• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tło wewnętrzne własnej konstrukcji

#1
Taki temacik wrócił w mojej głowie, już kiedyś o tym myślałem ale teraz mam puste akwaria i czas żeby spokojnie podejść do budowy.
Pytanie czy ktoś z Was bawił się już w takie tła i ma doświadczenie jak zachowują się materiały do jego wykonania w dłuższej perspektywie czasu. Chciałbym wykorzystać piankę poliuretanową i zastanawiam się jaki może mieć wpływ na wodę i odwrotnie.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Też kiedyś chciałem robić tlo z pianki. Wszędzie gdzie o tym czytałem pisali, że nic złego z wodą się nie dzieje, ale miałem wątpliwości co dzieje się z wodą którą wsiąknie w piankę i stoi tam miesiącami. Bo przepływ w niej raczej nie istnieje. Co prawda w piasek też wnika woda, ale pianka sama z siebie po zastygnięciu na powierzchni robi się dość szczelna i gładka co chyba dodatkowo uniemożliwia wymianę wody którą w nią wsiąknie. Ostatecznie dałem tlo strukturalne i też potem żałowałem. Nie dość, że wlazł tam glonojad i mieszkał pół roku, to musiałem wstawić mu tam mały filtr. Jak się dobrze zagraci akwarium to brak tła jest niezauważalny. Przy Malawi np. może to być trudne Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Cześć
Ja z pianki mam tła w akwaterariach. Pokryte są włóknami kokosowymi lub zwykłym silikonem i włóknami. Nic się nie dzieje, a płyną po nich stałe "wodospady" z deszczowni. Ale zanim daje nawet rosliny to najpierw dwa tygodnie czekam aż pianka zastygnie. Mam wrażenie że wtedy dopiero jest naprawdę utwardzona. Zwierzęta po minimum kolejnym miesiącu. Jak zrobiłem szybciej to padły wszystkie krewetki. Nie mam pewności że od tego ale teraz już nie ryzykuje. Wolę poczekać.
Tomek
[250L]Amatitlania nanolutea+Cryptoheros spilurus+Xenotoca doadrioi
[100/200L]Channa
[60L]
[60L]
[60/200L] A. cacatuoides+P. innesi
[50/200L] M. Opercularis
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tu kolega na forum zrobił wyczesane tło: https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...99%C5%BCna
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Goran - właśnie największe obawy mam czy woda, którą nasiąknie pianka z czasem nie będzie szkodliwa...

abaddon79 - ja nie mam zamiaru się spieszyć, teraz mam chęć do majsterkowania przy akwarium ale ciśnienia na ryby jeszcze nie mam więc wszystko będzie miało sporo czasu na "odpoczynek"

zenek_8 - dzięki za link Wink może Łuka$h podepnie się pod temat i opisze co teraz dzieje się z jego tłem a jak nie to zapytam w jego wątku

Generalnie chodzą mi po głowie dwa rozwiazania - jedno to wykonanie tła bezpośrednio sikając piankę na szybę oraz drugie to stworzenie wolnej przestrzeni za "ścianą" z pianki aby woda mogła tam swobodnie cyrkulować
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jak bym miał ryzykować, to raczej tryskał bym piankę na szybę. Choć gdyby go odsunąć i w kilku miejscach tła wkompnować gąbki i potraktować je jako stelaż do "hamburga" to może by to było dobre rozwiązanie? Np gąbki na końcach a pompa na środku. ? Gąbki uszczelnily by przy okazji tlo po bokach, żeby żaden glonojad tam nie zamieszkał Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To jest tlo ktore robilem ze styropianu i zaprawy.Wszystko jest pociagniete epoxy z atestem bezpieczenstwa dla wody i zwierzat.Wydaje mi sie ,ze o wiele prosciej niz z pianki.    
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(15-11-2020, 20:10 PM)gustawksp napisał(a): To jest tlo ktore robilem ze styropianu i zaprawy.Wszystko jest pociagniete epoxy z atestem bezpieczenstwa dla wody i zwierzat.Wydaje mi sie ,ze o wiele prosciej niz z pianki.
Możesz napisać coś więcej o tym jak to jest zrobione?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeśli chodzi o moje tło to jest dość świeże i nie powiem jak będzie się zachowywać po dłuższym czasie ale na razie jest ok. Zanim je zrobiłem trochę poszperałem w necie i wyczytałem w kilku miejscach że pianka po całkowitym wyschnięciu jest bezpieczna dla ryb. Tak jak już pisałem w moim wątku pianka słabo przyczepia się do szkła, mam akwarium bez wzmocnień i jakiś czas po zalaniu tło wystrzeliło do góry. Teraz jakbym miał robić takie tło to najpierw przykleiłbym cienki styropian na silikonie i dopiero na to pianka. Nie zostawiałbym miejsca za tłem, może dlatego że jak o tym myślałem to bałem się że akwa dla małych ryb i będą tam wpływać, po drugie to wydawało mi się to zbędne, no i wykonanie takiego tła pewnie jest trudniejsze. Ogólnie tło fajnie się prezentuje i jestem z niego zadowolony, jak na razie widzę tylko jeden minus, zabiera dużo miejsca, w dużym akwarium nie powinno to stanowić problemu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
gustawksp - tło ze styropianu to oczywiście fajna opcja ale nie do efektu jakiego oczekuję. Planuję osadzić w tle elementy typu kamienie i drewno, pianka nadaje się do tego najlepiej. Tak mi się przynajmniej wydaje Wink

Łuka$z - fajnie, że się podzieliłeś swoimi doświadczeniami, odnośnie przyczepności pianki do szkła to chyba niepotrzebnie polałeś je wodą. Faktycznie producent podaje aby zwilżyć powierzchnię bo pianka lepiej puchnie absorbując wilgoć jednak jeżeli podłoże nie jest chłonne to woda tylko zaszkodziła - zmniejszyła lepkość pianki. Będę testował na pewno Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości