• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sump Kraków

#11
Jak pisalem wczesniej sporo o sumpach czytalem. Wedlug tego kalkulatora do sumpa dostepnego w necie wychodzi ze jest Ok ze w razie awari zasilania sump pomiesci nadmiar wody i w razie przytkania splywu akwarium przyjmie nadmiar z sumpa. Teraz jestem w pracy ale wieczorem albo jutro porobie zdjecia podam wymiary komina i odleglosci od komina do lusta wody to moze cos mi doradzicie i ten projekt uda sie w koncu zrealizowac.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(17-09-2013, 14:34 PM)Tomas napisał(a): Spokojnie Zyyys. Ja nic nie podważałem z Twojej wypowiedzi Smile dodaję tylko klocki do układanki.
Ani ja Big Grin

A co do otworu odpowietrzającego to jest tylko jedna z możliwości i można go zrobić tak by nie sikała woda po pokoju Smile, a że dbać o zbiornik trzeba to chyba każdy wie Smile

Ja np miałem na tyle blisko pod taflą rurę powrotu, że cała woda ponad powrotem mieściła mi się w sumpie.

Ale spokojnie, poczekajmy na założenia Gordona i będziemy działać Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Cyknalem na szybko kilka fotek pewnie tam wymiary nie beda specjalnie widoczne wiec je opisze pokrótce
-Wysokosc akwarium mierzona po wew 58,7 cm
-Wysokosc komina 53,7
-Dł i szer komina 20 / 13
-Wysokosc od krawedzi komina do wzmocnienia 3 cm
-Wysokosc od krawedzi komina do krawedzi akwarium 5cm

Stelaż pod akwarium jak wczesniej pisalem ma wys 66 cm od dolnej plyty do plyty gornej wiec jak tak teraz zmierzylem max wysokosc sumpa zeby byl w miare swobodny do niego dostep moze byc 40 cm. Czyli wymiary sumpa bylyby 110x50x40 czyli kolo 220 L Myslalem zrobic w 4 komory pierwsza wiadomo gabki 2 nastepne biolog jedna komora moze keramzyt a do drugiej wsypie to co mi pozostawalo z innych zbiornikow tj. lawa wulkaniczna troche substratu pro troche ceramiki. Ostatnia komora pompy. Pompa docelowo EcoRunner 3700.
Przegladnalem troche tych sumpow i zastanawiam sie jakie jest wasze zdanie na temat przeplywow. Chce zrobic napewno przelyw gora dol czyli analogicznie jedna szybka wklejona wyzej druga nizej w skrocie , natomiast widzialem ze niektorzy robia tak ze szyba wklejeja dwie szybki obok siebie w niewielkiej odleglosci, jedna szybe powiedzmu 2 cm od dna zaraz obok niej wklejeja nastepna przy dnie tak zeby media byly oblewane tylko z gory. Czy to jest lepsze rozwiazanie?? W pokoju zrobilem sobie dla wygody dostep do wody i zrobilem odplyw takze moge pozniej pokombinowac z podmianami ale to pozniejszy etap . Poki co zalezy mi na szybkim i co najwazniejsze bezpiecznym odplaneniem tego akwarium bo w drugim akwarium Motaguanskie podrosly i zaczynaja rozrabiac czas je przeniesc.


Teraz prosze o uwagi jakies rozwiazania.


Załączone pliki Miniatury
                   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
tak na szybko:
to lipa z tym, ze wzmocnienie zachodzi Ci na komin, sprawdzałeś czy wejdzie Ci tam grzebień? poza tym woda przy grzebieniu się spiętrza więc pewnie będzie się jakoś dziwnie przelewać przez to wzmocnienie.
Jakiej wielkości są dziury? bo tak na oko to wyglądają jak powrót, a nie jak zrzut.
Powrót rozumiem, zrobisz wężem po drugiej stronie z w kominie zrzut i rewizję?

Resztę napisze na spokojnie wieczorem.
podaj jeszcze wymiary stelaża
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
0. - nie zapomnij wywiercić otworów w blacie! Big Grin - o wymiarach znacznie większych niż same otwory w baniaku - bo będziesz miał problem później z zakręceniem wszystkiego - najlepiej wywierć sobie w jakiejś płycie (odpadzie) i popróbuj na "sucho" - piszę o tym, bo sam wierciłem 2 razy, ponieważ okazało się, że jest wszystko na styk - więc nie miałem jak dojść z narzędziami. Big Grin

1. Nie masz trzeciego otworu w kominie, który byłby wykorzystany jako rewizja więc należy zachować ostrożność w planowaniu.
2. Do komina dobrze jest zamontować grzebień, ale w Twoim przypadku zamontowałbym go głównie po to, by nad nim zainstalować np. siatkę zabezpieczającą przed wyskoczeniem ryby do komina, Lepszym rozwiązaniem byłaby jakaś sztywna ażurowa płytka.
3. Grzebień spowoduje podniesienie lustra wody (w zależności od sprawności odpływu i wydajności pompy powrotu, gęstości samego grzebienia) o około 2 cm. Jeśli nie będzie grzebienia a zastosujesz inne rozwiązanie - o ok. 1cm. (woda będzie o tyle spiętrzona)

Biorąc pod uwagę grzebień:
200*60*3cm (różnica pomiędzy lustrem wody a krawędzią baniaka) = 36l i tyle masz zapasu - w razie zatkania odpływu - tyle wody z sumpa ci się zmieści w głównym baniaku.
Czyli w ostatniej komorze sumpa, oraz tych komorach które działają jak naczynia połączone z tą ostatnią - nie może być więcej wody niż te teoretyczne 36 litrów - można tu odjąc kilka litrów z dna sumpa, których nie podniesie zapowietrzona pompka (można je potraktować jako rezerwę bezpieczeństwa).

4. Powrót - jeśli umieścisz go tuż pod taflą spiętrzonej wody (ja mam tak u siebie), lub inaczej powiedziawszy - na wysokości górnej krawędzi komina:
W razie np. braku prądu mamy: 200*60*2cm - mamy 24 litry spiętrzonej wody + ok. 2 litry z komina (ale to do zmierzenia empirycznie, bo nie wiem jaki spływ zamontujesz) + woda w rurce powrotu i spływu - też do obliczenia. - Na okrągło ok. 30l. - i tyle musimy mieć zapasu w Sumpie.
Każdy centymetr głębiej umiejscowionego powrotu niż krawędź komina generuje o 12 litrów wody więcej, które trzeba zmieścić w sumpie.

5. Rozwiązanie o którym mowa - przepływ wody ponad złożem - może mieć zastosowanie wówczas, gdy chcemy w sumpie doprowadzić do powstania procesów denitryfikacyjnych.
Ale tu chciałbym zaznaczyć, że procesy te ustają w wodzie o odczynie mniejszym niż pH 6,5 (inne czynniki również mają wpływ na te procesy: ilość tlenu, temperatura , porowatość złoża).
Więc musisz się zastanowić, czy w Twoim przypadku (obsadzie, biotopie) takie złoże będzie działało poprawnie.

Narysuj plan sumpa - z komorami i wymiarami. Smile
I na Zbiga poczekamy również Smile Aaa już jest! Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(18-09-2013, 12:54 PM)Tomas napisał(a): 4. Powrót - jeśli umieścisz go tuż pod taflą spiętrzonej wody (ja mam tak u siebie), lub inaczej powiedziawszy - na wysokości górnej krawędzi komina:
A jakby w rurze powrotnej zrobić mały nawet 1mm otwór na wysokości lustra wody. Nie wpłynie to co prawda na wielkość zapasu w sumpie, bo zrzut będzie nadal przez komin (tylko przez komin, nie przez powrót), ale w razie zatrzymania pompy rura z pompy do akwa momentalnie się zapowietrzy. Co nam to da? Możliwośc umieszczenie wylotu wody na dowolnej głębokości wg upodobań. Może to i niestotne ale może komuś się przyda
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Wprawdzie "... nie ma takiej ruuury na świeeeecie, której nie można odeeeeetkaaaaaać..."
Zyyys wspomniał, że o zbiornik należy dbać, ale dłuższy wyjazd, zapomnienie, inne okoliczności i...
Osobiście temu rozwiązaniu nigdy bym nie zaufał - z powodów, które opisałem chyba 2 posty wyżej. To rozwiązane nie zaszkodzi, ale pewniejszym jest odpowiednie zaplanowanie sumpa.
Co do grzebienia - jeśli będzie wklejany - wkleić go trzeba tak, by później można było wyciągnąć grzebyczek z rynienki spod wzmocnienia (wysunąć)
Co do odległości pomiędzy krawędzią komina a wzmocnieniem - wydaje się być na styk.
Woda nie ma przewalać się nad grzebieniem - wówczas on sam byłby tu zbędny.. Więc tafla wody będzie się utrzymywać tuż pod wzmocnieniem.

BTW. Co do klejenia samego akwarium - już jest jakie jest i tego się nie zmieni, ale mocniejszym rozwiązaniem jest wklejanie wzmocnienia na całej długości baniaka - od szyby bocznej do szyby bocznej. Takie konstrukcje pojawiają się już na naszym rynku, choć nadal rzadko.
Gordon, ile u Ciebie jest wklejonych poprzeczek?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Panowie ja znowu w pracy i to do 22.00 wiec tak na szybko z tel wszedlem na forum. Otwory sa o.srednicy 35mm czyli pod rury srednicy 25mm. Z tymi wzmocnieniami to faktycznie zastanawialem sie jak ja tam wsadze grzebien i czy to bedzie dzialac ale teraz jak.czytam to Tomas mnie troszke uspokoil. Wzmocnienia wzdluzne sa dwa i dwa wzmocnienia poprzeczne. Powrot z sumpa chyba zrobie z drugiej.stroy a te dwa otwory zostawie na spust i rewizje tak bedzie bezpieczniej. Chyba ze sie myle. Zyyys stelaz ma 200*60*70 mierzac po zewnetrznych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
ok, to teraz moje uwagi/sugestie ;-)

1. Otwory - nie wiem czy nie będą za małe, zazwyczaj zrzut robi się rura 32 mm, a powrót rura 25 mm. Ja osobiście przy 240 l obiegu miałem 32 mm i 25 mm, ale niech się wypowie ktoś kto ma układ na takim rozmiarze rur.
2. Grzebień możesz zamontować np taki: http://erybka.pl/product-pol-874-Aqua-Me...32-cm.html jego zaletą jest to, że mozna go wyczepiać do czyszczenia, pytanie tylko jak z tym nieszczęsnym wzmocnieniem.
3. Na spust możesz dać to: http://erybka.pl/product-pol-883-Aqua-Me...25-mm.html, unikniesz wpadania zwierzaków do sumpa Smile
4. Rewizja - wystarczy przycięta po skosie rura - stan wody w sumpie ustawiasz tak by woda lekko się przelewała przez rewizję ale rewizja musi być na tyle wysoko, by przelewająca się woda z grzebienia nie miała zbyt daleko do tafli wody w kominie, bo będzie głośno. Wysokość wody w kominie ustawiasz zaworem na spuście w sumpie.
4. Śrubunek http://erybka.pl/product-pol-920-Przelot...25-mm.html
5. Przykładowy sump:
   
- Rura spustowa musi być zanurzona w wodzie w przeciwnym razie będzie chlupot. Rura spustowa może być łamana pod kątem 90 stopni.
Można na rurę spustową dać koszyk z woreczkiem na zbieranie syfu.
- Na rurze spustowej musi być zawór np taki: http://erybka.pl/product-pol-948-Zawor-k...25-mm.html
jest tani ale jego minusem jest dość upierdliwe ustawienie pożądanego przepływu.
- Zasada przepływu wody w sumpie jest taka by był to ruch po sinusoidzie czyli tymi przegrodami o których pisałeś wymusza się niejako ruch wody, tak by nie było martwych stref. na rysunku przepływ jest od lewej do prawej, w ostatniej komorze pompa powrotu.
- rura od pompy powrotu nie może być łamana pod kątem 90 stopni, idealnie jak pompa i rura powrotu są w linii prostej lub jak najbardziej zbliżone do linii prostej, a sam wlot do wody zrobiony w formie łuku. Jeśli istnieje konieczność łamania rury to postaraj się zrobić to pod kątem 45 stopni. 90ki osłabiają wydajność pompy i zwiększają pobór prądu.
- połączenie pompy z rurą powinno być zrobione miękkim wężykiem silikonowym
połączenie na sztywno będzie hałasować.

Ilości wody przelicz tak jak pisze Tomas , bo dobrze pisze Smile

Pamiętaj, że ruchomy poziom wody jest w ostatniej komorze tam gdzie pompa.

ufff Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Oo super wielkie dzieki Zyyys. Poogladam sobie wszystko jak bede w domu i pewnie nasuna mi sie jeszcze jakies pytania ale i tak dzieki Wam juz za duza pomoc i zaangazowanie .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości