• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wykorzystanie lampy UV

#11
Nowy zbiornik już dotarł mam w nim tylko P.Axelrodi, H.Bleheri i C.Panda.

Jeśli miałbym dopuścić apisto to tylko 1 parę / harem.

GH=1,5, KH=1,5, pH=6,6, 24 stopnie (grzałka jest ustawiona, żeby włączyła sie kiedy temperatura spadnie poniżej 24 stopni, ale w mieszkaniu jest ciepło wiec się nie włącza).

Wymiary L120xW70xH55, jakie to mogłyby być apisto ?[Obrazek: fae74ad321d6c6269b5ea0bb04db391c.jpg]

Dzięki za odpowiedzi, chciałem zapytać jak to u Was wygląda, bo wiem, że jest tu sporo osób zawodowo związanych z branżą, które mają pojęcie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Każda Apisto. Big Grin Przy tej temperaturze to poszedłbym w peruwiańskie gatunki, Mpaw chyba dalej ma baenschi i panduro dostępne, a Papja mocno reklamuje swoje ortegai. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(21-10-2021, 07:48 AM)Leszek.G napisał(a): W moim przypadku stosowanie lampy UV w filtrze sun sun 5000 nie miało nic wspólnego z klarownością wody - jak mechanicznie nie zostanie przefiltrowana i oczyszczona to lampa nic nie da.
Co do glonów - przy regularnym sprzątaniu i podmianach oraz dobrej filtracji jest niepotrzebna bo zwyczajnie glonów prawie nie ma. A to co jest w postaci małych kropek jasnozielonych na szybach jest nieczułe na UV i wcale nie znika.
Co do chorób - na nicienie i wiciowce nie działa, na wzdęcia ryb też. Innych chorób nie stwierdziłem u siebie w ostatnich 5 latach.
W zbiorniku pływają ziemiojady RHT, skalary, mieczyki i ameki, a podłoże to piasek rzeczny.
No wlasnie , to sa pewne mity powtarzane gdzies na forach . Sterylizator uv-c ( tak dla scislosci bo lampy mamy w solarium  ?[Obrazek: haha.gif]) nie czysci wody ani z zanieczyszczen mechanicznych ani z koloru itd. Klarowanie wody polega na pozbyciu sie z toni wody np pierwotniakow bakteri itp ktore odpowiadaja za zmetnienie . Jezeli chodzi o lecznicze zastosowanie to znowu - promieniowanie uv-c dziala tylko i wylacznie w odleglosci ( w zaleznosci od zrodla swiatla ) o ile sie nie myle to max 2 cm wiec nie ma mozliwosci oddzialywania na patogeny w zbiorniku a juz kompletnie nie na te ktore ryba nosi w sobie . To samo dotyczy glonow , w jaki sposob sterylizator ma unieszkodliwic glon ktory porasta rosline skoro znajduje sie on metr od niego? Oczywiscie jezeli zastosujemy odpowiednie urzadzenie to ograniczymy zarodniki niektorych glonow ktore unosza sie w wodzie .
 W Twoim filtrze 9Watowy zarnik przy przeplywie 5000 litrow na godzine nie ma szans zadzialac na cokolwiek . Patogen czy glon , czy bakteria musi byc wystawiony na ekspozycje promieniowania okreslony czas by uv-c moglo uszkodzic dna . ( 40 000 mWs/cm2 )
cyt;Napisane przez mikezetfirst - 5 godzin(y) temuEheim podaje że zwalczanie patogenów przy ich najmocniejszej lampie 11W odbywa się przy przepływie 200-300 l/h a klarowanie wody 600l/h
Żywotność 8000h
Należy pamiętać że każde wyłączenie żarnika skraca jego żywotność
koniec cyt .
I to jest prawda .
To troche tak z tym sun sun  jak bysmy biegali w cieniu i raz na jakis czas przez sekunde wbiegali w slonce liczac ze pieknie sie opalimy ( inne promieniowanie uv  to tylko tak obrazowo napisalem .) .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(21-10-2021, 05:46 AM)michal_j napisał(a): Masz może jakieś linki. Chętnie bym poczytał.

Oj to bylo chyba z rok temu i mialem tego troche bo zbieralem do filmu na YT ale chyba pokasowalem bo nie moge znalezc . Pamietam ze duzo mialem stron nie zwiazanych z akwarystyka a z dezynfekcja wody ogolnie . Americanaquarium dosc fajnie opisuje uv-c . Pod moim filmem w opisie napisalem cos takiego 
Zrodla z ktorych zaczerpnalem wiedze to miedzy innymi Water Institute, and Munenori KAWAMURA, M.D., Kyowa Medical Clinic czy University of Florida; Biochemistry of Wetlands . polecam rowniez np takie artykuly jak ten tutaj https://konferencja.basenypolskie.pl/...
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości