• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w 1700 l

#81
Kolego w 2005 to skarpety mieliśmy na pewno ale na stopach Zacieszacz  Dziękuję za rady  typu robisz sztuczne problemy. Używam sumpa ale wspomagam go filtrem mechanicznym mojego wykonania, pomysłu co odciąża sump i pierwszą komorę mechaniczną. Mam obsadę aktywnie spędzającą czas i lekkie przerybienie więc sam sump nie wystarczał a to jest kolejny sztuczny problem.  Więc żegnam i nic tu po mnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#82
Odpuscie koledzy te licytacje. Wasze rady są nam przydatne a chciałoby się czytać miło Wasze wypowiedzi.
W każdym bądź razie dzięki za rady. Wszystko warto dobrze przemyśleć a każdy z Was ma swoje doświadczenia tak jak różni są ludzie i sytuacje i trzeba być tolerancyjnym dla wypowiedzi innych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#83
Przy projektowaniu sumpa moim zdaniem ważna jest pierwsza komora przeważnie używana do filtracji wstępnej nie zależnie co do niej włożysz będziesz musiał to płukać, wymieniać jest to najczęściej serwisowana komora. Następnym punktem to jego wielkość tu mamy kilka opcji należy też obliczyć ilość przyjętej wody w razie zaniku prądu. Pompa jaką zastosujemy dobieramy też w zależności czy będzie ona odsługiwała tylko podanie wody do akwa czy zastosujemy na niej jakieś bajpasy do obsługi np. lampy uv, podmiany czy jako bajpas podczas serwisu sumpa bardzo przydatny. Projektując o rurowanie jak i sumpa musisz uwzględnić wysokość stelaża czy pompa będzie stała pod kominem i w razie czego zmieścimy trójnik i zawór, lub zrobimy to na z rzucie nie obciążając pompy, albo postawimy pompę z drugiej strony.  Całą hydraulikę najlepiej sobie rozrysować i zastanowić się czego potrzebujemy, oraz da nam to obraz ile miejsca za bierze w stelażu.  Cały system powinien być elastyczny pod względem rozbudowy lub zmian.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#84
Tak w ogóle to jak się robi podmiany w akwarium z sumpem? Zakładając ze np. Wody w sumpie mamy np. 250L a chcemy podmienić np. 500 L?
Czy można zlać wodę z akwarium przy wyłączonych pompach i potem nalewać bezpośrednio do akwarium i jak poziom będzie "do komina" wówczas włączyć pompy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#85
Jeżeli zrobimy sobie bajpas na zrzucie wody z akwa do sumpa zamykamy zawór i odcinamy akwa od sumpa i tu w zależności od komina staje się drugim zbiornikiem wypełniony wodą. Na zasadzie naczyń połączonych rurką upuszczamy wodę  odkręcając pomału zawór na bajpasie uważając aby nie zapowietrzyć rurki tu już ci chyba nic nie muszę tłumaczyć bo w tym temacie jesteś obyty Smile Upuszczasz wody ile chcesz. Moim zdaniem  jest to też trochę uciążliwe bo musisz przy każdej podmianie montować rurkę. Lepszym rozwiązaniem według mnie jest właśnie odlanie np wody spadowej i to co mogę wypompować z komory pompy załóżmy, że będzie to 100l grawitacyjnie lub pompą w zależności gdzie mamy kanalizę. Taki cykliczny system pozwala nam na codzienne małe podmiany które możemy zautomatyzować. Nie mamy problemu z odparowana wodą i różnicą poziomu w komorze pompy. Czasami odparowana woda plus przytkanie spływu powoduje dość niski poziom i odsłania pompę. Zauważ, że przygotowanie 500 l wody nie jest łatwe więc pełną podmianę czy takie mini podmianki robisz z sieci. Przy małych podmiankach nie wpływasz znacząco na cały system np. przy jakiej awarii sieci wodociągowej tu też założył bym filtry na rurowe chociaż mechaniczne. Można wywiercić otwór w sumpie i doprowadzić stałą podmianę ale tu nie mamy takiej kontroli nad systemem jak kontrolowana podmianka. Właśnie dla tego trzeba dobrze przemyśleć jak ma działać cały system, gdzie ma stać pompa nie tylko zw względu aby nie traciła na wydajności ale jakie jaj damy zadanie. Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe i będzie pomocne. Jeżeli chodzi o system na rurowy to Stanisław Gajaszek wyjaśnił wszystko dokładnie nic dodać nic ująć. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#86
przy tak dużym zbiorniku te ekwilibrystyki co proponujesz ze spuszczaniem wody, bajpas to wg mnie pomyłka. Tylko stała podmiana - można ją regulować.  
" Czasami odparowana woda plus przytkanie spływu powoduje dość niski poziom i odsłania pompę." = a to co za cudo??? odpływ trzeba zabezpieczyć gąbką i raz na kilka lat rurę odpływu przelać octem - likwidacja ślimaczków co tam mimo wszystko się dostały. A działanie pompy - inverter + dwa akumulatory samochodowe (1/2 zuzyte).
Ro do stałej podmiany tylko przez podwójny system membran (wydajność) i najlepiej woda z mieszacza (temp.30`C) = wydajność.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#87
novi Fakt nie napisałem, że tak się bawiliśmy kiedy o osmozie mogliśmy pomarzyć a węże do podmiany nie zawsze rozciągało się z przyjemnością kiedy można je było podciągnąć i ukryć za szafkami. Czasami odparowana woda plus przytkanie spływu powoduje dość niski poziom i odsłania pompę. = a to co za cudo??? Jest to dość częsty przypadek w sumpie 
na styk. odpływ trzeba zabezpieczyć gąbką i raz na kilka lat rurę odpływu przelać octem. Tak kolejna gąbka do płukania i element do serwisowania . Szczególnie przyjemnie się grzebie w takim kominie jak musimy do niego sięgnąć. A działanie pompy - inverter + dwa akumulatory samochodowe (1/2 zuzyte). A więcej techniki do tego baniaka nie da się wcisnąć i gdzie to postawić. Przy zaniku prądu woda ma spłynąć do sumpa i tyle. To nie te czasy kiedy prądu nie ma kilka dni a pompę można kupić 12V.  Ze studni leci mi może z 7stC, bojler mały na 100l. Jeżeli właściciel baniaka ma własną studnię oraz hydrofor to jakie ro proponujesz 
i stałą podmianę? dość, że zamęczy silnik jeżeli jest zbyt mały to niestabilne ciśnienie podane na membranę może ją zniszczyć. Prawdopodobnie ma też na tyle dobrą wodę, że ro będzie zbędne. Przy takim litrażu zastanowił bym się nad centralnym ogrzewaniem podpiętym pod baniak i nie przejmował się jak zimna woda wpada do sumpa przy stałej podmianie o której też pisałem. Bajpasy bardzo ułatwiają obsługę sumpa a w szczególności jego czyszczenie oraz odcięcie go od akwarium w razie potrzeby sump może działać kiedy w bańce są problemy.  Przy stałej podmianie też trzeba się zastanowić bo studnia to nie kran w bloku nie znamy do końca parametrów wody tak jak nam podadzą wodociągi. Tu duży wpływ mają opady i wody gruntowe na zmianę jakości wody w studni. Więc rozważył bym raczej filtry na rurowe mechaniczne i szlifujące ostatecznie wodę przed podaniem do baniaka nie wymagają takiego ciśnienia jak osmoza. Ja nie proponuję gotowego rozwiązania tylko podrzucam pomysły i piszę o problemach nad którymi można się zastanowić. Kontrolowana podmiana w automacie przez pompę czy grawitacyjnie przy 1700l nic prostszego obsłuży ten baniak doskonale jeżeli spływ jest przy baniaku Osobiście nie oparł bym tak dużego baniaka na samym sumpie dołożył bym na rurowca albo kubeł diy chyba że stać właściciela na zakup kubła i zrobił filtr mechaniczny który odciążył by sump. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#88
Witam, akwarium i sump jedzie. Ktoś mi może podrzucić jaką gąbkę kupić ? jakiś link do alledrogo by się przydał. Myślę kupić 6 litrów siporaxu oraz dowalić trochę zwykłej ceramiki z allegro? Gzie najlepiej kupić rurki do klejenia z pcv oraz jakie zawory do zrzutu i powrotu ?
Myślę kupić z ebaya pompę grech ctp 10000 za ~250 zł, jest dość chwalona, niestety nie ma regulacji przepływu. To lepiej wziąć taką 10000l/h czy 8000l/h ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#89
Kolego na pompach nie stosuje się zaworów bo tracą swoją żywotność po to wymyślili pompy sterowalne by ograniczyć te manewry ale to twoja decyzja , ale jak chcesz to tylko zawór bramowy bo ma dokładną regulacje i już staje się to nie opłacalne ,bo pompa 250 zł i zawór 32mm drugie tyle , na zrzut może być zwykły kulkowy 
a co do mediów to bardziej opłacalne jest kulki maspekta tu ci wystarczy 1-1,5 kg z mega zapasem 1 kulka to 40l wody policz sobie  1kg to średnio 44 kulki
gąbki możesz sobie kupić 10,20,30 ppi ( ja w sumpach używam tylko 30ppi) a gdzie kupić wodna kraina 
rurki kupisz w każdym sklepie z akwarystyką morską
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#90
To jaka pompę mi polecisz? Poproszę dokładny model. Jak najtańsza :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości