• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy.

Zawsze się na początku pieni. To właśnie te mikro drobinki piasku. Ja zawsze płucze w wiaderku. Zalew, mieszam i czekam 2-3 sek. jak się osiądzie to znaczy że najdrobniejsze pyły piasku są wypłukane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
A propos mikro drobinek piasku Wink

Ku przestrodze użytkowników piasku innego niż dedykowany do akwarium, tak wygląda szyba po półtorej roku od założenia akwarium:


[Obrazek: 1.jpg]

[Obrazek: 2.jpg]

[Obrazek: 3.jpg]

[Obrazek: 4.jpg]

Ślady widoczne na frontowej szybie zostały zwyczajnie wytarte w szkle poprzez drobiny które zanieczyszczały piasek. Sam sobie jestem winien bo sądziłem, że skoro raz udało się puścić akwarium na kreiselu bez płukania (akwarium kolegi) to jest to dobry piasek i można proces powtórzyć. Piasek ten czasem bywa okej, ja swojej partii nie sprawdziłem tylko wsypałem do akwarium i zalałem wodą. Później raz na kilka godzin mieszałem to wszystko bo w akwarium mieliły dwie wydajne głowice na drobnych gąbkach. Woda po paru dniach się wyklarowała i na tym koniec. Niestety po wprowadzeniu ryb, drobiny tego syfu którego była nieskończona ilość stopniowo podnosiły się z dna i tak sobie krążyły. Zaakceptowałem je i nic nie robiłem. 

Po kilku miesiącach zauważyłem na zdjęciu pierwsze efekty "piaskowania", w tedy nie połączyłem faktów bo plamka była niewielka, uznałem, że to jakaś chemiczna skaza na szkle której nie zauważyłem odbierając akwarium. Dopiero po kolejnych kilku miesiącach ogarnąłem jak bardzo to się powiększyło (generalnie nie widać było uszkodzeń, trzeba patrzeć pod kątem w silnym świetle, zdjęcia robiłem w słońcu i z fleszem). Szkody największe tam, gdzie "pracowała" woda wracająca z sumpa i tam gdzie gnał wodę falownik. 

Teraz wykorzystałem chwilę. Akwarium stoi puste więc postanowiłem to zlikwidować. Szkody nie wyczuwalne ręką, więc niezbyt głębokie, maksymalnie kilka mikronów. Przytargałem sprzęt i środki, zrobiłem próbę na obszarze około 50x50 cm:

[Obrazek: 5.jpg]

odetchnąłem z ulgą - problem jak najbardziej do rozwiązania:

[Obrazek: 6.jpg]

[Obrazek: 7.jpg]

Uwaga więc na piaski z marketów budowlanych, bo można trafić na prawdziwy gnój.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Co to znaczy: "piasek dedykowany"?
Lepiej się przyznaj czym czyściłeś szyby Wink Tongue Szczotką drucianą? A może magnetycznym czyścikiem?
Ja polecam skarpetę z froty lub bawełniany podkoszulek. Szyby nie czyszczę nigdy do samego piasku. Jak drobinka dostanie się pod szmatkę, to wtedy masz taki efekt :/
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Szyby myję gąbką do naczyń (tą niedrapiącą stroną), robię to rzadko zresztą. 

Piasek dedykowany to taki które oferują niektóre sklepy akwarystyczne. Wielokrotnie płukany, sortowany itd. Nie chcę robić reklam i linkować konkretnych ofert. Generalnie dość drogi jak na piasek (1-3pln/kg). Miałem w mniejszych akwariach, faktycznie krystaliczna czystość, minus jest taki że dość sztucznie wygląda (jak śnieg) no i cena. Jak potrzebujesz 70-80kg, to nie wiem jak Wam, ale mi żal wydać 200pln na coś tak prozaicznego jak piach.

Efekt nie powstał od czyszczenia szyb piachem, a został wyżłobiony jego drobinkami gnanymi przez wodę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja do czyszczenia szyb też już używałem chyba wszystkiego. Raz byłem kupić ryby z olx i sprzedający polecił mi czyścik z żyletką firmy jbl. Nie jest tani ale gdy zobaczyłem jak czyści od razu następnego dnia kupiłem. Do teraz nie spotkałem się z niczym lepszym(to moja opinia, ktoś może mieć oczywiście inną) Raz na 2-3 lata kupuję wymienny zestaw żyletek( szerokość 7cm ) i jazda. Naprawdę warto zainwestować w taki czyścik. Dokładna nazwa "JBL Floaty II" plus nakładka "Easy Blade". To jest duży i mocny czyścik, ale z tego co pamiętam to mniejsze też są w sprzedaży.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja tam się reklamy nie boję robić. Używam płukanego piachu ze żwirowni oraz białego piasku kwarcowgo (szklarskiego) z kopalni kruszywa w Osiecznicy. Cena to 20zł/50kg.
http://osiecznica.quarzwerke.com/osieczn.../Quarzsand

P. S. Mam tam blisko Wink
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Piasek szklarski kwarcowy jest bardzo drobny, ale mimo to w jakiś sposób cięższy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(03-01-2018, 20:54 PM)cichy24pl napisał(a): Piasek szklarski kwarcowy jest bardzo drobny, ale mimo to w jakiś sposób cięższy.

Są różne frakcje Wink można wybrać coś dla siebie.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(29-12-2017, 22:27 PM)dzikakuna napisał(a): Ja tam się reklamy nie boję robić. Używam płukanego piachu ze żwirowni oraz białego piasku kwarcowgo (szklarskiego) z kopalni kruszywa w Osiecznicy. Cena to 20zł/50kg.
http://osiecznica.quarzwerke.com/osieczn.../Quarzsand

P. S. Mam tam blisko Wink

Najlepszy piasek pod słońcem Smile Do tego domieszałem troche piasku z Obi i wyglada super. Szyby czyszcze zawsze gąbką do naczyń i zawsze ta twardą stroną Smile I ja tam rys nie widzę ,

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Czy ten piasek waszym zdaniem nadaje się jako podłoże dla pielęgniczek? Jest to piasek kwarcowy dla krewetek. Wiem,że zawaliłem sprawę bo jest on już w zbiorniku z truskawkami ale zbiornik funkcjonował od dawna na sobexie a ja z racji braku zewu przysypałem go tym dla krewetek. Teraz jak pojawił się problem z parametrami to kombinuję i nie wiem co zrobić??Sad


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości