• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hydroponika w sumpie

#1
Cześć, witam wszystkich po długiej nieobecności na forum Smile

Stawiam baniaczek i mam już do niego sporego sumpa, wpadłem na taki pomysł że w ostatniej komorze przed pompa wrzucę roślin takich typowo pod hydroponike dam tam óswietlnie i tutaj pytanie Wink
Czy ma to sens?
Zależy mi na maksymalnej redukcji no3, kosztem robienia podmian czy używania żywic do pochłaniania no3 właśnie

Co o tym myślicie?
Do obsadzenia mam powierzchnię 65x25cm
Do doniczek planuje dać keramzyt z ceramiką

Dzięki za rady
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Według mnie jak najbardziej, zawsze to coś zredukuje NO3. Chociaż dla mnie lepiej jak rośliny rosną nad akwarium, przynajmniej cieszą oko i puszczają korzenie do słupa wody, zamiast gdzieś zamknięte w sumpie.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
[-] Post Sloma otrzymał 1 polubień od:
  • mikezetfirst
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
A czy postawienie hydroponiki już na początkowym etapie dojrzewania zbiornika przeszkadza w tym aby prawidłowo dojrzał?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tak, może spowolnić dojrzewanie akwarium, gdyż rośliny preferują amoniak, a nie azotyny i azotany. Więc możesz "zagłodzić" bakterie na starcie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 2 Lubię to od:
  • el_polako, mikezetfirst
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(16-11-2023, 12:58 PM)Ruki napisał(a): Tak, może spowolnić dojrzewanie akwarium, gdyż rośliny preferują amoniak, a nie azotyny i azotany. Więc możesz "zagłodzić" bakterie na starcie.

Nie koniecznie wg mnie, hydroponika też potrzebuję czasu żeby wystartować. Ja nie widzę przeciwwskazań.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(16-11-2023, 16:08 PM)darianus napisał(a):
(16-11-2023, 12:58 PM)Ruki napisał(a): Tak, może spowolnić dojrzewanie akwarium, gdyż rośliny preferują amoniak, a nie azotyny i azotany. Więc możesz "zagłodzić" bakterie na starcie.

Nie koniecznie wg mnie, hydroponika też potrzebuję czasu żeby wystartować. Ja nie widzę przeciwwskazań.

Co rozumiesz przez wystartowanie? Rośliny od razu pobierają jony amonowe- potrzebne im do wzrostu. Przy jego braku będą sięgać po azotyny i azotany.

A co potrzebujemy na starcie cyklu azotowego? Właśnie te same jony amonowe i azotyny.

Dlatego lepiej jest odczekać 2-3 tygodnie i mieć pewność, że cykl wystartował. Przy roślinach brak amoniaku może nie oznaczać dojrzałego zbiornika- po prostu jony amonowe zostały skonsumowane przez rośliny. I wtedy, przy wpuszczeniu większej obsady, nagle możemy się nieprzyjemnie zdziwić.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 1 polubień od:
  • Martinezio
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(16-11-2023, 16:37 PM)Ruki napisał(a):
(16-11-2023, 16:08 PM)darianus napisał(a): Nie koniecznie wg mnie, hydroponika też potrzebuję czasu żeby wystartować. Ja nie widzę przeciwwskazań.

Co rozumiesz przez wystartowanie? Rośliny od razu pobierają jony amonowe- potrzebne im do wzrostu. Przy jego braku będą sięgać po azotyny i azotany.

A co potrzebujemy na starcie cyklu azotowego? Właśnie te same jony amonowe i azotyny.

Dlatego lepiej jest odczekać 2-3 tygodnie i mieć pewność, że cykl wystartował. Przy roślinach brak amoniaku może nie oznaczać dojrzałego zbiornika- po prostu jony amonowe zostały skonsumowane przez rośliny. I wtedy, przy wpuszczeniu większej obsady, nagle możemy się nieprzyjemnie zdziwić.
Jeśli rośliny wyssają jakimś cudem cały amoniak, to będzie oznaczało, że zbiornik jest już dojrzały Smile A jeśli wyssają jakąś jego część, to pewnie spowolnią proces dojrzewania ale z drugiej strony znacznie złagodzą ten tzw. pik NO2,NO3. Także ja widzę tylko plusy przy starcie z hydroponiką.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(16-11-2023, 18:25 PM)darianus napisał(a): Jeśli rośliny wyssają jakimś cudem cały amoniak, to będzie oznaczało, że zbiornik jest już dojrzały Smile

A na czym wtedy rozhulasz bakterie nitryfikacyjne? Wink Akurat na starcie im więcej paliwa dla bakterii tym lepiej i tym stabilniejszy zbiornik w późniejszym okresie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(16-11-2023, 18:55 PM)Ruki napisał(a):
(16-11-2023, 18:25 PM)darianus napisał(a): Jeśli rośliny wyssają jakimś cudem cały amoniak, to będzie oznaczało, że zbiornik jest już dojrzały Smile

A na czym wtedy rozhulasz bakterie nitryfikacyjne? Wink Akurat na starcie im więcej paliwa dla bakterii tym lepiej i tym stabilniejszy zbiornik w późniejszym okresie.

Rozwiązanie jest bardzo proste. Trzeba startować akwarium z niewielką liczbą ryb i ograniczonym karmieniem, niezależnie czy z hydroponiką czy bez.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(16-11-2023, 19:31 PM)darianus napisał(a):
(16-11-2023, 18:55 PM)Ruki napisał(a): A na czym wtedy rozhulasz bakterie nitryfikacyjne? Wink Akurat na starcie im więcej paliwa dla bakterii tym lepiej i tym stabilniejszy zbiornik w późniejszym okresie.

Rozwiązanie jest bardzo proste. Trzeba startować akwarium z niewielką liczbą ryb i ograniczonym karmieniem, niezależnie czy z hydroponiką czy bez.

A najlepiej jest startować bez ryb, podając rozpuszczoną saletrę amonową. Wink Bez ryb możesz dać bardzo dużo pożywki na start. Znając startowe stężenie będziemy wiedzieć ile powinniśmy mieć NO3 na końcu cyklu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości