Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Czas oświetlenia w akwarium - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Czas oświetlenia w akwarium (/thread-1671.html)

Strony: 1 2 3


Czas oświetlenia w akwarium - Bobix - 03-09-2012

No właśnie, zawsze mnie zastanawiało, kto ile godzin świeci w zbiorniku Smile Bo mi to wychodzi dość nieregularnie, za sprawą nieobecności w domu.
Każdy, kto gdziekolwiek o to zapyta, dostanie odpowiedź 8,10, czasami 12 godzin dziennie. Jak to jest u Was, macie jakieś uwagi i Swoje spostrzeżenia na ten temat ?
Ja oświetlenie zapalam na tygodniu około godz. 8/9, z racji tego, że jak wracam, jest już 13/14, więc gdybym zapalał po powrocie, gasiłbym akwa o około 21-23, a to byłoby chyba głupie Smile
Nie wiem, czy nie lepiej by było zapalać o tej 8, ale gasić o 18 Smile
Pozdrawiam.


RE: Czas oświetlenia w akwarium - piotrK - 03-09-2012

Najlepiej kupić włącznik automatyczny. Ja świecę 14-23, bo w czasie roku ak. jestem w tych godzinach w domu, a w lato światła często w ogóle nie włączam.


RE: Czas oświetlenia w akwarium - Ruki - 03-09-2012

Ja mam wszędzie ustawione zegary i święcę od 10 do 22. Regularny cykl oświetlenia pozwala nam na obserwowanie takich fajnych zachowań jak zaganianie młodych przez samicę do kryjówki na noc.


RE: Czas oświetlenia w akwarium - Bernard - 03-09-2012

U mnie (z przyczyn podanych przez Piotra) światło jest ok. 9 h od 14:30 do 23:30 (przy czym przed 16-tą i po 22.30 światła jest mniej).



RE: Czas oświetlenia w akwarium - qbsztyk - 04-09-2012

Ja za to w dzień nie świecę jeśli jest widno, teraz włączam światło koło 18ej i świecę do 24.


RE: Czas oświetlenia w akwarium - Wnorus - 04-09-2012

U mnie światło zapala się z automatu od 13 do 23:30 od co najmniej 2 lat i rzeczywiście widać jak przed samym zgaszeniem ryby powolnie obierają nocne miejscówki Smile


RE: Czas oświetlenia w akwarium - mei - 04-09-2012

U mnie również światło automatycznie się zapala i gasi, świecę 12:40-23:40. Ryby są przyzwyczajone i mniej więcej pół godziny przed zgaszeniem np. samiec M. altispinosus idzie w kąt akwa pod grzałkę, odwraca się tyłem do reszty i czeka na spanie Smile


RE: Czas oświetlenia w akwarium - UKASH - 04-09-2012

U mnie przy obecnych rybach zastosowalem opcje 12-22.15( tak jakos sie to diabelstwo czasowe zalacza Smile)


RE: Czas oświetlenia w akwarium - aarset - 04-09-2012

U mnie oświetlenie główne działa w godzinach 10:00-22:30, w soboty i niedziele 8:00-22:30. Dodatkowo mam diodowe oświetlenie przejściowe podłączone do sterownika, które zapala się o 6:00 i stopniowo rozświetla się do 10:15. Wieczorem zapala się o 22:00 i ściemnia się całkowicie o 24:00. również zauważyłem ciekawe zachowania się ryb, szczególnie wieczorem przy oświetleniu przejściowym. Moje Pseudotropheus sp. acei bardzo często pływają wtedy w stadzie.


RE: Czas oświetlenia w akwarium - ziemian - 04-09-2012

Ja świecę od 10 do 20, ale automatu nie mam, muszę nabyć coś takiego. Swoją drogą może ktoś podrzuci link do jakiegoś konkretnego niedrogiego modelu. Wink