• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Bojowniki- gębacze

#1
Rufus, do tablicy proszony. Smile Pochwal się co masz. Smile

Jak kilka osób wie, od pewnego czasu choruję na Betta macrostoma. Smile I chyba przeznaczę dla nich osobny baniak. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No ja też chętnie pooglądam Big Grin Mnie najbardziej podobają się B. channoides, no i "wielkie" B. ocellata.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Fantastyczne te bojowniki - powiem szczerze że dla mnie idealny obekit hodowlany Smile bardziej podobne do pielęgniczek niż haplochromisy a w dodatku gębacze Smile
Powalił mnie przede wszystkim Betta macrostoma
Chyba widziałem je kilka razy na Allegro. Czy ten gatunek jest w Polsce?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Moje bojowniki to Betta enisae - bojownik gębacz z Indonezji. Może kolorystycznie nie jest to szał, ale sposób rozmnażania jest bardzo ciekawy. Samiec pięknie się wybarwia w akwarium słabiej oświetlonym. Podczas tarła główna rolę "gra" samica". Pilnuje terytorium gdzie jest odbywane tarło i to ona w sumie stymuluje samca do tarła. Ciekawostką jest to że zaraz po wydaleniu ikry to samica ja zbiera (jest to widoczne na jednej z fotek), następnie w toni wodnej przekazuje samcowi (widoczne na fotce). Przez pewien czas obydwoje rodzice inkubują ikrę. Po tarle przez około 1 dzień samica przebywa w pobliżu samca, ale później go niestety nęka i trzeba według mnie ja oddzielić.
Planuje z czasem poznać jeszcze inne bojowniki- gębacze, ale od czegoś trzeba zacząć. Betta enisae jest dość tolerancyjnym pod względem wymagań i według mnie nadaje sie doskonale na początek.

Ja też polowałem kiedyś na Betta macrostoma, ale dostać je jest problemem. Mam gdzieś stronę, chyba szwajcarską gdzie goście hodują takie perełki.

                                   
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Chętnie bym się dowiedział więcej o tych rybach jak duże rosną i jak duży zbiornik jest dla nich potrzebny oraz czy trzymać je w parach czy haremach ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Super, dzięki za podzielenie się doświadczeniami. Polecam tę stronę: http://www.ibcbettas.org/smp/ - dość dużo informacji o różnych gatunkach. Poza bojownikami z labiryntów kręcą mnie również małe gurami z rodzaju Parosphromenus. Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Sendog, macrostomy ściągał swojego czasu Arsik. Smile

IMHO, każdy dziki bojownik ładniejszy od hodowlanego miksu w naszych sklepach. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(08-10-2011, 20:08 PM)piotrK napisał(a): Polecam tę stronę: http://www.ibcbettas.org/smp/ - dość dużo informacji o różnych gatunkach.

dzięki za link. Otwieram stronę i co widzę: pięknego inkubującego samca Betta enisaeBig Grin

Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Widzę, ze jeśli chodzi o bojowniki o byłem strasznie zacofany Wink Bojownik zawsze kojarzył mi się z kolorowymi rybkami w małych pojemniczkach w sklepach sieciowych, przez co nigdy za bardzo nie zagłębiałem się w temat, a tu proszę, okazuje się, że są to nie dość, ze ładne to i niestandardowe, bardzo ciekawe ryby.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(08-10-2011, 20:29 PM)Ruki napisał(a): Sendog, macrostomy ściągał swojego czasu Arsik. Smile

Witam!
Tak się składa, że mam parkę Betta macrostoma. Powiem krótko: piękne ryby ;-) Ponadto ryby te są wpisane do Czerwonej Księgi więc jakiekolwiek (legalne) ich transporty z Azji są kosztowne i ostatnio praktycznie niemożliwe. Ryby dość wymagające jeśli chodzi o parametry wody i pokarm. Mam tutaj porównanie z posiadanymi przeze mnie B. picta i B. albimarginata. B. picta rozmnaża się łatwo, ikrę i młode trzyma w pysku. Podobnie B. albimarginata, aczkolwiek ich narybek jest bardzo mały i najmniejszy solowiec jest im za duży ;-) Ale z tych ryb udało mi się wyhodować kilkadziesiąt osobników do formy dorosłej i potem również rozmnażanej. Obecnie B. albimarginata jest nieco u mnie zredukowana do ilości kilku osobników z racji reorganizacji mego fishroomu ;-)
Wracając do B. macrostoma to moja para dwukrotnie podchodziła do tarła, ale każdorazowo samiec zjadał ikrę z niewyjaśnionych jak dotąd powodów...W porównaniu do innych bojków to B. picta czy B. albimarginata można trzymać w ilości kilku osobników w akwarium np. 60l to już B. macrostoma wymaga dużo większego zbiornika i najlepiej IMO trzymać w akwarium tylko parę. Ponadto przy pielęgnacji B. albimarginata korzystne jest trzymanie kilku samców razem gdyż wtedy stroszą się do siebie, prężą płetwy i "trzymają" barwę ;-) Natomiast B. macrostoma się po prostu leją. Silniejszy samiec wykazuje agresję to słabszego. ten żyje wtedy w permanentnym stresie. Ja początkowo posiadałem 2 pary, ale jedną straciłem podczas cholernych upałów w przedostatnie wakacje. Początkowo też trzymałem je razem, ale w porę rozdzieliłem. Na foto mój ocalały samiec.
Ponadto gdyby ktoś chciał B. macrostoma to właśnie mam zamówione sobie te ryby. Mają do mnie przyjechać po 17 października. Jak ktoś się zdecyduje to proszę o sygnał, może uda mi się jeszcze załatwić, aby 1-2 pary dorzucili. Cena 350zł para.



Załączone pliki Miniatury
   
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości