• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [73 l] Afryka - parapeciak

#1
Cześć
Przedstawiam jeden ze swoich zbiorników. Z racji kurczącego się miejsca w domu postanowiłem wykorzystać szeroki parapet w pracy i zamówiłem szkło 105 dł x 25 szer. x 28 wys. Na tylniej ścianie (okno) została zainstalowana na przyssawki zielona siatka ogrodnicza o śr. oczka 7 mm i za nią wciśnięty mech, w założeniu mający się rozrosnąć na całość i stworzyć żywą ścianę (przy okazji zagospodarowując światło słoneczne i zapobiegać wykorzystaniu go przez glony). Początkowo wyposażyłem zbiornik w filtr HMF z 3 cm gąbki 45 ppi na całej bocznej krawędzi, napędzany Aquael Pat Mini. Po 3 tygodniach działania stwierdziłem jednak, że ruch wody jest zbyt mały przy tej długości akwarium a dodatkowo zabiera sporo cennego miejsca (w sumie 8 cm z długości). Zastąpiłem go Aquael Turbo 500 w pojemnikiem na media po jednej i Pat mini w przeciwległym rogu. Całość chodziła dwa miesiące przed wpuszczeniem pierwszych i jedynych lokatorów - pary Pelvicachromis taeniatus Nigeria Red. Ryby szczęśliwie przypadły sobie do gustu niemniej po kilku dniach samicę zaatakowały wiciowece, podejrzewam że w związku ze stresem spowodowanym przeprowadzką. Udało mi się wyleczyć ją protosolem Zooleka i po 2-tygodniowej kuracji objawy ustąpiły, ryba nabrała apetytu i zachowuje się normalnie. Dzisiaj udało mi się sfilmować tarło. Ryby mając do dyspozycji łupinę kokosa, w której dość chętnie wcześniej przebywały, wybrały sobie kamienną grotę / sklepienie zbudowane z trzech postawionych na sztorc łupków gnejsowych. Będę zdawał relację z postępów rodzicielskich, póki co kilka fotek z powstawania akwarium oraz dwa filmy z uchwyconym tarłem (przepraszam za słabą jakość, miałem pod ręką jedynie telefon).






           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajny pomysł. Mógłbyś tam spokojnie dać dużo więcej drewna i może jakieś anubiasy, bo jest trochę pustawo. Ryby bardzo ładne. Widzę, że na razie glony wygrywają z mchem Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(20-02-2019, 12:42 PM)piotrK napisał(a): Fajny pomysł. Mógłbyś tam spokojnie dać dużo więcej drewna i może jakieś anubiasy, bo jest trochę pustawo. Ryby bardzo ładne. Widzę, że na razie glony wygrywają z mchem Wink

Dzięki Piotr. Drewno dojdzie na lewą stronę razem z epifitami. W innym zbiorniku hoduję zaszczepki microsorium (ok. 30) i lada dzień będą gotowe do przełożenia, kilka wyląduje docelowo z barwniakami, szczególnie że w planach mam dołożenie im kilku proporczykowców do górnych partii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Akwa masz jak rozumiem przykryte?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(20-02-2019, 15:39 PM)piotrK napisał(a): Akwa masz jak rozumiem przykryte?

Oczywiście, szkło pocięte na 3 niezależne części, na filmie tego akurat nie widać. Hoduję szczupieńczyki i wiem z doświadczenia, że zestresowane potrafiły wyskakiwać przez najmniejszą szparę. Proporczykowce ponoć mają podobnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
To gites, pielęgnice też potrafią skakać Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Fajny pomysł na akwa na parapecie. Ciekawe jak zmiany temp. będą miały wplyw na ryby przy tej nie dużej pojemnosci.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(21-02-2019, 22:18 PM)Sloma napisał(a): Fajny pomysł na akwa na parapecie. Ciekawe jak zmiany temp. będą miały wplyw na ryby przy tej nie dużej pojemnosci.

Istornie obecność okna na tylniej ścianie ma jakiś wpływ - póki co mogę powiedzieć jedynie o zimie Smile Przy grzałce 50W temperatura wody potrafiła spaść w mroźne dni do 22 C przy termostacie nastawionym na 26 C. Po tym jak zmieniłem grzałkę na 100W fluktuacje zawęziły się od 24,5 w bardzo mroźne dni (-10) do 26 w średnio chłodne (+5) dni. Latem nie spodziewam się jednak aż takich zmian bo za oknem mam las liściasty - obecnie łysy ale od kwietnia/maja dość gęsty Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
To okno jest między pomieszczeniami czy można z niego wyjrzeć na zewnątrz? Jeśli na zewnątrz to glonów nie opanujesz choćby nie wiem co.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-02-2019, 23:30 PM)dzikakuna napisał(a): To okno jest między pomieszczeniami czy można z niego wyjrzeć na zewnątrz? Jeśli na zewnątrz to glonów nie opanujesz choćby nie wiem co.

na zewnątrz. Liczę, że do wiosny/lata żywa ściana z mchów zrobi się gęsta na maxa i bedzie absorbować gro mikro i makroelementów. Już teraz widzę spore przyrosty a glonów (zielonych) brak. Jeden z moich domowych zbiorników stoi w bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, latem praktycznie od 7 do 20. Z zakwitami radziłem sobie z powodzeniem przez wychwyt potasu oraz mikrofibrę założoną bezpośrednio na głowicę dodatkowego filtra wewnętrznego. Dodam, że roślin (poza kilkoma anubiasami) w ww. zbiorniku nie miałem (Malawi). Najbliższe lato będzie dla mnie pewnym eksperymentem i chętnie zdam relację z tego, czy mchy wygrają z glonem z lub bez mojej pomocy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości