• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [450] Ameryka Południowa Pterophyllum scalare sp. Peru

#1
Kilka dni temu zakończyłem przygodę z Pielęgnicami Pawiookimi i postanowiłem zacząć nową przygodę z bardziej delikatnymi rybkami a mianowicie Pterophyllus scalare sp. Peru
Dzisiaj wcześnie rano kupiłem 10szt Scalare Peru od pewnego Pana we Wrocławiu.

Akwarium 150x50x60
Filtracja JBL 1500e + JBL 900e
Oświetlenie 8szt LED 1.5W chyba
Podłoże - piasek z Osiecznicy
Dekoracje na razie pozostają korzenie z poprzedniego aranżu , natomiast w piwnicy już przygotowywują się dwa nowe korzenie , ale one zawitają w baniaku dopiero na jesień.

Obsada
10 szt. Pterophyllum scalare sp. Peru
5 szt Corydoras aeneus Kirys pstry
3 szt Corydoras pygmaeu Kirys pigmej
x szt Ancistrus dolichopterus Zbrojnik niebieski
Wszystkie stada Kirysów będą powiększane do około 20szt .

Tutaj kilka fotek zrobionych na szybko. zdjęcia ogólnego nie będzie bo baniak w czasie przejściowej aranżacji która nawet mi się widzi tylko jakiegoś małego szczegółu brakuje i jak tylko coś wymyślę wstawię fotki całości.

Otwarty jestem na wszelkie instrukcje rady oraz doświadczenia jakie mogą mi pomóc w jak najlepszym odchowaniu rybek.

   
   

.jpg   DSC_8026 cichlide.jpg (Rozmiar: 59.8 KB / Pobrań: 849)
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cieszę się, że zmieniłeś ryby.
Popraw nazewnictwo: łacińską nazwę "Klasycznej ryby" i polskie epitety gatunkowe (z małej litery: niebieski itd.)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Podrzucisz fotki dolichopterus`ów rzadkie rybki i ciężko je u nas dostac.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4

.jpg   DSC_8069 cichlide.jpg (Rozmiar: 58.1 KB / Pobrań: 809)
W Bydgoszczy nie ma Ancistrus dolichopterus? Toż one nawet w Odrze są Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Może w Bydgoszczy pod mianem "zbrojnik niebieski" sprzedają inne gatunki? Często zamiast Ancistrus-a kupisz Pterygoplichthys-a. Świadomość sprzedawców czasami poraża...
A tak ogólnie, to foty można łatwo znaleźć w necie Wink Ot, planetcatfish odwiedzić, fishbase, czy nasze rodzime forum pleco Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zbrojniki sprzedawane w sklepie to nie sa dolichopterusy Smile to sa kundle tak zmixowane że nie wiadomo do czego są najbardziej podobne stąd tak jak piszecie pływają nawet w odrze Smile są to tak zwane Ancistrus sp. i są błędnie nazywane zbrojnikami niebieskimi. Zbrojnik niebieski to Ancistrus dolichopterus L183 (i na pewno nie on jest na zdjęciuSmile ). Martinezio zajrzyj na planetcatfish i zobacz zbrojnika Ancistrus dolichopterus i porównaj ze zdjęciem. Także dlatego prosiłem o zdjęcie. Jak chcecie pstrykne moje dolichopterusy dla porównania Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mi to nie wygląda na prawdziwego Zbrojnika niebieskiego.
Prawdziwy Z. niebieski jest ciężko dostępny, a to co masz to po prostu kundel różnych Ancistrusów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(22-05-2013, 12:02 PM)tykapl napisał(a): Jak chcecie pstrykne moje dolichopterusy dla porównania Smile
Pewnie ze chcemy. Tylko że potem bedziesz mi musiał podać odpowiednią nową zmixowaną i skundloną nazwę dla naszych dolichopterus-ów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Fakt, ale to jeszcze młody osobnik, poza tym zdjęcie trochę kiepskawe. Niestety, w przypadku zbrojników liczą się szczególiki (rysunek łusek, liczba promieni w płetwach, a nawet kształt plamek umaszczenia Wink).
Czy możemy poprosić o foto lepszej jakości?

Tyka, dlatego właśnie pisałem, że świadomość sprzedawców często jest na zerowym poziomie i sami nie wiedzą, co sprzedają. Przyjmują nazwy gatunkowe jak popadnie pod breszczate oko Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jak któregoś znajdę to pstryknę Smile Łacińska nazwa to Ancistrus sp. i nie ma przypisanego numeru w indexie. L183- http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=75&highlight=l183 nazewnictwo- http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=1228...o&start=15


ed:
ten zbrojnik ze zdjęcia to na pewno Ancistrus sp. L183 są czarne mają drobniejsze białe kropki a tym bardziej młode osobniki mają wyraźnie białe końcówki płetw. Do tego co mówi Martinezio można podac jeszcze jeden bardzo wyraźny przykład niewiedzy sprzedawców i przestrzec przy kupnie L15 Peckoltia vittata jest to naprawde trudno w polsce dostępna rybka a w sklepach pod tą nazwa jest sprzedawany L104 Panaqollus maccus odnośnik do ciekawego tematu --> http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=1414
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości