• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sump Kraków

#1
Czesc! Zwracam sie głównie z prośba do forumowiczow z Krakowa i okolic. Chciałem w najbliższym czasie uruchomic moj nowy zbiornik w którym filtracje bedzie pełnił sump, i tu moja prośba czy macie kogos kto zamuje sie klejeniem takich zbiorników???
Ja w Krakowie pytalem szlarza to wycenil taki sump ponad 350 zł!!! ,dla porównania gosc u ktorego zamawiałem akwarium, sump o takich samych wymiarach wycenił na 150 zł tylko koszty przesyłki ze Szczecina sa za wysokie wiec to mi sie nie opłaca. Bede wdzieczny za jaieś informacje
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja mam do sprzedania. 60x30x40. Niestety nie w Krakowie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzieki ale ja potrzebuje odpowiednie wymiary 110x50x35 taki mi pasuje pod stelaż
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A jakie masz wymiary stelaża? w sumpie planujesz dolewkę? pokaż zdjęcia projektu.
350 za taki wymiar to jakiś żart, chyba ze OW i ze szkła 10ki Smile

podaj wymiary stelaża, i litraż akwarium ogólnego i projekt sumpa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(17-09-2013, 11:44 AM)zyyys napisał(a): 350 za taki wymiar to jakiś żart, chyba ze OW i ze szkła 10ki Smile

Tak. To poproszę o namiary, bo w Wwie to 600-700zł za opti z 10mm. Ostatnio rozglądam się za opti - 35x100x50=H własnie z szyby 10.
Co do sump to b.przydatne ustrojstwo-zwłaszcza jak ma się podmianę wody zautomatyzowaną. Sump tak aby pow.przepływu wody była najwieksza-się nie zapycha tak szybko.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(17-09-2013, 12:19 PM)novi napisał(a):
(17-09-2013, 11:44 AM)zyyys napisał(a): 350 za taki wymiar to jakiś żart, chyba ze OW i ze szkła 10ki Smile

Tak. To poproszę o namiary, bo w Wwie to 600-700zł za opti z 10mm.
Chodzi mi o to, że sumpa, robi się z cieńszego szkła, nie potrzeba wzmocnień itd stąd jego cena nie może być taka jak za 300 l akwarium.

Cytat:Ostatnio rozglądam się za opti - 35x100xh=50 własnie z szyby 10.
przy tym wymiarze wystarczy 8 mm, ja płaciłem za wymiar 90x60x40 8mm 3 szyby OW niecałe 500 pln

Cytat:Co do sump to b.przydatne ustrojstwo-zwłaszcza jak ma się podmianę wody zautomatyzowaną. Sump tak aby pow.przepływu wody była najwieksza-się nie zapycha tak szybko.
A tu nie bardzo rozumiem Smile
Głównym zadaniem sumpa przejęcie osprzętu potrzebnego do prowadzenia akwarium ze zbiornika głównego.
Posiadanie sumpa umożliwia zastosowanie bardziej rozbudowanej filtracji, daje większe i możliwości zarządzania zbiornikiem, pozostawiając zbiornik bardziej estetyczny.
Sump jednak komplikuje układ, podraża koszt założenia i utrzymania zbiornika.

Stosowanie sumpa przede wszystkim przyjęło się w akwariach morskich gdzie konieczne jest zastosowanie odpieniacza białek, który jest najczęściej sporych rozmiarów i poza niektórymi typami jest najczęściej wewnętrzny stąd brak możliwości włożenia go do zbiornika głównego. [to tak w skrócie bo jest jeszcze cała masa innych rzeczy do których potrzebny jest sump)

Natomiast zbiorniki słodkie zwłaszcza z pilęgnicowatymi nie są tak wymagające jeśli chodzi o osprzęt i do pewnego litrażu nie wymagają sumpa.

Natomiast sama obsługa, czyszczenie itd to rzecz wtórna, i nie bardzo wyobrażam sobie jak można zapchać sumpa przy normalnym użytkowaniu zbiornika Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Witaj Smile
Jeśli nic nie znajdziesz tańszego, a pieniądze odgrywają dużą rolę:
Sprawdź u tego szklarza ile wyniesie cię samo akwarium - a szybki dzielące sump dokup sobie osobno z pomniejszonym rozmiarem o 2mm w stosunku do szerokości wewnętrznej zbiornika i wklej sobie samemu.
Sump jest dość długi, więc komory nie muszą być strasznie ciasne i możesz ładnie je rozplanować - a praca też nie będzie strasznie trudna - wystarczy przemyśleć kolejność wklejania poszczególnych szybek, by nie zamknąć się w najciaśniejszym miejscu na koniec pracy.
Warunek - musisz mieć dokładny projekt i przemyślany cały przepływ w sumpie, by później tych szybek nie docinać - co wbrew pozorom nie jest prostym zajęciem.
Co do sumpa - jeśli masz miejsce - zrób wyższy.
Dlatego, że trzeba wziąć pod uwagę zapas jaki musisz mieć pomiędzy najwyższą linią przelewania się wody a górną krawędzią sumpa. Przy niskim sumpie szybko będziesz tracił na objętościach komór.
Druga sprawa, najważniejsza, to "rezerwowa objętość" jaką musi mieć sump w przypadku np. wyłączenia prądu i cofnięcia się wody z samego obiegu oraz części wody ze zbiornika głównego (nie wiem jakie masz rozwiązania w głównym zbiorniku, czy jest to komin wewnętrzny, zewnętrzna doklejka czy jeszcze inne ustrojstwo).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Tomas to kolejny etap, dlatego prosiłem projekt i wymiary stelaża. Sump nie powinien być na styk ze stelażem bo później problem z obsługą.
Żeby zmniejszyć ilość wody spływającej z głównego zbiornika po wyłączeniu układu lub braku prądu robi np.: dziurkę na powrocie.
I też uważam, że sump w miarę możliwości powinien być wysoki.

Gordon, podaj więcej info to będziemy myśleć, bo tak to piszemy wszystko o sumpie. Jak będziemy znać litraż, wymiary będziemy mogli udzielić konkretnych odpowiedzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzieki Panowie za zainteresowanie tematem. Zbiornik glowny ma 720L 200x60x60.Stelaz spawany z profili zamknietych 200x60x66 . Caly problem polega na ze nie mam zadnego sprecyzowanego planu na tego sumpa. Wszystkie dotychczasowe zbiorniki chodza na kubelkach wiec to moj debiut z sumpem. Wysokosc jego jest taka zebym swobodnie mogl tam zagladac wiec 35 przy wysokosci miedzy dolna plyta a gorna 66 mysle ze bedzie Ok ewentualnie 5 cm wyzszy moglbym zrobic. Co do przegrodek to mysle,mysle i czytam, czytam i im wiecej informacji tym bardziej mi.sie.wszystko zaciera
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Spokojnie Zyyys. Ja nic nie podważałem z Twojej wypowiedzi Smile dodaję tylko klocki do układanki.
Bardzo proszę czytać ze zrozumieniem. Odnoszę się do tego, co napisał Gordon i co zmieniłbym sam z marszu.

Ale skoro się prosisz Big Grin - Nie kolejny etap, a podstawowy na poziomie projektowania.
"Dziurka" nie jest rozwiązaniem najszczęśliwszym i nikomu bym jej nie polecił. Wystarczy, że kolega zapomni ją przeczyścić, zarośnie glonem; odłoży się tam kamień i...?
Ba, widziałem nawet "dziurki" sikające wodą poza akwarium Wink i trzeba było zatykać, kombinować... jakkolwiek niejednoznacznie to zdanie zabrzmiało Wink
Sama pojemność sumpa ma zapewnić bezpieczeństwo układu. Podobnie samo akwarium i poziom wody w nim utrzymywany - nie wypełniona wodą część głównego baniaka musi pomieścić wodę z obiegu i samego sumpa.

Ale ufam, że Gordon zna podstawowe zasady, skoro się za takie rozwiązanie zabiera i niepotrzebne jest zagłębianie się w szczegóły.
No i już coś wiemy więcej. Napisz jeszcze, jakie media filtracyjne przewidujesz, jaką masz pompę powrotu, czy masz komin w głównym? - czy same otwory? - w ogóle opisz swoje wszystkie przemyślenia punkt po punkcie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości