• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sum - Bagarius yarrelli - wasze opinie

#11
Bardzo ciekawe jest to co opisujecie ..  Widać jak rozległe są połączenia pomiędzy organizmami .. I to nie tylko takie proste zależności : drapieżnik - ofiara.  Jestem ciekawy jak takie zależności wpływają na ryby w naszych akwariach . Tzn. Nasze akwaria są raczej "puste" i nie maja tego całego zasobu bioróżnorodności który w jakiś sposób połaczony jest z rybami które trzymamy .. 
Podam przykład  ( wymyślony, teoretyczny..) 
Powiedzmy,że jakaś ryba jest trudna do rozmnozenia w akwarium, , my kombinujemy z parametrami wody, obsadą itp. A tym czasem okazuje sie , że przez setki tysięcy lat jakiś gat. drzewa rosnący na brzegach rzeki w której ona występuje o penej określonej porze roku, kwitnie. następnie wydaje owoce, które spadając do wody wydzielaja pewne substancje chemiczne. Łącznie z owocami które zaczynaja się rozkładać dając pozywke dla bakterii te właśnie substancje chemiczne "aktywują" nasze wspomniane wyżej ryby do tarła ponieważ mają w genach,że  - podwyższone stężenie tej subsancji = dużo pokarmu dla narybku . Oczywiście jest to takie trochę "Biological fiction" ale może tak być...

Konkluzja jest taka, że dążąc do max. "biotopowości " naszych akwarów właśnie chcemy odkryć - takie lub podobne zależności..

Przykład - ten wątek : http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1...ogeophagus

Jak ktoś zauważył, gdyby nie ten syfek w akwarium, nigdy niedowiedzielibyśmy sie jak piekne gniazda potrafią robić "ramirezki"

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(02-11-2016, 14:43 PM)Paweł Walkiewicz napisał(a):
(02-11-2016, 14:26 PM)sensej napisał(a):
(02-11-2016, 14:06 PM)tuptuś napisał(a):  Arapaimy, sumy RTC, niszczuki itp nigdy nie powinny pojawić się w handlu.

x2

A urzędasy z UE będą ścigać za Cabombe. 
Boże ! Czy Ty to widzisz !??

Post kolegi świadczy, że w ogóle nie rozumie dlaczego "urzędasy ścigają za Cabombe" i nie ma to nic wspólnego ze sporawadzaniem ryb za dużych do trzymania w akwariach. Wystarczy troszkę poczytać o gatunkach inwazyjnych w naszym kraju. Sam prowadzę badania entomologiczne i spustoszenie jakie sieje w naszych, rodzimych biotopach min. nawłoć kanadyjska i olbrzymia jest kolosalne.

Znam pojęcie gatunków inwazyjnych. Szczerze powiedziawszy nie uważam aby Cabomba mogła przetrwać zimę w naszych rodzimych wodach, dlatego nie rozumiem dlaczego ktoś uznał, że może być ona gatunkiem inwazyjnym. Z tego powodu uważam akurat tą decyzje urzędników za nietrafioną. Powiedz mi, skoro prowadzisz różnego rodzaju badania, czy spotkałeś się z tym aby Cabomba rosła 'na dziko' w Polsce?
Myślę natomiast, że już od wielu lat w Polsce pojawiają się w sprzedaży gatunki ryb, które nie powinny do niej trafić. I wydaje mi się, że tym procederem powinni się zająć panowie zasiadający wysoko na stołkach i zarabiający bardzo dużo kasy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(02-11-2016, 16:11 PM)sensej napisał(a):  czy spotkałeś się z tym aby Cabomba rosła 'na dziko' w Polsce?

Tak.

https://www.researchgate.net/publication...nd_Cabomba

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Jak się okazuje "urzędasy z UE" mają rację. Dobrze, że są ludzie, którzy potrafią wykazać, że wprowadzane drogą urzędową zakazy nie muszą być idiotyczne Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
1:0 dla Ciebie, ale ja dalej nie wierze w ekspansje Cabomby w PL Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
To nie jest kwestia wiary, tylko nauki Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Jak zobacze na własne oczy to sie przekonam ;-)
I przy okazji przepraszam za OT
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Jego możliwości są duże. Kolega miał podobnego na kiju. Zastanawiał bym się jaki litraż na tego potwora byłby odpowiedni, bo podobno ta ryby rośnie, rośnie i rośnie Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Dlaczego chcę takiego potwora ? bo lubię wyzwania.
Co zrobię jak urośnie około 70 cm ? ---- Nic dalej będzie sobie pływał. Jak będzie miał 90 cm to może mieć problemy z nawracaniem ale myślę że sobie poradzi Smile a jak będzie miał 1,60 m to zajmie połowę akwa Smile
Naprawdę nikt nie miał do czynienia z takim sumem Sad
Chyba muszę zaryzykować żeby móc później opisać swoje doświadczenia Smile


"tuptuś - "jakoś to będzie i komuś wcisnę" ? " - SmileOklaskynie wiem co ci odpisać, po prostu brak mi słów Smile

bpiotrow13 - zbiornik 320x80x80 Smile

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(02-11-2016, 14:06 PM)tuptuś napisał(a): Jest klient znajdzie się i sprzedawca. Arapaimy, sumy RTC, niszczuki itp nigdy nie powinny pojawić się w handlu.
Akurat na Bagariusa klientów jako tako nie miałem.

Z jednej strony masz racje, że nie powinny być sprowadzane, tak duże ryby, ale z drugiej strony nie wiem dlaczego mogą być odławiane małe?

Odłów ryb rosnących do 10-30 cm idzie w miliony sztuk rocznie i aby akwarysta w Polsce czy gdziekolwiek na świecie mógł się nimi cieszyć, miliony z nich musi zdechnąć ...

Dużych ryb sprowadza się znacznie mnie, przez co, znacznie mnie zdycha ... 

Tak więc, może większą krzywdę wyrządzamy faunie chęcią posiadania małych ryb, a nie dużych ?

Inna sprawa, to fakt, że sam posiadasz ryby rosnące prawie do 1m, a masz raptem 1400 litrów ;p
Wiem, jakoś to będzie Wink


Pozdrawiam
3K
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości