• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zasady poprawnego nazewnictwa łacińskiego

#11
(09-01-2013, 00:56 AM)Michał M. napisał(a): Co do zapisu kursywą - warto pamiętać, że stosuję się go tylko jeżeli chodzi o rodzaj i taksony niższe. Oznacza to, że wszelką inną łacinę piszemy normalnie, nie kursywą. Przykładowo nazwę rodziny - Cichlidae.
Bardzo cenne info, nie wiedziałem o tym i nie zwracałem na to uwagi. Myślałem, że wszystkie nazwy łacińskie piszemy kursywą.
Jeśli faktycznie takie zapisanie jest błędem, to jest on notorycznie popełniany w literaturze (czasopisma, książki).

*Jak dla mnie to akurat bez sensu i takie zasady tylko zamieszanie tworzą.

Cytat:Jeszcze coś, czego już raczej nie stosuje się w zapisie na forach itp. - informacja o tym kto i kiedy opisał gatunek. Informację tę zapisuje się zaraz po nazwie gatunkowej (lub podgatunkowej) - pisząc nazwisko, następnie przecinek i datę. Uwaga - bardzo ważne jest tutaj, czy nazwisko i data znajduje się w nawiasie, czy nie. Nie ma tu dowolności. Jeżeli nazwisko i data nie są w nawiasie, oznacza to, że od momentu opisania pozycja systematyczna (np. przynależność gatunku do danego rodzaju) pozostała bez zmian. Jeżeli natomiast pozycja systematyczna uległa zmianie (gatunek został, po rewizji, umieszczony w innym rodzaju) wtedy nazwisko i data pisane są w nawiasie.
O tym wiedziałem, ale fajnie że to wyjaśniłeś szczegółowo! Wink
Dodam, że czasami, aby po prostu wskazać kto opisał w treści tekstu jako dodatek i dlatego wpisuje się go w nawias żeby oddzielić.
Ale to te oczywiście mniejszy lub większy błąd autora.
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Zasady poprawnego nazewnictwa łacińskiego - przez Ruki - 20-02-2012, 21:28 PM
RE: Zasady poprawnego nazewnictwa łacińskiego - przez pawel060 - 09-01-2013, 21:56 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości