• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [450l][Ameryka Centralna] Akwa

#1
Witam.

Jestem świeży na tym forum i postanowiłem rozpocząć od prezentacji swojego baniaczka. Niedawno przeprowadziłem się ze 128L na 450L i jest jeszcze trochę pustawe ale na bieżąco czegoś przybywa. Obecnie mieszkam za granicą i nawet nie wiem jak się nazywają niektóre gatunki moich rybek. Może pomożecie ogadnąć Smile ?


1. Litraż i wymiary akwarium: 450 litrów 150x60x50.

2. Oświetlenie: Narazie prowizorka Smile jedna świetlówka Actizoo SupraLux 36W,
jak uspawam lampę to dojdzie jeszcze sylvania Aquastar 36W Smile

3. Filtracja : dwa filtry zewnętrzne Eheim 2028 i Eheim 2026

4. Inny sprzęt Grzałka Eheim 250W i 2 napowietrzacze

5. Parametry wody: mierzyłem tylko pH i jest 7

6. Użyte dekoracje: Korzeń znaleziony w lesie jeszcze ze starego akwa obecnie szukam nowego większego do tego 3 kokosy i skałki granitowe bodajże.

7. Obsada akwarium:
1x pawie oko
3x pielęgnica mekka
12x pielęgnica zebra
3x pielęgnica niebieskołuska
2x pielęgnica nikaraguańska
2x sumy albinosy
4x glonojady
1x labeo
2x akara z maronii
2x nie znam
2x nie znam
2x nie znam

8. Ew.rośliny: niestety nie znam nazw poza moczarką.

9. Ten baniaczek mam od ok. 3 tygodni na początku był biały bardzo drobny piaseczek ok. 120 kg grubości 0,3 do 1mm ale niestety powodował u mnie procesy gnilne roślin, pokarmu i innych rzeczy (wymiana wody co tydzień z przymusu) więc wyczytałem iż zeberki lubią ciemne podłoże więc wymieniłem na czarne kamyki grubości ok 5-15mm i zobaczymy co będzie dalej. Chętnie przyjmę wszelkie opinie uwagi i ciekawe pomysły.

Pozdrawiam Michał
poprzednie akwa
   
nowe
                       
a to rybki, których nie znam
               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Akwarium zadbane, ale ta doniczka psuje cały efekt no i lekki przerybiony misz masz Wink
Początek przygody z nikaraguańskimi - 450l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie jestem wielkim znawcą, ale już na pierwszy rzut oka widać, że to ostatnie to Tęczanka Boesemana. Zeberek nie trzymamy z Nikaraguańskimi podobno, gdyż mogą się ze złym skutkiem krzyżować. 100% pewności nie mam ale to chyba nie Meeka co Meeką nazywasz. Z tym wszystkim sumy i Labeo. Nie pływają po zbiorniku odgryzione ogony? Big Grin
Generalnie układ zbiornika przejrzysty, tylko dość gruby ten żwirek . Filtracja za to będzie cacy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Za dużo ryb. Zdecyduj się na maksymalnie 3 gatunki pielęgnic, np. Parka zeber, parka Meek (nie mekk) i parka niebieskołuskich. Póki co to wygląda jak zbiornik handlowy w kiepskim zoologu. Wybacz że tak z grubej rury od samego początku, ale taka jest prawda.

Na ostatnim zdjęciu to tak jak napisał Heisler: tęczanka. W towarzystwie agresywnych pielęgnic na pewno ten samiec nie jest najszczęśliwszy, co ważniejsze te ryby trzyma się w grupach.

Sumy oddaj, to duże ryby i tylko niepotrzebnie obciążają filtrację. Żwir zmieniłbym znów na piasek, bo jest łatwiejszy w obsłudze. Zamiast roślin więcej kamieni/korzeni które mogą stanowić kryjówki dla ryb. Ale najpierw wydaj większość obsady, takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam i Powodzenia
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zmieniłeś piach na bazalt - kiepsko...

Zebry (samica) są śliczne, trzymaj je, bo rzadko idzie znaleźć tak ładne ryby.

Wyżej dobrze prawią, masz ostre przerybienie.

Jeżeli chodzi o oświetlenie to nie widzę sensu dodawania więcej oświetlenia. Jest gicior.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zgadzam się ze wszystkimi powyżej, że potrzeba więcej korzeni. Upatrzyłem już przewrócone drzewko z pięknym układem korzennym i czekam aż stopnieją u mnie śniegi żeby iść go upiłować. A co do piachu owszem biały dużo bardziej mi się podobał lecz niestety w ciągu 2 tygodni zamieniał się w muł i strasznie śmierdział i na jakimś forum wyczatałem że lepiej kamyczki od 3 do 15mm więc zmieniłem. Sumy chcę wydać bo mnie drażnią latają w kółko i przewracają wszystko do góry nogami ale na szczęście żadne rybki nie mają obgryzionych płetw. A Tęczanki miałem 3 bo tylko tyle akurat mieli w sklepie więc wziąłem wszystkie ale jedna już zginęła przez pawie oko. Teraz pytanko czy mogę dorzucić do mojego pawiego oka jakiegoś mniejszego ? bo powiedziano mi, że mój go wykończy... A przerybione jest bo chodziło o efekty wizualne a nie rozrodcze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Pooddawaj te teczanki,labeo,sumy,pawiookie chociaz polowe zeber i bedzie lepiejSmile

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
To chodzi o to by ryby miały dobrze, a przerybienie rzadko prowadzi do czegoś dobrego. Jak zostawisz ryby z tego samego obszaru to "efekt wizualny" będzie ciekawszy, bo i ich zachowania bardziej naturalne.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
PiotrK dobrze ci radzi sluchaj sie takich osob jak onWink
A to te rybki ktorych nazw nie znasz:
1zdj.pielegnica miodowa najprawdopodobniej samiec
2zdj.pielegnica miodowa raczej samica
3zdj.pielegnica sajica
4zdj.teczanka bosemana

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Trochę mnie nie było ale wziąłem wasze uwagi do siebie i juz zamówiłem nowy piasek kwarcowy bialutki o grunalcji 1,5 mm mam nadzieję, że dobry ? Oraz całe zestawy wkładów do obu filtrów. Niestety dotrą do mnie po świętach. Teraz czekam na poradę jaki skład rybek najlepiej zostawic i jaki wystrój ? Z roslinkami czy bez ? Więcej kamieni czy drewna ? Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości