Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: [73 l] Afryka - parapeciak
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Cześć
Przedstawiam jeden ze swoich zbiorników. Z racji kurczącego się miejsca w domu postanowiłem wykorzystać szeroki parapet w pracy i zamówiłem szkło 105 dł x 25 szer. x 28 wys. Na tylniej ścianie (okno) została zainstalowana na przyssawki zielona siatka ogrodnicza o śr. oczka 7 mm i za nią wciśnięty mech, w założeniu mający się rozrosnąć na całość i stworzyć żywą ścianę (przy okazji zagospodarowując światło słoneczne i zapobiegać wykorzystaniu go przez glony). Początkowo wyposażyłem zbiornik w filtr HMF z 3 cm gąbki 45 ppi na całej bocznej krawędzi, napędzany Aquael Pat Mini. Po 3 tygodniach działania stwierdziłem jednak, że ruch wody jest zbyt mały przy tej długości akwarium a dodatkowo zabiera sporo cennego miejsca (w sumie 8 cm z długości). Zastąpiłem go Aquael Turbo 500 w pojemnikiem na media po jednej i Pat mini w przeciwległym rogu. Całość chodziła dwa miesiące przed wpuszczeniem pierwszych i jedynych lokatorów - pary Pelvicachromis taeniatus Nigeria Red. Ryby szczęśliwie przypadły sobie do gustu niemniej po kilku dniach samicę zaatakowały wiciowece, podejrzewam że w związku ze stresem spowodowanym przeprowadzką. Udało mi się wyleczyć ją protosolem Zooleka i po 2-tygodniowej kuracji objawy ustąpiły, ryba nabrała apetytu i zachowuje się normalnie. Dzisiaj udało mi się sfilmować tarło. Ryby mając do dyspozycji łupinę kokosa, w której dość chętnie wcześniej przebywały, wybrały sobie kamienną grotę / sklepienie zbudowane z trzech postawionych na sztorc łupków gnejsowych. Będę zdawał relację z postępów rodzicielskich, póki co kilka fotek z powstawania akwarium oraz dwa filmy z uchwyconym tarłem (przepraszam za słabą jakość, miałem pod ręką jedynie telefon).






[attachment=36150][attachment=36151][attachment=36152]
Fajny pomysł. Mógłbyś tam spokojnie dać dużo więcej drewna i może jakieś anubiasy, bo jest trochę pustawo. Ryby bardzo ładne. Widzę, że na razie glony wygrywają z mchem Wink
(20-02-2019, 12:42 PM)piotrK napisał(a): [ -> ]Fajny pomysł. Mógłbyś tam spokojnie dać dużo więcej drewna i może jakieś anubiasy, bo jest trochę pustawo. Ryby bardzo ładne. Widzę, że na razie glony wygrywają z mchem Wink

Dzięki Piotr. Drewno dojdzie na lewą stronę razem z epifitami. W innym zbiorniku hoduję zaszczepki microsorium (ok. 30) i lada dzień będą gotowe do przełożenia, kilka wyląduje docelowo z barwniakami, szczególnie że w planach mam dołożenie im kilku proporczykowców do górnych partii.
Akwa masz jak rozumiem przykryte?
(20-02-2019, 15:39 PM)piotrK napisał(a): [ -> ]Akwa masz jak rozumiem przykryte?

Oczywiście, szkło pocięte na 3 niezależne części, na filmie tego akurat nie widać. Hoduję szczupieńczyki i wiem z doświadczenia, że zestresowane potrafiły wyskakiwać przez najmniejszą szparę. Proporczykowce ponoć mają podobnie.
To gites, pielęgnice też potrafią skakać Wink
Fajny pomysł na akwa na parapecie. Ciekawe jak zmiany temp. będą miały wplyw na ryby przy tej nie dużej pojemnosci.
(21-02-2019, 22:18 PM)Sloma napisał(a): [ -> ]Fajny pomysł na akwa na parapecie. Ciekawe jak zmiany temp. będą miały wplyw na ryby przy tej nie dużej pojemnosci.

Istornie obecność okna na tylniej ścianie ma jakiś wpływ - póki co mogę powiedzieć jedynie o zimie Smile Przy grzałce 50W temperatura wody potrafiła spaść w mroźne dni do 22 C przy termostacie nastawionym na 26 C. Po tym jak zmieniłem grzałkę na 100W fluktuacje zawęziły się od 24,5 w bardzo mroźne dni (-10) do 26 w średnio chłodne (+5) dni. Latem nie spodziewam się jednak aż takich zmian bo za oknem mam las liściasty - obecnie łysy ale od kwietnia/maja dość gęsty Smile
To okno jest między pomieszczeniami czy można z niego wyjrzeć na zewnątrz? Jeśli na zewnątrz to glonów nie opanujesz choćby nie wiem co.
(21-02-2019, 23:30 PM)dzikakuna napisał(a): [ -> ]To okno jest między pomieszczeniami czy można z niego wyjrzeć na zewnątrz? Jeśli na zewnątrz to glonów nie opanujesz choćby nie wiem co.

na zewnątrz. Liczę, że do wiosny/lata żywa ściana z mchów zrobi się gęsta na maxa i bedzie absorbować gro mikro i makroelementów. Już teraz widzę spore przyrosty a glonów (zielonych) brak. Jeden z moich domowych zbiorników stoi w bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, latem praktycznie od 7 do 20. Z zakwitami radziłem sobie z powodzeniem przez wychwyt potasu oraz mikrofibrę założoną bezpośrednio na głowicę dodatkowego filtra wewnętrznego. Dodam, że roślin (poza kilkoma anubiasami) w ww. zbiorniku nie miałem (Malawi). Najbliższe lato będzie dla mnie pewnym eksperymentem i chętnie zdam relację z tego, czy mchy wygrają z glonem z lub bez mojej pomocy.
Stron: 1 2 3