• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czas oświetlenia w akwarium

#1
No właśnie, zawsze mnie zastanawiało, kto ile godzin świeci w zbiorniku Smile Bo mi to wychodzi dość nieregularnie, za sprawą nieobecności w domu.
Każdy, kto gdziekolwiek o to zapyta, dostanie odpowiedź 8,10, czasami 12 godzin dziennie. Jak to jest u Was, macie jakieś uwagi i Swoje spostrzeżenia na ten temat ?
Ja oświetlenie zapalam na tygodniu około godz. 8/9, z racji tego, że jak wracam, jest już 13/14, więc gdybym zapalał po powrocie, gasiłbym akwa o około 21-23, a to byłoby chyba głupie Smile
Nie wiem, czy nie lepiej by było zapalać o tej 8, ale gasić o 18 Smile
Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Najlepiej kupić włącznik automatyczny. Ja świecę 14-23, bo w czasie roku ak. jestem w tych godzinach w domu, a w lato światła często w ogóle nie włączam.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja mam wszędzie ustawione zegary i święcę od 10 do 22. Regularny cykl oświetlenia pozwala nam na obserwowanie takich fajnych zachowań jak zaganianie młodych przez samicę do kryjówki na noc.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
U mnie (z przyczyn podanych przez Piotra) światło jest ok. 9 h od 14:30 do 23:30 (przy czym przed 16-tą i po 22.30 światła jest mniej).
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja za to w dzień nie świecę jeśli jest widno, teraz włączam światło koło 18ej i świecę do 24.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
U mnie światło zapala się z automatu od 13 do 23:30 od co najmniej 2 lat i rzeczywiście widać jak przed samym zgaszeniem ryby powolnie obierają nocne miejscówki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
U mnie również światło automatycznie się zapala i gasi, świecę 12:40-23:40. Ryby są przyzwyczajone i mniej więcej pół godziny przed zgaszeniem np. samiec M. altispinosus idzie w kąt akwa pod grzałkę, odwraca się tyłem do reszty i czeka na spanie Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
U mnie przy obecnych rybach zastosowalem opcje 12-22.15( tak jakos sie to diabelstwo czasowe zalacza Smile)
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
U mnie oświetlenie główne działa w godzinach 10:00-22:30, w soboty i niedziele 8:00-22:30. Dodatkowo mam diodowe oświetlenie przejściowe podłączone do sterownika, które zapala się o 6:00 i stopniowo rozświetla się do 10:15. Wieczorem zapala się o 22:00 i ściemnia się całkowicie o 24:00. również zauważyłem ciekawe zachowania się ryb, szczególnie wieczorem przy oświetleniu przejściowym. Moje Pseudotropheus sp. acei bardzo często pływają wtedy w stadzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja świecę od 10 do 20, ale automatu nie mam, muszę nabyć coś takiego. Swoją drogą może ktoś podrzuci link do jakiegoś konkretnego niedrogiego modelu. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości