• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr - Panel z boku akwarium.

#1
Jakiś czas temu będąc u pewnego akwarysty zauwazyłem, że wszystkie jego akwaria oparte były na panelach filtracyjnych.

Panel filtracyjny był stawiany obok zbiornika, a w środku była najzwyklejsza głowica. Sam filtr był zapychany mediami filtracyjnymi (gąbka, keramzyt i inne pierdółki).

Interesowało mnie to i sam chciałem kiedyś coś takiego zrobić; niestety nie było mi dane dopytać się szczegółów budowy takowego filtra...

Pare dni temu dostałem małe akwarium - 35x 25x 22, które przeznaczyłbym chętnie na kolejne jajożyworodne rybki...

Postawiłem akwarium na szafeczce i zacząłem dumać... Co by tu dać za filtr...

I nagle przypomniałem sobie o panelu Smile.
Miałem już patrzeć na cennik szklarza by kupić szyby i skleić odpowiedni zbiorniczek, ale zauważyłem, że dysponuje gotowcem o podobnych wymiarach.

Zbiornik nr 2 - ten, który pełniłby funkcje filtra ma wymiary : 24x 10x 21 więc jest zaledwie o 1cm niższy od zbiornika w którym znajdowałyby się ryby.

Zrobie odpowiednią podstawkę i zbiorniki będą stać równo Smile.

_______________________________


I tutaj zaczynają się schody...


Jaką pompe użyć? Aquael Pat mini ?

Jakiej szerokości rurki ? Czy powinny być tych samych rozmiarów, czy może wylot ma być szerszy od wlotu? A może na odwrót?

W jaki sposób zapełnić zbiornik nr 2 gąbką?

Czy istnieje pradopodobieństwo, że zbiornik nr. 2 się przeleje? Jak temu zapobiec?





____________

Chcę zrobić taki filtr, bo mam na to miejsce, a i zbiornik główny do największych nie należy- zależy mi na dobrej stabilności biologicznej.

Liczę, że stara gwardia mi pomoże, bo wiem, że ten typ filtracji popularnym nie jest i może go pamietać tylko ktoś dwukrotnie starszy ode mnie Big Grin.


Załączone pliki Miniatury
       
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po prostu zrób kreweciarskiego hmf w rogu tego akwarium. Rotfl

Sorry, nie mogłem inaczej Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jeżeli Panel mnie przerośnie to żebyś wiedział, że tak zrobie Wink.

Wiem jak to się sprawdza- mam dwa baniaki na HMF Tongue
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2733 może ten temat coś Ci podpowie, chociaż wewnętrzny panel to trochę inna para kaloszy niż zewnętrzny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To co jest pokazane w tym temacie nazywa się filtrem przelewowym, nie panelowym Wink Panel to filtr wklejony w środku akwarium, przelewowy - drugi baniaczek z tyłu/z boku. Panel jest fajny i wydajny, ale zabiera miejsce w akwarium. Tu mamy małe akwarium więc panel mija się z celem. Przelewowy będzie OK. Z przelewowym więcej problemów. Więcej wycinania, klejenia i babrania się.

Pompa jakaś mała, żeby pralki nie było. Zaproponowany Aquel będzie dobry.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie jestem stary i nie jestem gwardią, ale miałem kiedyś taki filtr.

Tak to wyglądało…
   

Akwarium 80x40x40 + filtr 20x40x40 na zdjęciu widać ślady po szklanych przegrodach.


Zastosowałem Aqua-el Pat midi (max. 600l/h) przymocowany do dna ostatniej komory. Może być cokolwiek, ale proponuję coś z regulacją przepływu na wszelki wypadek.

Pierwsza i ostatnia komory puste, trzy środkowe wypełnione mediami rzadka gąbka i ceramika

Wąż doprowadzający wodę do fitra to „16”(grubszy), a powrotny to jakiś cienki od odmulacza „10”? Nie wiem czy takie zróżnicowanie jest konieczne, ale ja tak miałem i działało. Chodziło mi o to, aby woda mogła bez przeszkód uzupełniać filtr.

Zastosowałbym jakieś „rzadkie” media tak, aby woda mogła bez problemu przez nie przejść, choć być może nie jest to konieczne.

Nie ma możliwości, aby zbiornik nr 2 się przelał gdyż woda w nim jest uzupełniana tylko w takiej części, w jakiej zostaje zwrócona do akwarium. Istnieje natomiast ryzyko, że gdy coś w systemie się zapcha, głowica wypompuje wodę z filtra (lub jego części) do akwarium, a nie będzie ona w stanie równie szybko napłynąć z powrotem do filtra i to z akwarium nastąpi wyciek.

Jednak u mnie wyglądało to tak, że poziom wody w ostatniej komorze filtra (tej z głowicą) opadał powoli, przez kilka dni, więc był czas na reakcję.

Generalnie budowa to żaden problem, filtr trzeba tylko „wyregulować” – poziom wody w pracującym powinien być 2-4cm niższy niż w akwarium. Górne krawędzie obu baniek równo ze sobą. Początkowo nie zalewamy systemu do pełna obserwując jaka będzie różnica poziomów.

Przestałem korzystać z filtra kilka lat temu, więc mogłem coś źle zapamiętać – najwyżej ktoś „starszy” mnie poprawi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
mi chodził po głowie filtr przelewowy, czyli wklejona ścianka w baniaku, reszta jak u Ciebie, wtedy każda awaria jest bezproblemowa, bo ścianka jest niższa niż cały baniak, bardzo fajne rozwiązanie, moim zdaniem bardzo praktyczne i wygodne
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(18-06-2013, 13:27 PM)3runer napisał(a): mi chodził po głowie filtr przelewowy, czyli wklejona ścianka w baniaku
Omg Undecided Czy kolega potrafi czytać ze zrozumieniem?

Panel - wklejona szyba w baniaku
Przelewowy - drugi zbiornik.

Potem jest dezinformacja i nie wiadomo o co chodzi Paluszkiem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
dla mnie jedno jest specyficzną wersją drugiego, szczególnie, że w googlach pod obiema nazwami funkcjonują te same obrazki
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja od 2007 roku eksploatuję coś takiego przez ok 5 lat podstawowym wkładem był keramzyt /Tanganika/. Od jakiś trzech miesięcy jedynym wkładem są gąbki kilkanaście litrów /BW/. Filtr działa bez zastrzeżeń nie miałem ani razu problemów z przelewaniem czy to w filtrze czy w akwarium. Opis "produkcji" całego ustrojastwa jest tu: Filtr przelewowy
   
W skarpetach torf a w siateczce szyszki olchyWink
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości