• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Co do skalarów...

#1
Potrzebuję podpowiedzi co mogę dołożyć do skalarów?
akwarium ma powierzchnię dna 200 x 50 cm i buszują tam 3 szt ancitrus sp. i 4 szt loricaria red. Toń wody przecinają skalary zwykłe, najzwyklejsze mieszańce mozaikowe w ilości 18szt - docelowo zostaną 2-3 pary.
I chciałbym coś dać bliżej dna w innych barwach niż mozaikowe skalary.
Podłoże to rzeczny ciemny piasek, z ozdób wielki korzeń z odnogami, trochę roślin, kamieni itp.
Parametry wody - niezbadane, czyli zwykły polski, podlaski kranowit.
Myślałem o Cryptoheros cutteri ew coś jeszcze.
Aha, najlepiej żeby nie kopały jak Nikaraguańskie czy Salvini...
Dzięki za wszelkie porady
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Najlepiej do skalarów pasowałoby dobrać ryby z Ameryki południowej. Pomyśl nad kiryski lub ziemiojadami. Z ziemiojadów polecam G. Steindachneri. Dadzą one spokojnie radę w średnio twardej wodzie i nie są buldożerami, które przekopią ci akwarium. Ich kopanie to raczej przesiewanie piasku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za odp.
Kiryski odpadają bo ich zwyczajnie nie lubię  - chyba że pigmeje - ale te są  za małe przy skalarach.
Ziemiojady brałem pod uwagę ale te tez nie do końca mi kolorystycznie podchodzą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To może ziemiojady Red Head Tapajos?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jakie masz tam ph i temperaturę?
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
ph wg testów i urządzeń 7,2, twardości nie badam bo nie mam zamiaru jej zbijać - podlaska kranówka - więc ryby wrażliwe na twardą wodę  odpadają czego bardzo żałuję.
Temp w granicach 26stC ale mogę bez problemu miec wyższą lub nieco niższą - ze względu na skalary które były moją jedyną przepustką do postawienia dużego zbiornika nie zejdę poniżej 24stC.
Podmiany regularne, co tygodniowe lub dwutygodniowe połączone ze zbieraniem syfu w wystających korzeniach kryptokoryny karbowanej.
filtr HW 5000 + skimmer +falownik + wewn. fun3.
Właśnie przeczytałem cały wątek o Gymnogeophagus terrapurpura i myślę że się nada bo z przezimowaniem w piwnicy nie ma problemu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Raczej nie polaczysz Gymnogeophagus terrapurpura z skalarami ale tu papja musiał by się wypowiesziec co do temperatury
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Takie połączenie nie ma sensu. Co prawda 26, a nawet 28 stopni to żaden problem przez jakiś czas dla Gymnogeophagus, ale trzymać je tak większą część roku, zapewniając im spadek tylko podczas zimowania, może skutkować skróceniem długości życia.

Na twardszą wodę najlepszą opcją są RHT.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ok.
Dziękuję za odpowiedzi.
Na razie zostanie jak jest a w międzyczasie będę szukał czegoś kolorowego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Akarki Laetacara, pielęgniczka boliwijska, Nannacara anomala,Barwniak Thomasa,Barwniak Czerwonobrzuchy
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości