• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Temperatura a hodowla

#3
(31-01-2013, 00:44 AM)dator napisał(a): Z drugiej strony, koleżanka opowiedziała mi historię wieloletniej i bardzo udanej hodowli czerwonego miecza w dużych, nieogrzewanych basenach z roślinnością do stawów ogrodowych (temperatura sezonowo spadała poniżej 20 st. C).

Generalnie intrygujący temat w odniesieniu do wszystkich rodzin ryb akwariowych. Wracając do endlerów, najczęściej nie dożywają trzech lat. Leszku, czy zaobserwowałeś jakiś wpływ temperatury na długość życia tych ryb? Czy próbowałeś w skali roku okresowo podnosić i obniżać temperaturę wody? Może inni mają jakieś doświadczenia i przemyślenia w tym zakresie?

Darku, coś mi się wydaje że mam narybek po tych mieczach zakupionych w tej hodowli. Ryby przepiękne. Piękna czerwień, budowa. Kolega który tam był potwierdził to co mówiła Twoja koleżanka, duże nieogrzewane baseny itd. Miecze zdrowe. Wiem że prowadzi się tam też selekcję mieczyków i nie tylko.

Co do endlerów.
Te gupiki hoduje i obserwuje od ok. 5 lat, tak jak pojawiły się u mnie pierwsze mchy. Z racji tego że gupiki pływały w tym samym akwarium co były mchy woda w tym zbiorniku nie była ogrzewana. W zależności od pory roku, oświetlenia (trochę podgrzewa wodę) wahała się w granicach 22-24*C. Czasami było i mniej (19*C). W lato można się domyśleć ile wynosiła.
Po jakimś czasie zmieniłem akwarium dla gupików na bardziej tradycyjne czyli z grzałką. Tu temperatura była ok.25-26*C.
I tak.
W pierwszym przypadku rozrodczość ryb spadła, tak samo nieco aktywność.
W drugim przypadku, przy dobrym karmieniu ryby były aktywne i dość często pojawiał się narybek.
W kolejnym akwarium gdzie miałem gupiki postanowiłem podnieść temperaturę do 27 - 28*C. Wiedziałem że taka temperatura nie powinna być zagrożeniem dla życia ryb mając na uwadze w jakich temperaturach żyją w naturze. Zaintrygowało mnie to co napisał dr Slaboch o tym parametrze (temperatura wody) w hodowli endlerków. Potwierdziło się to co napisał, czyli ryby były bardzo aktywne, samice non stop wydawały na świat narybek, ale niestety dało się zauważyć co jakiś czas w roślinach, na dnie padnięte samice i niekoniecznie były to wyrośnięte samice. Takie ryby nie dożywały roku, o ile dobrze mogłem określić prawidłowo wiek. Po wielkości ryb można byłoby przypuszczać że niektóre samice miały ok. pół roku.
Wydaje mi się że gupik Endlera ma dość dużą zdolność aklimatyzacji do nowych warunków pod względem temperatury i spokojnie można go hodować od temp. 18 *C do 25-26*C.
Obecnie do mojej hodowli gupików przybywają nowe gatunki Poecilia wingei lub blisko spokrewnione oraz formy hodowlane Poecilia wingei. Będę starał się porównywać te gatunki między sobą pod względem warunków hodowli i zobaczymy co z tego wyjdzie.

ps. hmm, nie wiem co się stało, ale post Darka zniknął który cytowałem Confused
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Temperatura a hodowla - przez dator - 31-01-2013, 00:44 AM
RE: Temperatura a hodowla - przez novi - 31-01-2013, 11:25 AM
RE: Temperatura a hodowla - przez Ruki - 31-01-2013, 12:06 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez novi - 31-01-2013, 12:22 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez junak-rider - 31-01-2013, 13:03 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez novi - 31-01-2013, 13:23 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez junak-rider - 31-01-2013, 13:33 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez qbsztyk - 31-01-2013, 11:41 AM
RE: Temperatura a hodowla - przez dator - 31-01-2013, 12:20 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez rysib - 31-01-2013, 12:43 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez novi - 31-01-2013, 12:51 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez rysib - 04-02-2013, 15:58 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez e_gregor - 04-02-2013, 16:04 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez qbsztyk - 31-01-2013, 13:27 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez rysib - 04-02-2013, 16:07 PM
RE: Temperatura a hodowla - przez HameR. - 02-12-2013, 19:10 PM
RE: Gupik Endlera - Poecilia wingei - przez Killifish - 31-01-2013, 04:00 AM
[oddzielony] Gupik Endlera - Poecilia wingei - przez rufus - 31-01-2013, 10:28 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości