• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™

Z armaty idzie tak mała ilość wywaru w stosunku do przepływu wody w sumpie, że stężenie garbników w każdym miejscu obiegu wody jest praktycznie takie samo, no może poza samym miejscem wypływu z armaty. Jeśli bakterie albo złoże nie ma wpływu na rozkład garbników (chyba że ma?) to nie ma znaczenia czy wylew z armaty bedzie do sumpa czy do akwa. Z tego co wiem to na rozkład garbników ma wpływ światło, więc tak naprawdę to te garbniki "znikają" w samym zbiorniku a nie w sumpie.
Napisałeś, że "Ponieważ rozpad garbników odbywa się z ustaloną prędkością, to większa ilość garbników na raz spowoduje szybszą degradację" - wg mnie to samo w sobie się nie klei, bo przy stałej prędkości rozpadu garbników, dodanie ich większej ilości spowoduje % taki sam spadek ich ilości w danym czasie. Ale nie ma to i tak znaczenia bo wg mnie ich roztwór w całym obiegu wody jest praktycznie taki sam.
Odrębną sprawą jest (o czym pisał Ruki) wpływ garbników na florę bakteryjną w filtrze (a nie odwrotnie), chociaż to też dotyczyć będzie samego miejsca wypływu wywaru.
Bez rozstrzygania kto ma rację możemy zaproponować Andrzejowi wylot z armaty do komory pompy, bo będzie to znacznie prostsze rozwiązanie od przebudowy całości, tak aby torfianka leciała bezpośrednio do baniaka. Wylot musiałby mieć oczywiście gęsty prefiltr, żeby nie uszkodzić pompy.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: [550l] SA - Oyapock BW - przez soltarus - 30-07-2013, 10:29 AM
RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - przez junak-rider - 22-08-2014, 11:00 AM

Skocz do:


Browsing: 3 gości