• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: KH wyższe niż GH

#1
W kranie mam specyficzną wodę o parametrach KH 6-7 i GH 1 przy PH 7-7,2. Nie jest to błąd pomiaru tylko wodociągi w rodzimej miejscowości zmiękczają czymś wodę. Podejrzewam, że może być to wodorotlenek sodu, ale nie wiem tego na pewno. Ryby żyją, rośliny wegetują, ale mnie męczy w jakim kierunku z tą wodą iść.

Po pierwsze nie wiem jak taką wodę określić czy jest miękka czy też twarda? I w jaki biotop iść.

Może coś doradzicie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Masz miękką, ale zasadową wodę. Smile W przypadku testów akwariowych na KH mierzymy zasadowość wody, a nie twardość węglanową.

Taka woda w sumie daje możliwość przerobienia na dowolną. Kwasami humusowymi/garbnikami możesz zbić zasadowość do 0.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Smile To jak najprościej sobie z tym poradzić? Powrzucać masę drewna i korzeni i tyle? Co w przypadku podmian wody? Mogę lać to co mam czy muszę ją uzdatnić wcześniej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Armata torfowa Ci zbije ładnie pH i dodatkowo "przefiltruje" wodę z niektórych jonów Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Armata torfowa czy filtr w filtrze załatwi sprawę.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ok. Tylko dużo z tym zachodu, a zbiornika nie mam w miejscu zamieszkania więc potrzebuję jakiejś szybszej metody na przygotowanie wody. Łukasz o co chodzi z tym filtrem w filtrze?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tfu, miało być torf w filtrze... Big Grin Dajesz do jednej komory filtra wkład z torfu włóknistego.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
To już lepiej Smile Rozumiem też, że przejdzie wersja z upchniętą gdzieś z tyłu pończochą z torfem Wink

Czy wodę do podmian mógłbym lać w takim przypadku bezpośrednio z kranu?

Co sądzicie o specyfikach typu Seachem Discus Buffer?

Ponieważ mam dramat z roślinami myślałem o zastosowaniu SEACHEM EQUILIBRIUM - MINERAŁY DLA ROŚLIN.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tak, kiełbacha czy salceson z torfem zawsze wygrywa nad innymi, bardziej wyrafinowanymi, rozwiązaniami. Smile I możesz spokojnie lać kranówę, inaczej- ja bym tak robił. Smile

Co do tych specyfików się nie wypowiem, bo nie znam. Buffer to pewnie mieszanka kwasów- czyli to co dostarczysz z torfem. Tylko, że buffer działa natychmiastowo, a torf wolniej ale stabilizuje przez dłuższy czas.

Minerały dla roślin automatycznie Ci podwyższą twardość/przewodność. Jakie rośliny Ci nie rosną?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Praktycznie wszystkie. Mam zwartki, anubiasy, żabienice, nurzańca czyli nic specjalnego. Kulki gliniane porzuciłem ale to nic nie zmieniło. Za to glon rośnie jak milo. Na forum roślinnym zaproponowali podniesienie GH. Problem pojawił się po przejściu na kranówkę. Kiedyś woziłem wodę z leśnego źródła i było super. Teraz czasu brakuje więc przerzuciłem się na kran. Przez to zmiękczanie pomyślałem o mineralizatorach do wody RO żeby wyeliminować ewentualne braki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości