• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zbrojniki obsada.

#1
Chciałbym abyście pomogli mi wybrać obsadę zbrojnikową do akwarium 160l.
Aranżuję właśnie 160l BW (moje pierwsze), będzie tam kilka sztuk gupików ( nie wiem jak długo ale na razie jako startery i testery, może zostaną na dłużej), haremik Kakadu i właśnie jakieś zbrojniki.
Tylko nie wiem jakie i ile. Chciałbym nie popełnić błędu w doborze, aby się ze sobą nie "kłóciły" ani nie toczyły walk o teren. Chciałbym również aby sprawdziły się w roli "glonojadów" jak i pomagały w rozkładzie elementów dekoracji, takich jak patyczki, gałązki, liście czy szyszki.
Nie chcę wydać na nie fortuny, bo doświadczonym akwarystą nie jestem (powrót do pasji z dzieciństwa po długiej długiej przerwie).
Mam do wyboru w okolicy Otocinklusy, LDA016, L144, zbrojniki niebieskie < ? Ancistrus ?>, Loricarie, Peckoltia vittata (która pewnie jest tak na prawdę Panaque maccus), Farlowella acus. Pewnie jak poszukam to jeszcze się coś znajdzie.
Nie wiem ile i jakich sztuk wybrać wg wyżej wymienionych kryteriów. Biorąc pod uwagę ceny to np maccusy loricarie czy farowella są po około 20zł, kupując kilka stuk takich to już jakaś sumka. A na początek nie chcę zbyt dużo inwestować w zbrojniki, boje się nowego baniaka.
Proszę o rady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeżeli to ma być akwarium BW, to trzeba poszukać zbrojników typowych dla tego biotopu, aby dobrze się czuły w takich warunkach. Kolejną sprawą jest obsada akwarium ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniczek/pielęgnic.Znając obsadę (o ile ta jest ostateczna) można dobrać zbrojniki pod względem preferencji pokarmowych, co jak wiadomo jest bardzo ważne. Pamiętaj, że jeżeli chciałbyś jakieś Panaque/Panaqolus, to wszystkie te "szlifierki" mają dosyć duży przerób i w związku z tym "trochę" brudzą. Niestety zbrojniki nie są tanimi rybami i ich ceny uzależnione są od dostępności i popularności poszczególnych gatunków.
Jeżeli masz ochotę pooglądać, to pod linkiem, który zamieściłem znajdziesz gatunki zbrojników występujących w BW
http://www.welsfans.de/index.php?art=118
Aby uzyskać te informacje należy wcisnąć Datenbank, następnie wybrać w wyszukiwarce Wassertyp, ustawić na Schwarzwasser, wcisnąć Suchen i mamy listę zbrojników.
Sorki za takie wskazówki, bo wiele osób zna języki ale link nie przenosi do tamtego miejsca,
Ze zbrojników, które wymieniłeś można już coś wybrać do takiego baniaczka, a jeżeli Peckoltia vittata jest po 20zł, to na 100% jest to Panaqolus maccus.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za linka i rady. Widzę, że pasowały by mi najbardziej L183, LDA74, Puerto Ayacucho, L249/L71. Tylko w jakiej ilości do takiego akwarium ? No i czy dobrze dobrałem ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ten link z wykazem zbrojników typowych dla BW wkleiłem żebyś mógł zobaczyć jakie są zbrojniki preferujące taki typ wód. Będzie Ci jednak ciężko zdobyć któregoś z nich.W Polsce jest ciężko dostać fajne L-ki, chyba że masz kogoś w Niemczech ale tam ceny są już wyższe.Nawet oryginalnego A.dolichopterusa L183 trudno dostać, a ja znam tylko jedną osobę w Polsce, która je rozmnaża.Będziesz chyba musiał poszukać i wybrać z tych gatunków, które wymieniłeś w pierwszym poście. Ja mogę Ci tylko polecić Sturisomy np. aureum, są to bardzo widoczne w akwarium zbrojniki (mało strachliwe) i będą pasowały do osady, bo to wszystkożercy (mrożonki lub żywy pokarm mięsny nie będzie im szkodził.) Ancistrusy przy dużej ilości pokarmów mięsnych mogą mieć problemy trawienne.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A co z Otoskami ? One żyją w BW ? Nadają się do takiej wody i obsady ?
No i co powiesz jeszcze nt Loricari ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Otoski dadzą radę, ale są to ryby stadne i najlepiej czują się w grupie kilku-kilkunastu osobników. Pamiętaj, że te małe zbrojniczki są roślinożercami.
Jeżeli nie stanowi to problemu, to wstawię linki do indeksu L-ek i biblioteczki zbrojnikowej na forum Pleco w którech zawarte są podstawowe informacje o zbrojnikach:
http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=699
http://pleco.com.pl/viewforum.php?f=48
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki jeszcze raz za porady. Będe szukał Loricarii, Sturisom a jeśli nie znajdę to może kupię Otosy.
Ile Sturisom czy Loricari mogę trzymać w 100x40x40 ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Loricarii 3-4 szt. bo są mniejsze, natomiast Sturisomy są większe i potrzebują więcej miejsca, Myślę, że 2 szt. będzie w sam raz. Dla sturisom jeszcze lepszy byłby baniaczek o wys, 50cm, bo lubią składać ikrę na szybach.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Znalazłem dostępne u mnie w okolicy Sturisoma panamense (25zł sztuka).
Chciałbym poznać jakąś opinie na ich temat bo w necie nie ma zbyt dużo informacji. Czy pasują do takiej obsady i zbiornika ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(11-04-2012, 12:22 PM)Nairams napisał(a): Znalazłem dostępne u mnie w okolicy Sturisoma panamense (25zł sztuka).
Chciałbym poznać jakąś opinie na ich temat bo w necie nie ma zbyt dużo informacji. Czy pasują do takiej obsady i zbiornika ?

Trochę po czasie , ale może komuś się przyda.
Do 160L akwa sturisomy panamense (jeśli to śą te, bo u nas to je b.ciężko dostać, a młode sturisomy można nazwać dowolnie) są za duże. Sturisomy aureum lub jak dostaniesz jakieś sturisomatichthys (rosną mniejsze niz typowe sturisomy, czasami w sklepach jako zwykłe sturisomy je widać-a mają taki posrzebrzany połysk niż zwykłe sturisomy). Ale jak chcesz ciekawe do zbiornika to polecam L144, ale jednak w ciemnym bw nie będą się dobrze prezentować
A moze tylko barwniaki..? ostatnio mnie naszło na nie , zobacz na fotce poniżej..
Dolna to samiec L144 w swojej jamce i samiczka poniżej czekajaca na wpuszczenie do jamki..
Obok sturisoma aureum


Załączone pliki Miniatury
       
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości