• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma megaptera & piaroa

#1
Ten gatunek uważam, bezapelacyjnie, za najpiękniejszą Apistogramma. Niestety jest to też moja największa porażka, bo nie udało mi się odchować żadnych młodych. Sad
Sytuacja gatunku w Polsce też nie jest zbytnio różowa, tylko 3 hodowców ma je na chwilę obecną. Jak będzie tylko możliwość kupienia to zrobię to. Smile

[Obrazek: img1286.jpg]
[Obrazek: img1271s.jpg]
[Obrazek: img1277s.jpg]
[Obrazek: img1278u.jpg]
[Obrazek: img1285.jpg]
[Obrazek: %3E%3Cimg%20src=]
[Obrazek: img1033w.jpg]" />
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Te płetwy są niesamowite. Padły Ci?
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jedna samica zatruła się wadliwą mrożonką, pozostałe ze starości, są niestety krótkowieczne(maksymalnie około 2 lat). :-(
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Sam tez bardzo ostrożnie uzywam mrożonek - miałem problem swego czasu po podaniu takiego pokarmu. Padły mi ryby z nowej dostawy z Niemiec. Ech Sad
Rzeczywiście piękna ryba.
Zastanawiałem się ostatnio nad próbami wydłużania wieku ryb tzn. w przypadku ryb o podwyższonym metaboliźmie (nie wiem czy tak jest u Apisto) czy trzymanie ich w troszkę niższej temperaturze może wpłynąć na dłuższy czas życia ryby?
Może temat przenieść do innego działu..?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
I tak stosuję chłodny chów, w okolicach 24*C. Ryby z odłowu, przynajmniej Apisto, żyją raczej krócej niż hodowlane czy nawet ich potomstwo wyprowadzone w akwariach.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(13-03-2011, 22:15 PM)Ruki napisał(a): Sytuacja gatunku w Polsce też nie jest zbytnio różowa, tylko 3 hodowców ma je na chwilę obecną. Jak będzie tylko możliwość kupienia to zrobię to. Smile
Ruki jakby zdażyło się tak, że będą dostępne a ja o tym nie będę wiedział, a Ty owszem, to liczę na jakiś sygnał Big Grin

"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Oczywiście, że..... nie. :-D Joke.
W Wa-wie Mpaw je ma(parkę). ;-)
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(14-03-2011, 19:25 PM)Ruki napisał(a): W Wa-wie Mpaw je ma(parkę). ;-)
ale dla siebie pewnie, coś próbuje odchować? wiesz coś na ten temat?

"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Rzeczywiście ta ryba jest piękna. Jako, że nigdy nie miałem u siebie pielęgniczek mam pytanie - czy lusterka wkładane do akwarium są konieczne dla uzyskania tak pięknych widoków? Czy obecność osobników różnej płci nie stymuluje ich do prezentowania swoich wdzięków w pełnej krasie? I pytanie z "innej beczki" - czy trzymacie te ryby osobno w stosunkowo małych akwariów ze względu na chęć utrzymania narybku, uniemożliwienie krzyżowania się? Czy pielęgniczki można hodować w ten sposób, że umieścimy kilka par różnych gatunków w dużych zbiornikach? Pytam, bo może kiedyś i ja się skuszę Smile

Jeśli pytania zadałem w niewłaściwym dziale (galeria) proszę moderatora czy admina o ich przeniesienie.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
@Kuba
Paweł chyba już je rozmnożył, ale liczba była niewielka. teraz druga próba. :-)

@Bernard
Lusterko jest w celach fotograficznych. Umieszczając je w odpowiednim dla nas miejscu można łatwo uzyskać fotki prężących się ryb. Bez niego można się czasem łudzić, że ryba w ogóle zainteresuje się danym obszarem akwarium. :-D
Co do krzyżowania to jest ono raczej rzadkie w przypadku pielęgniczek. Aczkolwiek pomyłki mogą występować, bo czasem samiczki kilku gatunków różnią się tylko plamką przy płetwie ogonowej(A. sp. "Pebas", "Roca Eterna" i "Papagei"). Obecne na rynku A. viejita to właśnie hybryda, która jest już można powiedzieć osobnym gatunkiem. Jest ona już ot tak dawna hodowana.
Co do odchowu młodych to Apisto-mamy zazwyczaj nie są jakimiś wielkimi obrończyniami narybku, dlatego często go tracą. Dlatego ja trzymam w układach 1+1 lub 1+2 jeśli chcę odchować młode. Samice nagminnie sobie podkradają młode, które się gubią. Samce czy pozostałe samice(nie będące w trakcie opieki nad swoim potomstwem) potrafią zjeść młode. W dużym akwarium można się pokusić o odpowiednia grupę tego samego gatunku. Poobserwujemy wtedy ciekawe zachowania ustalania hierarchii pośród samców i samic. Ale młode raczej odchowamy w symbolicznej liczbie(duża powierzchnia baniaka sprawi problemy z docelowym dokarmianiem młodych).
Różnych gatunków bym nie mieszał, Apisto najlepiej wyglądają we własnej grupie. :-)
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości