• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tropheus - metody pozyskiwania przychówku.

#8
Darku jeżeli chciałbyś rozdzielać Bembę i Ilangę to raczej w pierwszej kolejności należy skompletować te obsady. Moim zdaniem im wcześniej tym lepiej i dobrze żebyś to zrobił na większej ogólnej obsadzie. Staraj się dobierać ryby podobne wiekiem.
Granulaty moczysz czy wsypujesz po roztarciu suche? Rozdrabnianie pokarmów może nieco niekorzystnie wpłynąć na stan higieniczny zbiornika, szczególnie w miejscach występowania dużych skupisk kamieni. Oczywiście proces jest powolny, ale jednak moim zdaniem jest.
Moim zdaniem i to obserwuje u siebie, narybek będący w oddzielnym akwarium będzie rósł szybciej i jest wówczas większa kontrola nad jego kondycją, stanem zdrowia. Narybek w akwarium ogólnym rośnie wolniej ponieważ zdobycie czegoś do karmienia jest bardziej utrudnione. Oczywiście jak dla mnie nie jest to problemem. W pierwszym przypadku młode ryby dostają karmę na "tacy", w drugim muszą sobie jej poszukać w różnych miejscach, a przy tym zawsze uważają na swoje otoczenie żyjąc w lekkim stresie. Takie obserwacja obecnie mam na przykładzie Pseudosimochromis curvifrons. U mnie maluszki zawsze trzymają się skał i tylko w razie niepokoju chowają się w szczelinach.
Co do samej inkubacji i donaszania ikry.
Samice gubią ikrę, a nie larwy czy narybek. Łatwo to sprawdzić która samica nie donasza. Wystarczy przez 5 pierwszych dni obserwować konkretną samicę i zobaczyć czy cały czas ma wypchany pyszczek. Po tych magicznych 5 dniach będziesz wiedział czy wszystko jest w porządku czy też nie. Moim zdaniem samice nie zatracają instynktu inkubacji i opieki tylko gubią ikrę z różnych powodów.Powodów gubienia ikry może być kilka, min. niedojrzałość tarlaków, stres, złe parametry wody. Szczególnie u młodych ryb, gdzie samiec zająć się tarłem skupia się na obronie terytorium. Samice nie muszą się uczyć opieki od innych samic ponieważ według mnie taki instynkt dała im natura, a z tego co się orientuję u ryb jako niższych zwierząt imprinting nie jest opisywany. Co innego u ptaków, ssaków.
Powodów znikania narybku tez może być kilka, min. inne dorosłe ryby lub np. stany chorobowe. W akwarium ogólnym trudno jest stwierdzić z którym czynnikiem mamy doczynienia. Ja ostatnio u siebie walczyłem np. z infekcją bakteryjną która powstała u narybku który pływał w osobnym akwarium. Ten fakt że był to narybek w oddzielnym zbiorniku pozwoliło mi na dość szybkie zareagowanie z lekami i problemu nie było. Wcześniej nie wiedząc co jest traciłem 50% lub więcej narybku. Teraz nie odławiam samic bo nie ma takiej potrzeby dlatego nie wiem co się z nim dzieje, a na pewno powoli znika, np. ostatnio S. diagramma. Ważne jest też karmienie inkubujących samic które pobierając pokarm pobierają go również dla narybku a to z kolei wpływa na kondycje młodych rybek. Sam sie przekonałem wielokrotnie że jest to bardzo ważny element inkubacji, nie tylko u trofeusów.
Słusznie zauważyłeś że końcowy efekt tarła jakim jest pojawienie się odpowiedniej ilości narybku ma swój początek w pierwszych dniach inkubacji. Czasami się zdarza że ilość ikry nie odpowiada ilości narybku. Ikra zapewne jest z jakiś przyczyn (np. nie zapłodnienie) redukowana przez samicę. Inną kwestią jest to że niektóre samice mogą mieć większa ikrę, ale jest jej mniej ale za to narybek jest większy po wypuszczeniu, a z drugiej strony ikra jest mniejsza, w większej ilości, a narybek jest wówczas mniejszy. Ciekawe zachowania można też obserwować u np. petrochormisów, ale to już temat na inne pyszczaki niż trofeusy. Taka jest właśnie Tanganika, pyszczak pyszczakowi nierównyWinkBig Grin i za to min. te gatunki z Tanganiki podziwiam i tak mnie wciągnęły. Trofeusy dość długo inkubują (ok. 28-30 dni), ale ten okres może być zmienny. W zależności np. od temperatury (niższa) lub czy samice inkubują w zbiorniku ogólnym ten okres się wydłuża, co zresztą widać po wyglądzie samicyWink.

Pisząc o tych dojrzałych samicach miałem na myśli, że nastawiając się na większą ilość narybku z hodowli większa ilość samic pozwoli taki stan utrzymać, ale według mnie traci się wówczas na ciekawych zachowaniach ryb, chodzi o funkcjonowanie stada, stałą rywalizacje samców o terytoria i samice. Takie obserwacje dostarczy nam zbiornik z większą ilością samców, a przy niektórych odmianach trofeusów może to być klucz do powodzenia hodowli. Mieszanka dojrzałych i niedojrzałych samic w jednym stadzie też nie jest dobra dla samego stada i rozrodu. Wówczas takie stado nie funkcjonuje w miarę spokojnie i zawsze jest jakaś nerwówka. Zawsze jest problem z tymi samicami niedojrzałymi czego dojrzałe samce nie lubiąWink
(23-07-2012, 22:01 PM)piotrK napisał(a): ......pisał on o odławianiu samicy z wypchaną mordką zawsze wspomina o: obniżeniu poziomu wody w akwarium, i delikatnym (!) nagonieniu samicy do plastikowego pojemnika. Wydaje mi się to zdecydowanie mniej "fizyczna" metoda, która niweluje skutki jakie musi powodować stres związany z wyławianiem ryby przy użyciu siatki. Nie wiem jednak, jak taka operacja wpłynęłaby na stado. Wydaje mi się jednak, że spowodowałaby mniej ambarasu niż niejedna, chaotyczna latanina z kasarkiem.

tak, jest to możliwe o ile nie ma kamieni w akwarium.
Ja staram się inkubujące samice łapać w nocy wcześniej oddzielając samice, a raczej część akwarium siatką ogrodniczą.
Piotrze wierz mi, jakbym miał tak odłapywać np. 5 samic to bym chyba dostał "fixum dyrdumWink". Na szczęście odłapuję samice jak muszę pod konkretne zamówienie.

Ufff, ale się rozpisałem. Przepraszam, zapomniałem się i za mocno nakręciłemBlush
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Tropheus - metody pozyskiwania przychówku. - przez dator - 23-07-2012, 07:19 AM
RE: Tropheus - metody pozyskiwania przychówku. - przez rufus - 23-07-2012, 22:22 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości