• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Odwrócona osmoza

#1
Otóż , przymierzam się do kupna filtra RO i w związku z tym moje pytanie. Ile piszących w necie , tyle różniących się wypowiedzi. Parametry kranówki to GH 5 / KH 3 i PH prawie 8 , w akwarium GH i KH o pół stopnia mniej a PH skacze od 6 do 6,5. Dodatkowo w akwarium liście , szyszki olchy , korzenie i sporo ogólnego "syfku". Dolewam przy podmnianie wody sera blackwater aquatan. Pływa para Hypselecara temporalis + Uaru. No i tu moje pytanie. W związku z tym że w akwarium NO 3 dobija po tygodniu do 50 a PO4 1,2 - 2 a w kranie fosfor troche ponad jeden , NO3 15-20 chciałbym do podmian użyć wodę RO. Czy zwykły filtr RO wyłapie z kranówki NO3 i PO4 ? Słyszałem że muszę jeszcze zastosować jakiś demineralizotor np. żywicę purolite. Więc jak to z tym jest?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Na mój rozum... to masz jakieś dziwne parametry w kranie.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(29-09-2021, 23:32 PM)Skuggi77 napisał(a): Otóż , przymierzam się do kupna filtra RO i w związku z tym moje pytanie. Ile piszących w necie , tyle różniących się wypowiedzi. Parametry kranówki to GH 5 / KH 3 i PH prawie 8 , w akwarium GH i KH o pół stopnia mniej a PH skacze od 6 do 6,5. Dodatkowo w akwarium liście , szyszki olchy , korzenie i sporo ogólnego "syfku". Dolewam przy podmnianie wody sera blackwater aquatan. Pływa para Hypselecara temporalis + Uaru. No i tu moje pytanie. W związku z tym że w akwarium NO 3 dobija po tygodniu do 50 a PO4 1,2 - 2 a w kranie fosfor troche ponad jeden , NO3 15-20 chciałbym do podmian użyć wodę RO. Czy zwykły filtr RO wyłapie z kranówki NO3 i PO4 ? Słyszałem że muszę jeszcze zastosować jakiś demineralizotor np. żywicę purolite. Więc jak to z tym jest?

Najprostszy filtr osmotyczny z pewnością da Ci wode o niemal zerowych no3 co do po4 to podejrzewam że też
Żywica nie jest konieczna

Ja polecam filtr na korpusach
Ja mam 4 korpusy i na końcu membrana
Do takiego filtra w łatwością dokupisz wkłady na 1 mikron a najprostsza osmoza RO3 ma przed membrana wklad liniowy zaledwie na 20 mikronow
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Po4 do zera no3 nie wykrywalne prze, testy akwarystyczne nie wykrywają na Hance 0.5ppm no3 po4 0.00
Przewodnosc około 4ppm
Zywica DI przy słodkiej wodzie to zbyteczna i naprawdę drogo to wychodzi
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tak, filtr RO ma tą mega zaletę, że w bardzo dużym stopniu lub całkowicie ograniczy związki azotowe/fosforany w uzyskiwanej wodzie.

Demineralizacja DI nie jest Ci potrzebna.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(30-09-2021, 09:20 AM)Goran napisał(a): Na mój rozum... to masz jakieś dziwne parametry w kranie.

Podobno na Islandii całkiem normalna woda. Tutaj kobieta do prania używa połowę tego proszku co w Polsce , również nie wiemy co to kamień w czajniku czy pralce. Woda w niektórych rejonach jest o jeszcze mniejszym gh i kh. Odnośnie pH , podobno jest podniesione tylko z powodu silnego natlenienia , jest z bardzo głębokich pokładów wody gruntowej ,w części z lodowca. Do tego przepływa przez pokłady lawy wulkanicznej gdzie sie dodatkowo filtruje i nasyca minerałami. Ponadto taka woda po odstaniu w naczyniu powróci do PH około 7. Według tutejszych wodociągów obecnie w moim regionie woda nie jest ozonowana i nie chlorowana. Dodatkowo każdy mieszkaniec dostaje wiadomość SMS gdy w wodzie znajdzie się jakieś zanieczyszczenie i jakie kroki zostały podjęte. Przez 14 lat dostałem dwie takie wiadomości , w tym jedna dotyczyła jakiegoś prewencyjnego czyszczenia.No i jeden dosyć ważny czynnik przemawiający za ro , zimna woda tutaj jest darmowa , a płacą za nią tylko firmy , prywatne gospodarstwa domowe płacą tylko za wodę ciepłą.

Ogólnie to dzięki chłopaki za pomoc , rzeczowo i na temat. W związku z powyższym kupuje sam filtr RO. Czy jest różnica odnośnie firm , coś konkretnego , czy pierwszy lepszy z allegro?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Podrzuc tutaj link do aukcji
Wspólnie coś uradzimySmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Np. to: https://allegro.pl/oferta/filtr-akwaryst...6190235268
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jak najbardziej ok
Ale Rozejrzyj się za osmozie na korpusach jak możesz wydać więcej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Łap, ja jestem bardzo zadowolony https://allegro.pl/oferta/filtr-akwaryst...5065355829
Akurat na promocji
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości