• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [260 l][Ameryka Południowa] Pielęgniczki

#1
Zawsze chciałem mieć pielęgniczki z czarnych wód i miałem zamiar postawić 112 l dla jakiegoś haremu. Pojawiła się jednak opcja wstawienia czegoś większego i uporządkowania trochę lokalizacji moich zbiorników, wpisującej się w forumowy trend schodzenia do podziemi (piwnicy). Zdjęcia całości wstawię w swoim czasie, a tymczasem poniżej początki mojego nowego zbiornika.

Ostatecznie stanęło na 260 l. Co do obsady, to niedawno pytałem o to na forum i wyszła mi taka wstępna propozycja, zarezerwowana już u mpawa:

Apistogramma eremnopyge 3+3
Carnagiella strigata albo marthae ok. 20

Może jeszcze nannostomus, ale nie jestem pewien.

Chytry plan mam taki, żeby zalać jutro zbiornik, częściowo starą wodą, na razie bez filtra. Filtr już się zaszczepia w starym zbiorniku. Pochodzi tak ze 2 tygodnie, a potem jeszcze tydzień w docelowym zbiorniku i chciałbym wpuścić już ryby.

Wszelkie uwagi mile widziane, w szczególności do ustawienia korzeni. Szczegóły poniżej.

1. Litraż i wymiary akwarium.

Aquael glossy 120 (120x40x63) 260 l

2. Oświetlenie.

Fabryczne, chyba 3x18 w, ale nie wiem czy będę używał wszystkiego.

3. Filtracja.

Eheim 350 t

4. Inny sprzęt.

brak

5. Parametry wody.

Zaleję RO i wodą z istniejącego zbiornika, twardości wyjdą znikome, a ph sam nie wiem.

6. Użyte dekoracje.

Korzenie z allegro, piasek EBI, dorzucę kilka kokosów.

7. Obsada akwarium.

Jak wyżej.

8. Ew. rośliny.

Planuję: wąkrotka, salwinia, pistia

I zdjęcia:

   

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zagrać bardziej dno Wink. Zapowiada sie fajnie Smile.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(31-12-2017, 00:33 AM)Papja napisał(a): Zagrać bardziej dno Wink. Zapowiada sie fajnie Smile.

Plnuje dodac mniejszych galeci pod duze, wiecej duzych juz nie chce dokladac. Wydaje sie naprawde sporo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przydałyby się jakieś dwa konkrety na dnie jeszcze, dzięki temu samce łatwiej podzieliłby baniak między sobą.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z korzeniami dla mnie ok, jesli jestes otwarty na zmiane roslin to w prawy tylny rog wstawilbym jakas wieksza zabiennice (echinodorus). 
Czekam na dalszy fotospam Smile
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzieki. Potne to co mi zostalo i zobacze, gdzie sie da wcisnac. W podloze nic nie chcialem wsadzac, ale moze to nie jest zly pomysl. Dalem 35 kg piasku co daje ok 5 cm podloza, nie wiem czy na zabienice starczy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Piękne korzenie Smile
Zagracenie dna to chyba liśćmi? Rolleyes
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zbiornik po zalaniu. Niestety z konieczności (brak czasu w święta) wrzuciłem niepłukany piasek. W sumie nigdy tego piasku nie płukałem (piasek EBI) i nie było problemu. Niestety w wodzie unosi się sporo drobin i chyba dlatego mimo zalania osmozą przewodność skoczyła do ok. 360 us. Raczej nic innego na przewodność nie wpłynęło (w zasadzie są jeszcze tylko korzenie).

Czy używał ktoś preparatu Cloud Treatment Azoo lub podobnego? Nie chce mi się wypompowywać 220 l wody i pomyślałem, że wytrącę zawiesinę z wody właśnie takim środkiem, który dostałem kiedyś w promocji. Mam nadzieję, że po zastosowaniu przewodność wróci do normy, ale nie chcę sobie zaszkodzić jakimiś efektami ubocznymi. 

Poniżej zdjęcie:

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Niestety obawiam się, że to nie zawiesina jest odpowiedzialna za tą wysoką przewodność. Wytrącenie zawiesiny na pewno tu nie pomoże, bo to jony odpowiadają za przewodność wody.

Prędzej spróbowałbym dać w miejscu z dużym przepływem pończochę wypełnioną mchem torfowcem!
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(04-01-2018, 21:09 PM)Ruki napisał(a): Niestety obawiam się, że to nie zawiesina jest odpowiedzialna za tą wysoką przewodność. Wytrącenie zawiesiny na pewno tu nie pomoże, bo to jony odpowiadają za przewodność wody.

Prędzej spróbowałbym dać w miejscu z dużym przepływem pończochę wypełnioną mchem torfowcem!

Dzieki, wlalem ten srodek i zobacze. To o w takim razie podnioslo przewodnosc? Ten piasek reklmuja jako niepodnoszacy przewodnosci i w innych zbiornikach nie podnosil. Mam nadzieje nie bede musial wymieniac wody. A co ten mech ma dac?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości