• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: obsada do 1000l - może Azja?

#1
Sad 
No właśnie, kilka wątków już o tym moim przyszłym baniaku naskrobałem, bo chcę to porządnie zaprojektować pod każdym względem: filtracja, ogrzewanie, oświetlenie i oczywiście obsada.

Do tej pory zastanawiałem się pomiędzy AC i SA i tutaj dostałem kilka porad: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3228

Byłbym skłonny iść w jezioro Nikaragua jak poleca piotrK, ale ponieważ akwarium będzie 70cm wysokie, nie bardzo widzę jak dobrze toń wypełnić.

Dlatego może znaleźć jakiś biotop z Azji? Tam na pewno jest większe pole do popisu jeżeli chodzi o roślinność, choć nie ma zbyt dużego wyboru w pielęgnicach :-(

czyli tak:
zbiorniki 200x70x70
sump 240l
woda pH = 7, gH ok 9-10. Mógłbym to zbić lekko, ale w 100% RO już nie chcę się bawić Zbyt duży baniak, a poza tym jak ma być roślinność, to takie biotopy nie mogą mieć zbyt miękkiej wody.

Pomożecie w doborze obsady? Ryby niezbyt duże, zamiast kilku dużych ryb raczej wolałbym stada mniejszych. Kiedyś miałem w 240l zbiorniku 5 bocji wspaniałych. Piękne rybki, ale jak urosły to wydawały mi się za duże i je wydałem. Tutaj myślę, że miałyby OK.

Z góry dzięki za rady!
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jaka tam Azja, przy takich wymiarach koniecznie CA Big Grin a wysokością się nie przejmuj jeśli już baniak zamówiony. Chociaż 60 wys. była by na pewno wygodniejsza.
W CA cała masa żyworodek, które idealnie wpasują się w górną cześć zbiornika, ławica zwinników.

Rośliny też spokojnie dadzą radę w CA. Ryby można karmić dodatkowo algami, sałatą to powinno ograniczyć zapędy do wyjadania roślin.
Zresztą same rośliny nie są najważniejsze - no chyba, że chcesz holendra. Ale przy 70 cm i ochocie na bardziej wymagające rośliny to musisz liczyć się z większymi rachunkami za prąd i droższym światłem w zakupie.

Piotrek Ci fajnie opisał dwie przykładowe obsady. Nie musisz się tak sztywno trzymać danego jeziora. Możesz trochę pomieszać gatunkami jeśli nie uda Ci się znaleźć odpowiednich. Poza tym CA to cała masa fajnych rzek, potoków, zatoczek itd jest z czego wybierać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
70cm wysokość to całkiem fajna sprawa. Można pomyśleć np. o czymś takim  Big Grin
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Może to bluźnierstwo, z ust moich ale... idź w CA Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(28-02-2014, 14:40 PM)Killifish napisał(a): Może to bluźnierstwo, z ust moich ale... idź w CA Big Grin
haha - Przyjmiemy i Ciebie Killi z otwartymi ramionami ;-)

Przykład baniaka Lee podany przez Mei też świetna sprawa.

Także Wojtek, nawet się nie zastanawiaj ;-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wojtek i w Łodzi masz pielęgnice CA prościutko od hodowcy Wink od maleńkości możesz trzymać i obserwować.
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(28-02-2014, 14:13 PM)mei napisał(a): 70cm wysokość to całkiem fajna sprawa. Można pomyśleć np. o czymś takim  Big Grin

Muszę przyznać, że to jedyny projekt Lee, który mi się podoba. Możecie mnie już spalić na stosieTongue
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Tak, od początku chciałem w tej dużej bańce zrobić CA, jak widać miałem chwilę słabości i moment zawahania, ale silna ekipa supportująca ten biotop naprowadziła mnie z powrotem na dobrą drogę. Usmiech
Jak już nawet Killi bluźni, to zostawiam Azję w spokoju, najwyżej w innym mniejszym baniaczku coś z tego będzie.

zyyys, już zostanie 70cm, z resztą jak odliczę podłoże i grzebień u góry, to tych centymetrów znika. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się dokładnie policzyć sumpa, to odświeżę wątek z tym związany i liczę na Twój komentaż.

mei, ten filmik znam, super mi się te paprocie podobają. Jedną wadę widzę - na granicy woda-powietrze, czyli w połowie przedniej szyby będzie się robiła kreska z kamienia po odparowaniu wody, ale to można oczywiście usuwać. Niestety u mnie tego nie można będzie zrobić, ponieważ grzebień będzie u góry komina. OK, można naciąć grzebień w środku komina, żeby zrobić taką aranżację i potem najwyżej zakleić, ale trochę szkoda w 1000l zbiorniku mieć tylko 500l wody. Wink

jaca303 , o którym hodowcy piszesz? Tak, zawsze staram się kupować małe ryby i patrzeć jak rosną.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
[quote pid='66944' dateline='1393593744']
jaca303 , o którym hodowcy piszesz? Tak, zawsze staram się kupować małe ryby i patrzeć jak rosną.
[/quote]

O Big Cichlasoma Wink http://tablica.pl/oferty/uzytkownik/1iXap/ jego oferta na dzisiaj, jest tam kilka gat. ryb z CA
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jak chcesz zapełnić górę to zainwestuj w moduły BTN, tylko nie nawal ich za dużo. I oczywiście CA, j. Nikaragua i okolice. Zrobiłbyś tą Azję, a potem żałował, że to nie to.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości