• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Xenotilapia papilio Tembwe

#1
Xenotilapia papilio Tembwe należy do stosunkowo nowo odkrytego gatunku w jeziorze Tanganika. Pierwszego opisu tego gatunku dokonał H. Büscher. Pierwsze opisane ryby zostały złowione we wschodniej części jeziora ok. 40 km na południe od Moba, w miejscu zwanym Tembwe Deus w Kongo.
Gatunek ten podaje się ze występuje w dwóch wariantach barwnych. Pierwszym z nich jest już wczesniej opisany wygląd ryb z ciemnymi plamkami z okolic Tembwe (Büscher, 1990), drugi zaś z okolic Kanoni na północ, które posiadają zółtą płetwę grzbietową z przezroczystymi "prześwitami", bez ciemnych plamek, a na płetwach brzusznych i płetwie odbytowej występują słabo znaczone czarne plamki (Konings, 1998). Płetwa ogonowa posiada żółte znaczenia, bez czarnych plamek.
Rożnice pomiedzy blisko ze sobą spokrewnionymi gatunkami (przede wszystkim w ubarwieniu płetw brzusznych):

- X. sp “katete” - pletwy brzuszne sa jasne, jasno- niebieskie
- X. sp. „papilio sunflower”- pletwy brzuszne jednolicie zolte, na pletwie grzbietowej może występować czarna plama
- X. papilio - pletwy brzuszne o roznym nasyceniu żółtego z ciemnymi plamkami (oznakowaniami).

Hodowla X. papilio Tembwe w akwarium nie należy do łatwych. Jest to związane przede wszystkim z wymaganiami ryb co do wielkości zbiornika (terytorium) oraz dobrej jakości wody. X. papilio Tembwe należy do dość agresywnych i terytorialnych ryb. Najlepiej te ryby na początku (przed osiągnięciem wieku rozmnażania) trzymać w malej grupie ok. 8 sztuk. Następnie w akwarium o pow. dna 150x 60 cm można pozostawić 2-3 pary max. X. papilio Tembwe należy do pyszczaków. Inkubacją ikry i larw zajmuje się samica, ale opieka nad narybkiem pozostaje już podzielona między samicą i samcem. Hodowla tego gatunku z powodzeniem może się odbywać w akwarium wielogatunkowym o niezbyt licznej obsadzie. Wskazane jest umieścić w zbiorniku kilka pojedyńczych dużych kamieni tworzących grotę. Rejon ten będzie stanowił terytorium dobranej pary.
Ryby przyjmują wszelkie pokarmy sztuczne jak i mrożone. Nie wolno podawać X. papilio ochotki ponieważ w bardzo krótkim czasie może dojść do problemów jelitowych i śmierci ryb. U tego gatunku, jak i u pozostałych xenotilapii występuje duża wrażliwość na infekcje bakteryjne.

Poniżej na fotkach na 1-szym zdjęciu dobrana para Xenotilapia papilio Tembwe. Dalej widać sposób pobierania pokarmu oraz inkubację narybku przez samce oraz narybek na "spacerze" poza pyszczkiem rodzica Big Grin

   
   
   
   
   
   
   


Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Moje ulubione Xenotilapie Wink szkoda że póki co moge o nich pomarzyć Confused
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam,
jeszcze w listopadzie zeszłego roku, ryby te były dla mnie marzeniem Blush jak się po raz kolejny okazało, marzenia się spełniają Wink. Oczywiście gdyby nie pewien zbieg okoliczności, pewnie dalej bym "bujał w obłokach". Tytułowe rybki, dostały u mnie baniaczek jednogatunkowy(póki co). Pływają w szkle o wym: 130x60x40 w liczbie 7 sztuk. Są u mnie około miesiąca i już zrobiły mi niezła niespodziankę. Miałem tą przyjemność i całe tarło odbyło się na moich oczach. Około dwa - trzy dni przed tarłem widać coraz mocniej brodawki płciowe samicy. Para staje się agresywniejsza w stosunku do innych ryb. Przed samym tarłem parka pielęgnuje miejsce które sobie na nie wybrała przesiewając piasek, większe ziarenka wylatuja poza arene. Następnie samica składa początkowo 2-3 ziarna ikry. Im dalej tarło postępuje tym mniej ikry(czyli po prostu finalnie po jednym ziarenku). Samiec mocno dociska ikrę do podłoża i polewa mleczem, po czym samica zbiera ikrę do pyska.

Kilka fotek(są ciemne, gdyż nad tym szkłem jest tylko 13W świetlówka - reszta to naturalne światło słoneczne Haha ) No i też nie zbyt wybitny ze mnie fotograf Bezradny

   
   
   
   
   
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
prześliczne, jak u nich z dymorfizmem płciowym? na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają tak samo
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Rybcie wyglądają fantastycznie. Może kiedyś sam będę miał takie rybcie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie ma to jak piaskółki Okok Używasz lampy, czy te kolory to w większości zasługa światła słonecznego, o którym wspomniałeś?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Faktycznie, ciężko rozpoznać samca od samicy. samce mają prostą linie brzucha, samiczki są bardziej wypukłe - to raz. Dwa, za obserwacjami Leszka, samce mają więcej znaczeń na płetwach. U mnie póki co dobrała się jedna parka. Postaram się na fotkach przedstawić różnice jakie występują u tych ryb. Domniemam że również po budowie czaszki można "wzrokowo" rozpoznać płeć, nie jestem tego do końca pewny - ale o tym "kiedyś napisze" Blush

używałem lampy, jednak na co dzień, ryby w świetle słońca lśnią jeszcze ładniej.
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nadszedł czas żeby zaktualizować wątek. Jak już wspomniałem 14 marca odbyło się pierwsze tarło parki która się dobrała.31 marca(17 dzień inkubacji), czyli w wielkanocny poranek, zastałem piękny widok - pierwszy spacerek maluszków. W tym czasie opiekę jeszcze sprawowała samica. Kolejnego dnia narybek przejął samiec i tak do dnia dzisiejszego nosi coraz to większe szkraby. Skubaniec jest na tyle inteligenty że gdy próbuje się zrobić zdjęcie to na złość ucieka z małymi na drugi plan. Kilka ujęć udało się zrobić. Na razie to tyle, na pewno będę pisał dalej.

Samiczka w 4 dniu inkubacji:
   

Samiczka w 17 dniu inkubacji:
   

"ja i tatuś" Haha
   

"nie zamykaj drzwi" No
   

Samiec: 21 dzień inkubacji:
   
   
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
"ja i tatuś" jest super. Czekam na następne zdjęcia brzdąców :-)
Pozdrawiam Smile
Tomek B.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Leju18 - piękne Xeny. Oklasky
"Zazdraszczam" Od paru lat jak zobaczyłem w Tropheusie marze o tych rybach - niestety na razie nie ma miejsca i kasy na odpowiednie szkłoBezradny
Kiedyś to się zmieni i zamieszkają u mnie Haha
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości