odróżnić je od S.mapistensis? Wiem, że często właśnie ten dylemat był poruszany i dlatego myślę, że dobrze byłoby go wyjaśnić.
Tutaj temat był poruszany.

https://cichlidae.pl/thread-8411.html
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości