Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 06-12-2012

Wielu fanów BW robi sobie przesącze torfowe™ jak określił to kolega SabreUr swego czasu i przypominam, że tego określenia używamy tylko ze znakiem ™ Wink <jeśli ktoś nie wie jak ten znaczek pisać, to wyjaśniam - wciskamy Alt i z klawiatury numerycznej wpisujemy cyferki 0 1 5 3 Big Grin >. Do tego celu używamy armat torfowych. Zakładam ten temat, bo takiego nie ma i każdy kto posiada ową armatę, albo w jakiś inny sposób wykonuje przesącz torfowy™, może zamieścić tu zdjęcia, rysunki, opisy itd. Myślę, że dla wielu adeptów się to przyda.

Armata wykonana dla Rusty przez Wujka Killi

Chciałem aby było wygodnie i funkcjonalnie i aby kobieta moja nie klęła na mnie za każdym razem gdy przesącz torfowy™ robi. Zatem, mogąc zainstalować na stałe owo urządzenie, zdecydowałem, że będzie przytwierdzone do ściany. Dwa otwory na odpowiedniej wysokości i wszystko jasne. Kołki, wkręty i obejmy były na miejscu:
   

Składamy armatę:
   

Widok dołu:
   

Widok góry:
   

Regulujemy ostatecznie wysokość aby pod spód wchodziła butelka 5 litrowa:
   

Ostateczne dzieło:
   


Teraz wyjaśnienia. Zakupy dokonane w markecie budowlanym, mam gdzieś wszystko na paragonie, także podam przy okazji, co jak się nazywało i ile kosztowało. W dłuższą rurę napakowaliśmy torfu w górna lejemy wody od góry. Jak widać na ostatnim zdjęciu torf oddzielony jest zieloną nylonową rajstopom. Początkowo trochę cieknie < powiedzmy pierwsze 25 litrów> ale potem pył torfowy zapycha szczeliny i szczelne jest jak zgrzewane rury Smile

Gdyby były jakieś pytania, to odpowiemy a jak znajdę to wrzucę rozliczenie i nazwy wszystkich części, co by sobie każdy mógł zostać Bohaterem w swoim domu.

Zachęcam do pokazania swoich armat.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Topielec - 07-12-2012

(06-12-2012, 23:56 PM)Killifish napisał(a): Zachęcam do pokazania swoich armat.

Kuba, interweniuj proszę, jeśli ktoś to opacznie zrozumie (uważaj szczególnie na filasa Tongue).

Świetne DIY, wygląda na łatwe w wykonaniu, a takie właśnie dobre DIY być powinno Smile A w których miejscach "trochę cieknie", jak to określiłeś, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem?


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 07-12-2012

Big Grin

Cieknie początkowo tylko w miejscu gdzie widać zieloną rajstope na ostatnim zdjęciu, gdyż jest ona częściowo wywinięta na zewnątrz armaty. Po kliku litrach przepuszczonej wody problem sam zanika, co już pisałem.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - polak.krk - 07-12-2012

To napisz jeszcze cos o tej rajstopie. Oczywiscie parametry techniczne Big Grin


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 07-12-2012

Twój rozmiar Tongue Big Grin

Nic więcej nie wiem, była pod ręką to się nadała Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - maskotus - 07-12-2012

(06-12-2012, 23:56 PM)Killifish napisał(a): Gdyby były jakieś pytania, to odpowiemy [undefined=undefined]a jak znajdę to wrzucę rozliczenie i nazwy wszystkich części,[/undefined] co by sobie każdy mógł zostać Bohaterem w swoim domu.
Czekam z niecierpliwością. Dla takiego lewusa technicznego jak ja, taki opis jest niezwykle wartościowy. Jeśli możesz, to napisz również, jaki dokładnie torf (włóknisty?) stosujesz.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - ziemian - 07-12-2012

Moja w porównaniu do tej to fuszera, ale sprawdza się tak samo jak i to dzieło Tongue


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 07-12-2012

Ziemian - to czekam na zdjęcia twojej i opis. Po to jest ten temat aby prezentować dzieła Bohaterów Wink
Maskotus - ja używam z OBI, a w tej armacie Rusty używa z Reala. Podam jak obiecałem wszystko, tylko wyjde z dziury w której teraz siedzę patrząc na łużycki bruk i pisze do Was Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - wachkala - 07-12-2012

Ile czasu potrzebuje np 5l wody żeby przesączyć się przez ten torf i jakie masz parametry wody przed i po przepuszczeniu?
Użyłeś torfu mielonego lub sfagnowego czy włóknistego?

Ja coś takiego rozważałem (nigdy nie zrobiłem) ale uznałem że później tą wodę i tak będę musiał filtrować by pozbyć się drobin torfu. Masz takie drobiny? wlewasz je do akwarium czy odsączasz jakoś.
Suma sumarum zrobiłem prostszą rzecz ale o wiele bardziej czasochłonną. Zwyczajnie 5 litrów torfu przez 2 czasem 4 tygodnie moczy mi się w osobnym tylko do tego przygotowanym akwarium i ściągam wodę tak by nie ściągać torfu. z torfu około 4 ph mam wodę 6-6,5ph.

Napisz coś o parametrach bo moze tylko marnuję czas z tym osobnym akwarium.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - ziemian - 07-12-2012

Marnujesz masz rację, ja używam torfu mielonego i po przesączeniu mam wodę o pH 4,5-5, twardości oczywiście zerowe bo leję RO.

Torf kwaśny o parametrach 4-4,5

Dość długo jednak mi się to przesącza bo wiaderko 12l wychodzi jakoś w 10h, ale muszę pomyśleć o jakimś dodatkowym zbiorniku na wodę bo muszę co jakieś 30min dolewać ;/